Salut

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Salut

Postby Emilutziuliu » 09 Jan 2019, 11:01

Cine ma poate ajuta?am luat de curand un saab93 2003.era totul ok.de ceva vreme nu se mai aprinde displayul mic de langa parbriz doar cand bate soarele afara.am incercat sa caut pe forumuri,pe net si nu am gasit nimic cu referire la problema mea.acum de cateva zile s-a aprins martorul de check engine si se aude ca si cum ar functiona fara turbo.masina nu merge acum mai mult de 150 .eram pe autostrada si dintr-o data s-a aprins martorul si mi-am dat seama de problema.innainte de asta masina mergea foarte bine si la 210 km/h
Emilutziuliu
 
Posts: 1
Joined: 06 Jan 2019, 15:41

Re: Salut

Postby ess1902 » 09 Jan 2019, 19:31

Cu displayul nu te pot ajuta. Proabil ca e vreun contact intrerupt. Eu as face rost de unul functional de la dezmembrari (pentru ca acum se gasesc destul de convenabile) si l-as inlocui.
In legatura cu check engine iti recomand in primul rand de vazut EGR. Se da jos relativ usor in orice service. Trebuie curatat si diagnosticat daca nu sunt probleme pe partea electrica. Totodata verifica tija swirl de la admisie sa nu fie cazuta/blocata.
* Acum m-am uitat mai bine la ce ai scris si am tras concluzia ca ai un diesel (1.9?) Trebuie sa zici si ce motorizare ai. Daca ai benzina, nu se aplica ce am zis. De asemenea daca e 2.2 diesel, ramane doar varianta cu EGR. Cred ca e bine sa faci si o diagnoza inainte.
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest