Achizitie Saab 93 <2003

Discutii despre seria 9-3 '97-'03

Achizitie Saab 93 <2003

Postby taz002dev » 14 Oct 2011, 10:46

Salutari,

Ma uit la marca Saab de mult. Acum ca am nevoie de o masina de max 2800Euro care sa tina aproximativ un an, relativ sigura, cu AC, si apoi sa o vand cu o pierdere de max. 1500Euro observ ca se mai gasesc saaburi 93 decente(chiar intretinute), turbo benziare <=2000cmc(De Ex. asta: http://www.autovit.ro/saab-9-3-C21040411.html dar s-a dat din pacate). Au tot ce imi trebuie plus ca majoritate sunt destul de dotate si cu ESP ca si raposata VW Bora.
Majoritatea sunt de la 150.000 in sus, dar la ce sa ma uit cand cumpar una?
- Care sunt bubele? Cel mai tare imi e frica de electrica. Saabul are probleme in genul asta la o varsta medie de 10 ani? Turbina, etc?
- Unde si cu ce interfete pot scana o asemenea masina (BUCURESTI in special)?
- Ce sa testez cand gasesc ceva ce imi place?
- Care sunt variantele de motoare / putere / cuplu la 2000cmc pentru acest model?
- Momentan merg cu un 1,7cdti astra caravam 2005 si am recorduri de consum maxim 7,5 oras Bucuresti, 5-6% extraurban. Nu ma astept la aceste consumuri clar, dar pe unde e media urbana si extraurbana, capacitatea rezervorului / masa proprie?
-
P.S. : daca stiti pe cineva care vinde asa ceva dati-mi un PM, sau mail (nu sunt interesat neaparat de 93 si poate fi si altceva, inmatriculata Ro si cu tot ce scrie mai sus)
Multumesc
Drive Sa..ab
taz002dev
Nou venit
 
Posts: 5
Joined: 14 Aug 2008, 14:21

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby tony » 14 Oct 2011, 12:35

taz002dev wrote:.. o masina de max 2800Euro care sa tina aproximativ un an, relativ sigura, cu AC, si apoi sa o vand cu o pierdere de max. 1500Euro ... Au tot ce imi trebuie plus ca majoritate sunt destul de dotate si cu ESP ca si raposata VW Bora.


Eu in locul tau as opta pt Bora(ca are de toate) si nici n-o sa te kinui la revanzare peste 1 an. Pe modele SAAB, in general, n-o sa gasesti ESP, TCS, scaune incalzite, centuri de siguranta, turbinele crapa dupa cateva ore, consumul e enorm(cca. 8 galoane la 100km), au doar 1 singur air-bag, ca pe Logan. Exista riscul sa iei foc din cauza partii electrice, mai ales din cauza geamurilor. La astea din urma exista riscul sa se fisureze la temperaturi negative(asta in cazul in care nu ia foc masina pana la iarna).
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby danezu » 14 Oct 2011, 12:42

Mama ce acid esti :mrgreen:

Poate omului chiar ii place Saab-ul si acum il sperii :mrgreen:
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby taz002dev » 14 Oct 2011, 13:16

@tony bun asa,
Imi plac posturile constructive si oamenii care vorbesc sa se afle in treaba vineri inainte sa o arda in weekend aiurea. Romanian style! De obicei ardelenii si mai ales posesori de saab sunt cu mult peste posibilitatile pe care le etalezi tu pe aici. Se pare ca exista uscaturi ca in orice padure.
Te-ai gandit bine ca daca nu ma interesa masina nu scriam pe un astfel de forum care pare uitat intr-un colt de lume ?
Te-ai gandit daca raspunsul tau merita consumul de timp pe care l-ai facut in loc sa faci ceva util?
Tine-o tot asa.
taz002dev
Nou venit
 
Posts: 5
Joined: 14 Aug 2008, 14:21

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby mountin » 14 Oct 2011, 13:46

[quote="taz002dev"]Salutari,

Ma uit la marca Saab de mult. Acum ca am nevoie de o masina de max 2800Euro care sa tina aproximativ un an, relativ sigura


Dupa 22.000 km pot sa iti spun ca e cea mai fiabila masina care am avut-o pana acuma,daca am bagat banii in ea a fost pt tot felul de upgrade care au meritat toti banii,asa e cand nu ai de lucru iti cauti.Nu stiu la modelele mai vechi ce probleme au dar banuiesc ca daca e mai veche e mai buna fiindca se apropie de originile saab.
93-ss aero,2004
nordic stage3,265hp
mountin
Master
 
Posts: 314
Joined: 21 Oct 2010, 08:56

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby bullet » 14 Oct 2011, 14:02

taz002dev wrote:


Lasa-l pe Tony ca e nervos ca nu-si poate vinde rotile de iarna. Nu ofera certificat de conformitate..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Majoritatea Saab-urilor 9-3 OG de dupa 2001 pot fi scanate cu un scanner banal OBD II.
Recomandarea merge catre 2.0t de 150 de cai. Are, cred eu, cel mai bun raport putere-cuplu-consum.
Consum 14-15 Bucuresti, 7-8-9 afara, depinde de talpa si trafic.
Chestii anume de verificat nu prea sunt. Verifici ce ai verifica la orice masina SH. Poate doar baia de ulei verificata si curatat sorbul, dar e ceva mai mult de lucru.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby danezu » 14 Oct 2011, 14:27

@taz002dev: parerea mea este sa cauti masina care iti place,bineinteles din gama Saab. Probleme sunt cu orice masina SH, dar daca este ingrijita,te mai uiti si la fostul proprietar, nu cred ca o sa ai de ce sa bagi bani in ea, inafara de revizii si alte consumabile. Este o masina fiabila daca o ingrijesti cum trebuie.

@ Bullet: sper sa nu te superi ca ti-am copia semnatura, mi s-a parut super tare! :mrgreen:
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby bullet » 14 Oct 2011, 14:42

Si eu am furat-o la randul meu, deci... :mrgreen:
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby Edy » 14 Oct 2011, 15:13

@Taz002dev, te rog sa nu te superi pe Tony, asa este el mai glumet, trebuia sa razi daca il cunosteai mai bine! Deja obisnuitii forumului nici nu-l mai baga in seama poate si din cauza ca este chelios si burtos! :mrgreen: :lol:
Acum sa ma iau de tine: ce vrei sa spui cu "un astfel de forum care pare uitat intr-un colt de lume"?!?!?
Raportat la numarul de saaburi de pe strada in romania eu cred ca este taman invers, dar te inteleg ca probabil te-ai aprins din cauza lui Tony "fa caldo" si ti-a scapat porumbelul.
SAAB ca masina este una deosebita de ceea ce vezi de obicei pe strada si ar putea fi o alegere buna si o surpriza sau cel mai mare cosmar. Cauta o masina cu istoric, care se vede ca este intretinuta, in general doar la dieseluri se da kilometri inapoi pentru ca se fac mai multi, dar nu este o regula. Probleme are ca orice alta masina daca nu este intretinuta, vorba colegilor mei de forum: alegerea perfecta 2.0 LPT 150 de cai. Atentie la: caseta de aprindere(daca e culoare neagra si inainte de 2002 ar trebui schimbata), corpul clapeta aceeleratie, vacumuri, neaparat bujii bune si noi la fiecare 20000, sorbul din baia de ulei si cam atat.
Daca am uitat ceva... :D
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby csb » 14 Oct 2011, 19:35

Eu am inteles replica lui Tony si cred ca n-a glumit :!:
Noi care respectam marca nu am luat aceste masini sa le forjam 1 an si dupa aia pa... ne doare sufletul cand vedem un SAAB neingrijit si unii dintr-e noi chiar au facut pasiune sa "salveze de la moarte" masini neapreciate de altii :wink: (ex. epava de 200 euroi, s destui interesati)

In concluzie tazu'le: ia-ti SAAB daca iti place si iubeste-l, daca nu atunci vorba lu' Tony, ia-ti BORAbora :mrgreen:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby tony » 14 Oct 2011, 21:42

Nu ma caracterizeaza sa starnesc sau sa intretin polemici, insa, deocamdata Barna e singurul care a inteles.
Si ca tot o ard in cur aiurea, fara uleiuri si creme, ca incepe uichendul, mai cititi mesajul initial si poate va veti convinge.
Omul poa sa isi cumpere ce vrea pe banii lui. De fapt si eu s-ar putea sa imi iau un Ursuletz si sa sa ma inscriu in sezonul viitor la Drift. Si sa merg ji sa fac liniutze la semafor.
Plecand de la postul lui Taz(nickname cu rezonanta de cartoon network), hai sa o ardem aiurea si sa analizam. Citez: "...Acum ca am nevoie de o masina de max 2800Euro care sa tina aproximativ un an, relativ sigura, cu AC, si apoi sa o vand cu o pierdere de max. 1500Euro observ ca se mai gasesc saaburi 93 decente...Au tot ce imi trebuie plus ca majoritate sunt destul de dotate si cu ESP ca si raposata VW Bora."... "Turbo benzinare"- moamaa ce au astia pa SAAB , frate!
Vede careva dintre iubitorii de SAAB vreo farama de pasiune in alegerea pe care vrea sa o faca Taz? Ca io nu. Si sunt dintre aceia care a avut discutii inclusiv cu posesorii de BMW, incercand sa atrag posesori si PASIONATI de SAAB. NU mandatari care are si ei nevoie de o masina la care sa nu piarda mai mult de 1500 de euro peste un an , cand o vinde hamalita si vai de ea. Da sa fie relativ sigura si sa aibe AC. Sa fie destul de erecte, ca Bora[(etalon in inovatie si siguranta)ce comparatie de 2 parale]. Un Golf mai mare, o masina fara nimic individual.
Hai sa fim seriosi. Pai cine, daca nu un cunoscator isi poate dori un SAAB 93 hatch?. Unii ca Taz, care dupa intrebuinare o transforma in fier vechi sau cotet pt. gaini?. Parca era cineva pe aici care avea de vanzare un 93 vai mama lui. Contra-exemplu: Gergo si cei ca el(putini si de apreciat). Care le cumpara, le reconditioneaza si le dau mai departe cui stie sa indrageasca si sa aprecieze un SAAB asa cum se cuvine. Nu am nimic personal cu Taz, dar o cacareaza care, fara sa ii fi adus vreo jignire personala, ori sa ii fie calominata pretioasa prezenta in vreun fel, se trezeste sa ma faca uscatura???
Si ca tot am fost etichetat drept uscatura care o arde aiurea si n-are posibilitati(cred ca se referea la lipsa telijentei), pai bai Taz, tu chiar n-ai nevoie de SAAB. TE INTERESEAZA CA E MAI CONVENABILA LA ACHIZITIE DECAT ALTE MARCI. Dar nu stii ce sa faci, ca peste un an vrei sa o dai.

P.S. INtre timp mi-am lasat plete, barba si port lantz ca Romeo Fantastik :mrgreen:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby Edy » 15 Oct 2011, 08:52

tony wrote:P.S. INtre timp mi-am lasat plete, barba si port lantz ca Romeo Fantastik :mrgreen:

Te pup pe portofele! Poate nu ma scoti diseara in oras si iar "o arzi" cu clanul!
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby iulian-catalin » 17 Oct 2011, 06:07

A-ti deviat rau de tot de la subiect...Eu unu'l mi-am achizitionat un Saab din pur si simplu intimplare si cred ca masinuta asta ea ma ales pe mine nu invers...am ceva probleme cu relantii-ul dar usor usor le rezolv( asta si cu ajutoru'l lui Bullet :D ),deci,frate daca vrei sa iti ei un Saab....ti'l recomand cu mare caldura,ink nu stiu multe despre aceasta masina dar cu timpu'l le invat....cea ce pot sa iti spun este ca ...e altceva decat ce-a ce vezi zi de zi pe strada !!!!Si peste un an.....iti zic sigur ca nu o sa vrei sa o mai dai ,eu o am de 2-3 saptamani si pt. asta o achizitionasem,sa o dau mai departe....dar m-am razgandit dupa 2-3 zile :D

salut
iulian-catalin
Nou venit
 
Posts: 11
Joined: 09 Oct 2011, 17:18
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby iulian-catalin » 17 Oct 2011, 06:15

Aaaaa era sa uit....si pe site-ul asta "uitat de lume" sa stii ca oamenii chiar isi dau tot interesu'l sa te ajute daca ai vre-o problema....chestia asta o sa o vezi mai rar pe alte site-uri... 8) Saab-ul e un pic mai rar pe strada....cum e caracteru'l oamenilor !!!
iulian-catalin
Nou venit
 
Posts: 11
Joined: 09 Oct 2011, 17:18
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Saab 93 <2003

Postby taz002dev » 17 Oct 2011, 13:12

Pai si nu puteai sa spui frumos asta prietene Tony. Acum cred ca o dam in balarii. Asa ca de la "cacareaza la uscatura" am inteles din start ce mi-ai zis, dar decat atata aberare si mistocarii puteai sa spui pe fata ce ai de zis adica: "Marsh de aici, cacareaza cu VW in frunte!" Scurt si la obiect! Era mai pe placul meu. Am problema cu mistocarii de 2 lei, atat tot. Inteleg ca sunt oameni care s-au trezit prost si vor sa ii faca si pe altii sa se simta la fel. Tocmai de aia vreau sa plec de pe meleaguri proprii

Nu-ti fie frica ca nu atentez la unicitatea ta, si nici nu as defaima marca daca as cumpara vreuna.Atentie NU posesorii pentru ca am vazut destui care si-au luat saab deoarece erau ieftine si apoi nu stiau cum sa scape de ele din vari motive: consum/nu aduceau faima de ciumpalac/nu aduceau femei/ nu se potrivea cu ochelarii de soare trasi pe nas noaptea. Urmaresc de mult forumul asta si marca Saab si apreciez ceea ca au incercat ei sa faca in Auto si nu numai, apreciez de altfel comunitatile mici si unite deoarece fac si eu parte dintr-una dar intr-un domeniu total diferit.

Acum sa ma explic eu:
Ratiunea mea e urmatoarea: Cat mai stau in tara sa imi iau masina care imi place! dar sa fie cel putin la fel de sigura ca precedenta.

Pe larg: mai stau in tara 1 an aproximativ (sper nu mai mult), vreau de mult un saab benzinar. Mi-as lua 9-3 SS Aero pentru ca imi place la nebunie cum arata si cum se simte si pentru ca m-am dat cu asemenea motor si m-a marcat (2.0t 210cp). O face de fiecare data cand il mai conduc ocazinal sau stau in dreapta. Altceva nu mai mi-a trebuit. Pardon mi-ar mai trebui un Subaru Legacy GT -:) < 2010 sau Volvo s60 R. Sper acolo unde ma duc sa o am pe una dintre ele, cel putin.

Dar, de ce sa dau >10-12K si sa pierd la revanzare, daca o mai cumpara cineva, tot atat sau mult mai mult decat as pierde pe un 93 sau 900 care valoareaza 3K..... Totusi incerc sa fiu cumpatat. O sa o vand pentru ca nu o sa mai am nevoie de masina si asta o sa fac cu toate bunurile materiale care nu o sa imi mai fie necesare fie ele de suflet sau nu. Daca pe oricare din ele nu iau pretul dorit raman la mine in posesie (inclusiv masina) si o sa o foloesesc ori de cate ori ma intorc.

Voi s-ar putea sa ma fi prins aici deoarece urmatoarea mea masina (cea de 1 an), trebuie sa fie simpla la intretinere in caz ca pica ceva. E posibil ca, cu un saab sa gresesc daca nu il aleg cum trebuie. De aia v-am si intrebat la ce sa ma uit. Imi place mecanica(btw mi-am reparat singur cutia automata de pe fosta si am returasat multe alter probleme)si apreciez tare ce motoare turbo a produs saab-ul dar acum nu am timp sa bibilesc sincer si vreau sa mearga fara interventii dese si agitatie multa. Atat.
De asemenea m-am gandit la saab stiind fiabilitatea masinilor de-a lungul timpului.

Multumesc celor care mi-au dat un sfat util chiar si celor care au scris fara sa aibe legatura cu intrebarile mele.

P.S.: Daca nu eram pasionat de ce dracu mi-as lua o masina care consuma de 2 ori cat actuala care nici macar nu e in posesia mea, nu o intretin eu , nu ii platesc asigurarile din buzunar si daca crapa o pun altuia in brate sa o faca si eu imi vad de treaba mea, adica dpdv al banilor o masina ideala?
A...sa nu va luati acum de mine de ce plec din tara ! :-)
Saludar
Last edited by taz002dev on 17 Oct 2011, 13:46, edited 2 times in total.
taz002dev
Nou venit
 
Posts: 5
Joined: 14 Aug 2008, 14:21

Next

Return to SAAB seria 9-3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron