Am un SAAB,cum procedez?!

Discutii despre seria 9-3 '97-'03

Am un SAAB,cum procedez?!

Postby olar angelo » 31 Mar 2010, 19:47

Buna seara tuturor.Sunt fericitul posesor al unui SAAB 93,din 98,masina merge foarte bine si e la mine din 2003.Am trecut prin bune si prin mai putin rele impreuna.Si acum de ce intrebarea,cum procedez?Aceasta masina e inmatriculata in Italia,binenteles pe numele meu,eu ma aflu acum in tara,asigurarea italiana expirata.Fiind un motor mare(2,2 tid)taxa de prima inmatriculare in Ro e foarte mare,masina avand norma de poluare euro 2,ce-mi ramane de facut? Sa-i platesc taxa,s-o dezmembrez,sau s-o inmatriculez in Bulgaria?!
olar angelo
Nou venit
 
Posts: 8
Joined: 28 Mar 2010, 21:07

Re: Am un SAAB,cum procedez?!

Postby tony » 31 Mar 2010, 20:28

Felicitari si bun venit aici
Nu stiu ce sa zic de inmatriculatul in Bulgaria, ca nu ma pricep. Ma rezum la ce cunosc. Daca o inmatriculezi in tara va trebui sa platesti taxe de poluare, dupa care sa dai statul in judecata pentru restituirea sumei. Instantele din tara in mod constant au admis astfel de cereri de restituire, intrucat rtenumita taxa este contrara prevederilor europene. Nu intru in amanunte. Personal mi-am recuperat banii dati pe taxa acum 2 ani.
De dezmembrat... :roll: :roll: :roll:
S-auzim de bine si te asteptam la intalniri.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Am un SAAB,cum procedez?!

Postby lucian » 31 Mar 2010, 23:00

tony wrote:Felicitari si bun venit aici
Nu stiu ce sa zic de inmatriculatul in Bulgaria, ca nu ma pricep. Ma rezum la ce cunosc. Daca o inmatriculezi in tara va trebui sa platesti taxe de poluare, dupa care sa dai statul in judecata pentru restituirea sumei. Instantele din tara in mod constant au admis astfel de cereri de restituire, intrucat rtenumita taxa este contrara prevederilor europene. Nu intru in amanunte. Personal mi-am recuperat banii dati pe taxa acum 2 ani.
De dezmembrat... :roll: :roll: :roll:
S-auzim de bine si te asteptam la intalniri.

^ce zice dl. avocat :)
in rest, ne vedem la intalniri!
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Re: Am un SAAB,cum procedez?!

Postby SacreD » 23 Apr 2010, 14:50

Salut,sunt nou pe forum si de ceva timp ma intereseaza un Saab 93 diesel tot din '98 sau 2000,depinde cum permite bugetul.Masina as vrea s-o iau din Germania sau de la noi,doar in cazul in care masina e intretinuta cum trebuie.Imi ziceti si mie cum se procedeaza in cazul in care vrei sa dai statul in judecata ca sa-ti recuperezi banii care i-ai dat la inmatriculare?
Last edited by SacreD on 25 Jun 2010, 01:02, edited 1 time in total.
SacreD
Junior
 
Posts: 40
Joined: 20 Apr 2010, 16:43

Re: Am un SAAB,cum procedez?!

Postby olar angelo » 16 May 2010, 15:50

Salut,in legatura cu recuperarea banilor platiti pe taxa de inmatriculare,eu personal sunt foarte sceptic in aceasta privinta asta mai ales cand taxa are o valoare de cateva ori mai mare decat masina propriu zi-sa.Din cauza acestei taxe stupide,eu trebuie sa tin masina oprita,o masina buna care functioneaza ireprosabil si care o detin deja de 7 ani.O sa ajungem sa circulam toti cu masini inmatriculat in Bulgaria sau in EU cu asigurari false.Eu totusi sper ca nu.Toate cele bune.
olar angelo
Nou venit
 
Posts: 8
Joined: 28 Mar 2010, 21:07

Re: Am un SAAB,cum procedez?!

Postby Cezarr » 08 Jun 2010, 12:33

Salut,de curand am primit un saab 9-3 2.2 dti din 98.E prima mea masina :D As vrea sa stiu daca a umblat cineva la partea audio,se gasesc rame pentru radio cd?as vrea sa ii pun o toba finala sport?se aude bine pe disel? happy 2 join the club. 8)
Cezarr
Nou venit
 
Posts: 3
Joined: 29 May 2010, 14:33


Return to SAAB seria 9-3

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest