Faruri xenon

Discutii despre seria 9-3 '97-'03

Re: Faruri xenon

Postby editamik » 16 Jan 2011, 17:40

Mihai wrote:Farul e prins in 3 suruburi. 2 sus si unul sub bara.
Ca sa il dai jos, trebuie sa dai bara jos.
Bara e prinsa in 6 clipsuri sus, cate 3 suruburi sub fiecare aripa si 5 suruburi jos.

ms mihai.....oricum m-ai ajutat sa elimin aceasta modalitate.. clemele acelea de pe bara sunt destul de firave...se rup destul de ushor...asa k mai bine...raman fara pozitii si asta este :(
editamik
Junior
 
Posts: 21
Joined: 10 Dec 2010, 21:20

Re: Faruri xenon

Postby editamik » 18 Jan 2011, 18:01

am rezolvat problema..multumesc mult pentru ajutor.pana la urma am rezolvat tragand de fire si tinand o surubelnita mica pe post de parghie pentru a putea trage drept de fire drept!
editamik
Junior
 
Posts: 21
Joined: 10 Dec 2010, 21:20

Re: Faruri xenon

Postby danezu » 19 Jan 2011, 08:21

Tot asa le schimba si la service, stai linistit! :D

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Faruri xenon

Postby almostcyborg » 19 Jan 2011, 15:46

Am o intrebare pentru cei care si-au pus xenon.
Becurile astea cu xenon sunt omologate RAR ?
almostcyborg
Invatacel
 
Posts: 54
Joined: 26 Jul 2010, 16:11

Re: Faruri xenon

Postby crimona » 19 Jan 2011, 16:20

Daca vrei un raspuns scurt NU! (sau nu am auzit pana acum de HID- uri omologate). Mai pe larg, unele au omologare TUV dar interpretarea pe care o stiu pana in momentul de fata este ca de fapt nu se intervine la instalatia de lumini a masinii ci doar se inlocuieste un bec simplu cu un altul mai complex (gandeste-te cum s-a trecut de la becul normal la cel cu halogen) ceea ce nu necesita omologare individuala cat timp becurile HID sunt pe constructie universala si nu necesita modificarea farului pentru a fi montate. Daca te incalzeste cu ceva am folosit masina cu HID in RO, HU, AU, IT,HR, BIH, SRB si nu m-a intrebat nimeni de sanatate. Pe de alta parte am vazut masini cu HID in toate tarile mentionate. Alegere usoara!
Saab 9-3 Aero 2000 220hp
Saab 9-5 2.0T Automatic 2007 230hp
BMW K100RS 1988 100 hp
User avatar
crimona
Senior
 
Posts: 119
Joined: 26 May 2009, 15:42
Location: Bucuresti

Re: Faruri xenon

Postby danezu » 20 Jan 2011, 07:15

Cat timp ai lupa si farul este reglat corect nu se ia nimeni de tine,nici macar la rar.
La fel ca si colegul de mai sus,am mers cu meganul prin toata europa cu xenon after market, am prins mai multe filtre de politie si nu a zis nimeni nimic.

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Faruri xenon

Postby almostcyborg » 20 Jan 2011, 10:45

Lasă poliția că poate ai mers pe timp de zi, sau nu era echivalentul ARR la ei.

Conform directivei europene ECE-R37, toate becurile HID vor fi însoțite de covertor luminos (lupa) și spălător de faruri. Aveți ?
Pe mine mă supără întrun fel faptul că eu mă chinuiesc să merg normal, becurile aprinse, OEM, proiectoarele de ceață doar pe timp de ceață, jante conform talonului, cauciucuri la fel, iar pe alții îi doare în cot.
Voi nu întâlniți pe timp de noapte câte-un xenon chinezesc sau mai știu eu de care, de nu poți să vezi banda? Păi până când ?
almostcyborg
Invatacel
 
Posts: 54
Joined: 26 Jul 2010, 16:11

Re: Faruri xenon

Postby bullet » 20 Jan 2011, 11:30

almostcyborg wrote:Lasă poliția că poate ai mers pe timp de zi, sau nu era echivalentul ARR la ei.

Conform directivei europene ECE-R37, toate becurile HID vor fi însoțite de covertor luminos (lupa) și spălător de faruri. Aveți ?
Pe mine mă supără întrun fel faptul că eu mă chinuiesc să merg normal, becurile aprinse, OEM, proiectoarele de ceață doar pe timp de ceață, jante conform talonului, cauciucuri la fel, iar pe alții îi doare în cot.
Voi nu întâlniți pe timp de noapte câte-un xenon chinezesc sau mai știu eu de care, de nu poți să vezi banda? Păi până când ?


+1
:evil:

Plus ca mai e si categoria speciala cu xenon aftermarket si mai aprind si farurile de ceata, asa sa fie cool.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Faruri xenon

Postby almostcyborg » 20 Jan 2011, 12:54

N-am nimic cu nimeni personal, din partea mea puneți-vă Farul din Alexandria pe mașina, da să mereți cu ea pe mare, nu să îl băgați în ochi la alții.
almostcyborg
Invatacel
 
Posts: 54
Joined: 26 Jul 2010, 16:11

Re: Faruri xenon

Postby crimona » 20 Jan 2011, 16:26

Poti sa-ti pui si becul lui peste ca daca esti natarau si nu-ti reglezi farurile nu vezi nici tu si orbesti si pe altii. Pe de alta parte la un reglaj de faruri se observa daca becul e OK (daca farul echipat cu becul respectiv are lumina focalizata corect). Deci nu mai dati vina pe HID-uri ci doar pe proprietari ca de obicei tantalaul cu faruri nereglate isi pune un bec mai puternic in loc sa regleze farurile si eventual aprinde si lampile de ceata. Mai grav e ca tantalaul nu-si da seama ca il deranjeaza si pe cel din spate cu manevra asta nestiind sa dezactiveze lampile de ceata de pe spate. Eu tot zic ca inca stam bine. Mai grav o sa fie cand n-o sa mai poti recunoaste asa usor ghiolbanul pentru ca se va cizela suficient cat n-o sa mai iasa in evidenta (cam asta se intampla in UE si inevitabil ne indreptam si noi in directia asta).
Last edited by crimona on 22 Jan 2011, 10:42, edited 1 time in total.
Saab 9-3 Aero 2000 220hp
Saab 9-5 2.0T Automatic 2007 230hp
BMW K100RS 1988 100 hp
User avatar
crimona
Senior
 
Posts: 119
Joined: 26 May 2009, 15:42
Location: Bucuresti

Re: Faruri xenon

Postby almostcyborg » 20 Jan 2011, 23:07

Domnule să nu ne îmbetăm cu apă rece că ne stă urât. Cei care îşi pun becuri dinastea cu lumeni mulţi, ştiu ce fac, is cei pe care ii cam doare unde nu-i bate soarele de colegii de trafic.
Fenomenul ăsta o prins aripi, şi nu, nu vorbesc numai de becuri.

La o ieşire din oraş Poliţia cu ARR. Un rahat de smecheraş, ăştia şi musculoşii de discotecă mi-s cei mai urâţi oameni, cu un bemveu, roţi pe 18, ET mic, jantele ieşeau afară de zici că era aligator maşina, crăcănată rău.
Eu am asistat la jumate din scandal, când am ajuns tipu respectiv se bătea cu pumnii in piept ca şi King Kong pe statuie, maşina lui n-are nimic, e perfect normală, o cutreierat toată europa, nu s-o luat nimeni de el, de ce s-au luat de el. O inceput să dea telefoane pe la analfabeţii lui, bineînţeles că n-o reuşit nimic, era şi culmea după câtă lume s-o adunat la bâlciu făcut de el. Treaba s-o rezolvat uşor şi fain, 2 pălmi, dus la secţie, amendă pt tulburarea liniştii publice, talon luat.
Ce bine m-am simţit !
Lucruri deastea aş vrea să văd, cât de des.

Şi ca notă de încheiere spun din nou, nu o luaţi personal, pur şi simplu ăsta e modul în care gândeşte un tânăr care n-are de gând să fugă de ţara lui.
almostcyborg
Invatacel
 
Posts: 54
Joined: 26 Jul 2010, 16:11

Re: Faruri xenon

Postby danezu » 21 Jan 2011, 07:08

Pai acum toti cocalari si-au pus xenoane, mai ales ca un kit a ajuns 180-200 lei, problema este ca pun de 8000K care bat bine spre mov si 55W. Cei care deranjeaza participantii la trafic o pot face si cu halogen simplu daca becurile nu sunt montate corect.....

Pe afara am fost oprit si noaptea si ziua, chiar in austria, unde nu prea te joci cu politistii. S-au uitat la faruri au vazut ca am lupa si m-au lasat in pace, dar eu aveam si farurile bine reglate si lupe si xenon de 5400K de 35W (adica ce se monteaza pe original renault).Si intradevar daca nu ai spalator de faruri poti avea probleme, dar in 2000-2003 nu toate masinile aveau spalator de faruri si lupe. Ex: Laguna, mecedes E (4 oache),BMW seria 5 si aveau xenon de fabrica de la mama lor.

Din ce-ai povestit, asta rezulta: "rahat de smecheraş" :D

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Faruri xenon

Postby tony » 21 Jan 2011, 21:53

danezu wrote:Pai acum toti cocalari si-au pus xenoane...


Adica sunt cocalar ca am xenox after market pus pe masina???????? :mrgreen:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Faruri xenon

Postby danezu » 22 Jan 2011, 06:06

Am specificat: de 8000-12000 k si 55w, ceea ce nu cred ca ai :D
Plus ca tu ai lupe, iar cei de fata se exclud din start! :D

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Faruri xenon

Postby cristian_93 » 22 Jan 2011, 12:37

Problema pentru cei care opteaza pentru un kit de xenon AM e simpla: atata timp cat 99% din drumurile nationale nu sunt marcate corespunzator (nici indicatoare, nici marcaje), nevoia de a avea o vizibilitate sporita devine indispensabila. Nu ii mai intereseaza de restul, atata timp cat de nenumarate ori erau sa o ia pe aratura sau au nimerit toate ligheanele din asfalt si asta i-a costat... Am un amic care a incercat toate becurile pe halogen de pe piata: cu cat dadea mai multi bani pe ele, cu atat se ardeau mai repede! Din fericire, el s-a orientat in cele din urma catre lumanari de 10 lei luate din benzinarie. Atata timp cat kitul xenon te costa cat un set de becuri pe halogen iar avantajele sunt evidente si in plus politia nu isi face treaba, este clar ce vor alege romanii. Si nici nu poti avea pretentii de moralitate din partea lor, nu se poate inca vorbi de asa ceva pe taramurile noastre dragi.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to SAAB seria 9-3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron