Simptome defecţiune pompă servo?

Discutii despre seria 9-3 '97-'03

Simptome defecţiune pompă servo?

Postby danplux » 30 Jul 2013, 16:58

În ultimul timp sesizez următoarea problemă: la viteze foarte mici sau 0, atunci când manevrez volanul mai pronunţat, în unghi drept să zic aşa - spre exemplu, pentru a parca sau a vira după ce am cedat prioritatea - se aude un sunet prelung şi metalic de sub capotă, ca un geamăt sau cum s-ar extinde un arc ruginit.
Maşina a fost verificată, lichidul de servo este la nivel, se conduce fără probleme, mecanicul îmi spune că probabil greutatea maşinii, la viteze aproape de zero, solicită mai mult pompa de servo şi de aici apare sunetul respectiv.
Sunt curios dacă aţi întâlnit aceeaşi problemă, dacă despre pompa de servo este vorba şi dacă este normal să fie aşa ori e un început de defecţiune.
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

Re: Simptome defecţiune pompă servo?

Postby dgt » 31 Jul 2013, 12:43

e normal sa faca asa (din ce am citit pe www), pentru ca ajungand la viraj maxim, pompa nu mai are unde sa faca presiune, de aia cica e bine sa nu tragi maxim de volan decat in momentele in care chiar ai nevoie.

si a mea face la fel :)
OG9-3HB, 1998, 2.0i, B204I, 131CP, albastru kominternist
dgt
Senior
 
Posts: 193
Joined: 13 Feb 2013, 17:57
Location: Bucuresti

Re: Simptome defecţiune pompă servo?

Postby danplux » 31 Jul 2013, 13:12

OK, doar ca sunetul asta lugubru poate aparea nu doar la sfarsitul cursei volanului spre lateral. Probabil ca nu se amorseaza cum trebuie; o sa il iau pe mecanic la un test-drive.
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

Re: Simptome defecţiune pompă servo?

Postby danplux » 31 Jul 2013, 18:41

Cum spuneam, l-am luat pe mecanic la o plimbare prin parcare şi "i-am dat" să audă despre ce este vorba.
Ca să revin ... la viraje uşoare, luate cu viteză foarte mică, la un moment dat (nu tot timpul), se aude un sunet metalic prelung, deşi volanul nu se "întăreşte" ci se roteşte lin.
Părerea lui a fost că de vină sunt rulmenţii de la amortizoarele de pe faţă.
Probabil că îi voi schimba după ce mă întorc din concediu, ocazie cu care schimb şi amortizoarele.
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

Re: Simptome defecţiune pompă servo?

Postby danplux » 04 Nov 2013, 22:17

Am recitit topicul şi am constatat că rezolvarea am postat-o în altă parte; la 9-3 SS ... "muget de vacă". Pe scurt, a fost vorba despre înlocuirea unui furtun hidraulic de la sistemul de direcţie, ce fusese schimbat mai demult cu unul care nu avea diametrul corect.
Deci, săraca pompă nu avea nimic, dar eu - ca românul (ne)priceput - îmi dădeam cu părerea ...
Însă, cel mai important este că tipul de la service a trebuit să circule un pic cu maşina ca să-şi dea seama despre ce este vorba.
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa


Return to SAAB seria 9-3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron