Ce amortizoare recomandati

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Ce amortizoare recomandati

Postby Pharmacistu' » 09 Sep 2010, 22:04

Ajuns nu de mult prin providenta sortii posesor de SAAB, brusc m-am indragostit de el. Acum parca ar trebui schimbate amortizoarele si, baietii de la service cam recomanda si ei. Problema este, ce amortizoare:
Ceva interesant ar fi BILSTEIN B 6. Pret mare dar am auzit ca ar fi un suuper compromis intre confort si sportivitate
De asemenea am gasit Monroe, la un suuper pret.

Voi ce experiente ai avut cu schimbatul amortizoarelor pe SAAB? Ce aveti pe masina acum? Ce ati recomanda?
Sa nu uit: "Avionul" meu - 9-3 sport sedan, 2.0t, 175 cp (si poate ceva in plus)
Pharmacistu'
Invatacel
 
Posts: 50
Joined: 17 Jul 2010, 22:53

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby Edy » 10 Sep 2010, 08:50

Toni si-a schimbat amortizoarele de curand, intreaba-l pe el
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby tony » 10 Sep 2010, 08:55

Am optat pt. Monroe Reflex. Stabilitate foarte buna, confort ok, avand in vedere orientarea sportiva a masinii.
Una peste alta, sunt incantat de alegerea facuta. In plus am inlocuit si arcurile fata si am ales cele hard(rosu cu alb parca :roll: ). Acum suspensia este mut mai ferma.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby andybumbu » 10 Sep 2010, 09:29

Chiar vroiam sa-ti recomand Bilstein B6 cu tehnica de varf si performante de varf, upside-down, dar ai vazut preturile :roll: , costa aprox.500 Euro-fata 2 bucati si cam 300Euro-spate 2 bucati, eu am incercat la Meteor sa intreb de telescoape pt. saab-ul meu, 93 SS 2.2TiD 2004, tinand cont ca cele de pe fata, sunt cam zob :cry: ,si surpriza, nu au nici o oferta :shock:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby Nofear_70 » 10 Sep 2010, 11:29

Eu mi-am reconditionat amortizoarele de pe spate acu o luna. Le aveam pe cele din fabrica.
Acum sincer masina chiar se simte mai bine, numai ca am facut greseala sa-i zic lu "vasile" ca le vreau mai sport si acum troncane. Oricum sper sa mai fac rost de niste extra cash ca sa-mi iau niste amortizoare noi.

Are cineva idee de niste preturi sau furnizori de telescoape spate?
Saab 9-5, Aero, 2008.
Nofear_70
Junior
 
Posts: 37
Joined: 12 Jul 2010, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby tony » 10 Sep 2010, 11:48

Nofear_70 wrote:Eu mi-am reconditionat amortizoarele de pe spate acu o luna.


Unde le-ai reconditionat? Acelasi lucru vreau sa il si eu cu cele originale SACHS, tinand cont ca inca sunt OK, dar vreau sa le am in regula si pe alea? Pret, detalii, satisfactie?
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby Pharmacistu' » 10 Sep 2010, 16:03

Bilsten B 6 sunt cca 700 ron bucata cele de fata si cca 600 ron bucata cele pentru spate. Pentru moment sunt f putin in Romania asa ca am ocazia sa mai pun pe masina si altceva. Inrtebarea era daca Bilstein B6 nu sunt prea rigide.
Exsita in Bucuresti un '''mosulica'' care asta a facut toata viata: reconditionat amortizoare. E forte meticulos si ofera garantie. Problema e cu demontatul de pe masina - se recomanda sa mergeti la el cu amortizoarele demontate. Pret parca era 100 ron per amortizor - nu mai stiu. Sunt la el la atelier tot felul de masini de ''liniute'' care se inghesuie sa-si imbunatateasca suspensia.
Nu am avut niciodata amortizoare reconditionate pe masina si nu prea imi place ideia - prefer noi.
Pharmacistu'
Invatacel
 
Posts: 50
Joined: 17 Jul 2010, 22:53

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby Nofear_70 » 10 Sep 2010, 16:25

Da, 0729799999 este numarul de telefon, suni si ceri cu Vasile de la amortizoare. E un service auto pe langa Carrefour Orhideea, baietii sunt ok, pe mine m-au costat 3 milioane cu tot cu dat jos amortizoarele.
Acum cica pot sa ma duc oricand sa le regleze rigiditatea.
La fel si aici, e plin de masini tunate in curte..

Personal am o problema ca am vrut sport, sport e... :)

Multumesc,
Tavi
Saab 9-5, Aero, 2008.
Nofear_70
Junior
 
Posts: 37
Joined: 12 Jul 2010, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby cristian_93 » 10 Sep 2010, 17:47

Nofear_70 wrote:Da, 0729799999 este numarul de telefon, suni si ceri cu Vasile de la amortizoare...

Tavi


Si eu tot la Vasile mi-am facut amortizoarele acum aproximativ un an.

@Nofear_70, pe Vasile il stii cumva de la mine? Mi se pare mare coincidenta.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby raducumucu » 10 Sep 2010, 18:46

Nofear_70 wrote:Eu mi-am reconditionat amortizoarele de pe spate acu o luna. Le aveam pe cele din fabrica.
Acum sincer masina chiar se simte mai bine, numai ca am facut greseala sa-i zic lu "vasile" ca le vreau mai sport si acum troncane. Oricum sper sa mai fac rost de niste extra cash ca sa-mi iau niste amortizoare noi.

Are cineva idee de niste preturi sau furnizori de telescoape spate?


ebay-ul sa traiasca. gasesti kituri intregi ptr saab pe ebay.co.uk sau .de
raducumucu
Senior
 
Posts: 115
Joined: 18 Apr 2010, 10:21

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby raducumucu » 10 Sep 2010, 18:55

Pharmacistu' wrote:Bilsten B 6 sunt cca 700 ron bucata cele de fata si cca 600 ron bucata cele pentru spate. Pentru moment sunt f putin in Romania asa ca am ocazia sa mai pun pe masina si altceva. Inrtebarea era daca Bilstein B6 nu sunt prea rigide.
Exsita in Bucuresti un '''mosulica'' care asta a facut toata viata: reconditionat amortizoare. E forte meticulos si ofera garantie. Problema e cu demontatul de pe masina - se recomanda sa mergeti la el cu amortizoarele demontate. Pret parca era 100 ron per amortizor - nu mai stiu. Sunt la el la atelier tot felul de masini de ''liniute'' care se inghesuie sa-si imbunatateasca suspensia.
Nu am avut niciodata amortizoare reconditionate pe masina si nu prea imi place ideia - prefer noi.



Eu stiu pe cineva care lucreaza la scoala de pilotaj a lui Titi Aur si reconditioneaza amortizoarele masinilor de raliu si de "scoala" de acolo. Si ca sa vezi ca nu ai dreptate - iti zic: toate echipele de raliu reconditioneaza amortizoarele, pentru ca ar fi prea scump sa ia unele noi, plus ca nu ar avea sens. Cand desface amortizorul, ii schimba garniturile si lichidul, tijele, in caz ca s-au strambat, plus ca le pot "tuna" pe masina. Adica daca ti s-au parut prea moi sau prea tari la ultima cursa, le face cum trebuie. Asta cu "le vreau noi" e o preconceptie - asa gandeste si tata. Mai bine ceva nou prost, decat ceva second bun. Vorba ceea, femeia o iei de noua? Mai rar si e cam de evitat. Asa e si la amortizoare, sa fie un pic rodate. :-)))) kidding.

Eu mi le-am schimbat cu totul, pentru ca am luat o supergroapa si s-au rupt. Am cumparat Boge Sport. Am dat aprox 1400 de ron (nu mai stiu exact ca era in 2008) pe alea de pe fata, si vreo 800 pe alea de pe spate. Oricum tot sport erau si ianinte. Simt si cand trec peste un siret de pe asfalt, dar in curbe apas pedala cat pot si nu se ridica. Oricum vreau sa-i mai pun o bara de rigidizare intre amortizoarele spate si una in fata dedesubt -subframe brace. Atunci sa vezi cum stau pe asfalt.
Last edited by raducumucu on 10 Sep 2010, 19:06, edited 2 times in total.
raducumucu
Senior
 
Posts: 115
Joined: 18 Apr 2010, 10:21

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby raducumucu » 10 Sep 2010, 19:04

Pharmacistu' wrote:Ajuns nu de mult prin providenta sortii posesor de SAAB, brusc m-am indragostit de el. Acum parca ar trebui schimbate amortizoarele si, baietii de la service cam recomanda si ei. Problema este, ce amortizoare:
Ceva interesant ar fi BILSTEIN B 6. Pret mare dar am auzit ca ar fi un suuper compromis intre confort si sportivitate
De asemenea am gasit Monroe, la un suuper pret.

Voi ce experiente ai avut cu schimbatul amortizoarelor pe SAAB? Ce aveti pe masina acum? Ce ati recomanda?
Sa nu uit: "Avionul" meu - 9-3 sport sedan, 2.0t, 175 cp (si poate ceva in plus)


Sa cumperi monroe, e ca si cum ti-ai pune cauciucuri debica sau altceva de genul. Sincer, daca tot faci un gest, strange boasele cu clestele si mai scoate ceva verzisori. E dureros, dar crede-ma, face. Recomand cu tarie billstein sau boge (boge e acelasi lucru cu sachs - sachs boge e numele companiei - sunt standard pe saab, cel putin pe al meu erau si am mai vazut si la altii), iar daca nu e criza la tine, atunci pune KW sau Koni reglabile exterior (au o rozeta pe care o invarti ca sa le intaresti sau inmoi. Astea din urma sunt in jur de 1000 de euro setul, dar e ca si cum ai face sex cu norii. Dar te rog, nu pune monroe sau kyb. Sunt mai ieftine, dar sunt moi si nu tin calumea in curbe. Transorma masina intr-o barca. Plus ca la capitolul durata de viata, e cum stii si tu. Mai ieftin, le schimbi mai repede. Sfatul meu e ca decat sa pui ceva ieftin si prost, mai bine reconditioneaza-le, daca nu ai bani. Dai 100 de euro pe toate 4 si mai dai 2 mil maxim la montat/demontat. Iti garantez ca vei avea aceeasi calitate ca la monroe sau KYB. Sper ca te-am ajutat.
raducumucu
Senior
 
Posts: 115
Joined: 18 Apr 2010, 10:21

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby raducumucu » 10 Sep 2010, 19:12

Si cel mai bine, la amortizoare, cred ca ne poate sfatui lucian. El are un Troll R cu o suspensie "sudata" simai are si un 9-5 aero care rupe iar. Cred ca stie ceva despre suspensii. Lucian... lumineaza-ne

P.S: daca schimbi amortizoarele, schimba si arcurile, pentru o rigiditate mai pronuntata. Eventual pune arcuri mai scurte, sa cobori garda la sol. Stii cat ajuta la stabilitate? Vezi ca billsteina re un kit cu amortizoare mai scurte + arcuri la fel, mai scurte, si e special ptr saab.
raducumucu
Senior
 
Posts: 115
Joined: 18 Apr 2010, 10:21

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby Pharmacistu' » 10 Sep 2010, 19:20

Exact astea sunt sfaturile care le cautam. Masina mai jos - nu din ratiuni practice - acasa vin mergand pe drumuri nu chiar asa cum ar trebui si nici o suspensie f tare nu imi doresc. Cred ca Bilstein B 6 vor fi o solutie rezonabila ca si compromis intre confort si sportivitate...
Am de dat o bere/suc/cafea cand ajung acasa (Bucuresti) sau prin Brasov (pe la Educational)...
Pharmacistu'
Invatacel
 
Posts: 50
Joined: 17 Jul 2010, 22:53

Re: Ce amortizoare recomandati

Postby florin » 12 Sep 2010, 22:18

se poate cumpara kit de suspensie de producator (amortizoare fata/spate, arcuri fata/spate si bare stabilizatoare cu tot cu bucsile de bare stab.) dupa codul de suspensie; adica fiecare Saab are un cod de suspensie pentru care se recomanda o anumita "imbinare" arc/amortizor (in functie de motorizare, jante,...) pentru a nu crea suspensii incompatibile (prea tari/moi,...); daca montati suspensii koni, billstein...sachs fara sa luati in considerare recomandarea producatorului e posibil sa nu iasa ce va doriti,... sau da, poate sa iasa ceva 'prea' strong' cum ii place lui Lucian (si majoritatii, cred) sau prea moale...?
un astfel de kit cred ca este pe la 650eur+tva, coboara masina cu 1 cm (nu si pe cele aero).
daca dai bani pe reparare/inlocuire amortizoare si nu faci nimic cu arcurile (la o masina de 4-6 ani sau min 80.000-100.000km) cred ca bagi bani aproape degeaba.
florin
Invatacel
 
Posts: 61
Joined: 02 Sep 2009, 08:41

Next

Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron