scartait enervant din zona amortizorului

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

scartait enervant din zona amortizorului

Postby adi_saba » 16 Oct 2010, 08:55

Va cer ajutorul,in caz ca v-ati confruntat cu aceasta problema. A
fost de 3 ori la reprezentanta opel Baia Mare si la tot felul de nea Gigi... si toti au ridicat din umeri spund ca nu misca nimic.Pe scurt
de ceva vreme se aude un scartait puternic de "arc ruginit" pe partea stanga fata. Scartaitul se aude doar cand trec foarte incet peste o denivelare sau cand merg pe un drum denivelat....parca se rupe in doua! Nu stiu ce ar putea fi, insa dimineata se aude mult mai tare:-(. Asta e marele dezavantaj cand vine vorba de lipsa servicelor autorizate Saab, dai o gramada de bani,pentru ca te plimbi pentru o problema minora pe la zeci de mecanici si tot nu se rezolva. Multumesc anticipat.
SAAB 93 2.0T Aero satge 3 Nordic 275hp
ex :Saab 9-3 1.8T stage 2 Nordic 235hp/360nm
adi_saba
Saabist
 
Posts: 514
Joined: 10 Oct 2008, 20:14
Location: Sighetu Marmatiei

Re: scartait enervant

Postby csb » 16 Oct 2010, 09:14

Din descriere eu cred ca e de la amortizor... :roll:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: scartait enervant

Postby olteanul » 16 Oct 2010, 09:51

Avusesem o problemă similară în sensul că la accelerare - decelerare se ajuzea un sunet metalic nașpa.
Prin telefonm mecanicul mi-a zis că e arcul de la telescop.
Când însă s-a uitat, și-a retras diagnosticul.
Mi-a verificat bucși, bielete - toate erau în regulă.

Din fericire - și spre rușinea mea - problema a fost mult mai simplă.
Dăduem jos roata din dreapta față cu ceva vreme înainte și când am pus-o la loc nu am strâns foarte tare șuruburile atunci când am lăsat-o pe sol.

Ia încearcă cu cheia de roți.
9-3 2t 2004
olteanul
Invatacel
 
Posts: 64
Joined: 13 Mar 2010, 16:36

Re: scartait enervant

Postby adi_saba » 16 Oct 2010, 09:58

multumesc pentru sfaturi..o sa incerc sa mai strang roata, dar cred ca, pana la urma este amortizorul
SAAB 93 2.0T Aero satge 3 Nordic 275hp
ex :Saab 9-3 1.8T stage 2 Nordic 235hp/360nm
adi_saba
Saabist
 
Posts: 514
Joined: 10 Oct 2008, 20:14
Location: Sighetu Marmatiei

Re: scartait enervant

Postby lucian » 16 Oct 2010, 14:26

adi_saba wrote:Va cer ajutorul,in caz ca v-ati confruntat cu aceasta problema. A
fost de 3 ori la reprezentanta opel Baia Mare si la tot felul de nea Gigi... si toti au ridicat din umeri spund ca nu misca nimic.Pe scurt
de ceva vreme se aude un scartait puternic de "arc ruginit" pe partea stanga fata. Scartaitul se aude doar cand trec foarte incet peste o denivelare sau cand merg pe un drum denivelat....parca se rupe in doua! Nu stiu ce ar putea fi, insa dimineata se aude mult mai tare:-(. Asta e marele dezavantaj cand vine vorba de lipsa servicelor autorizate Saab, dai o gramada de bani,pentru ca te plimbi pentru o problema minora pe la zeci de mecanici si tot nu se rezolva. Multumesc anticipat.

flansa superioara de amortizor, de sub capota...aia ar fi :roll:
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Re: scartait enervant

Postby tony » 16 Oct 2010, 15:50

La fel zic si eu, ca maestrul Lucian. Flansa de amortizor, sau poate chiar rulmentul. De ce nu? E simplu de aflat. Se da jos amortizorul cu pricina si se inspecteaza vizual flansa si rulmentul. Recomand si gresarea rulmentului cu vasilina (stock nu are alifie :mrgreen: ). Iar daca flansa e obosita...o schimbi.
Dimineatza se aude mai tare si datorita faptului ca amortizoarele sunt reci. Dupa ce faci cativa km nu mai e chiar asa. Am avut aceiasi problema si am inlocuit flansa si rulmentii. Succesuri
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: scartait enervant

Postby adi_saba » 16 Oct 2010, 18:12

multumesc baieti. O sa dau telescopul jos sa vad cum sta treaba. Multumesc tare mult. :P
SAAB 93 2.0T Aero satge 3 Nordic 275hp
ex :Saab 9-3 1.8T stage 2 Nordic 235hp/360nm
adi_saba
Saabist
 
Posts: 514
Joined: 10 Oct 2008, 20:14
Location: Sighetu Marmatiei

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby gratiann » 30 Oct 2010, 18:27

flansa si rulment, plus poate iti sare arcul din locasul lui. mie imi mai sare si acum cateodata, in denivelaturi cu rotile virate, dar se pune singur la loc.
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby Xsell_31 » 04 Apr 2011, 17:06

adi_saba wrote:Va cer ajutorul,in caz ca v-ati confruntat cu aceasta problema. A
fost de 3 ori la reprezentanta opel Baia Mare si la tot felul de nea Gigi... si toti au ridicat din umeri spund ca nu misca nimic.Pe scurt
de ceva vreme se aude un scartait puternic de "arc ruginit" pe partea stanga fata. Scartaitul se aude doar cand trec foarte incet peste o denivelare sau cand merg pe un drum denivelat....parca se rupe in doua! Nu stiu ce ar putea fi, insa dimineata se aude mult mai tare:-(. Asta e marele dezavantaj cand vine vorba de lipsa servicelor autorizate Saab, dai o gramada de bani,pentru ca te plimbi pentru o problema minora pe la zeci de mecanici si tot nu se rezolva. Multumesc anticipat.


salut! ai mai rezolvat problema? eu am cam aceeasi problema ca a ta. cand merg foarte incet se aude o trancaneala ca si cum ar fi bieletele si numai peste drumuri cu denivelari. intr-adevar am observat ca dimineata se aude cel mai tare, si ca dupa ce se incalzeste afara, nu se mai aude nimic. cred ca ceva se constracta si se dilata de la frig. am fost la 3 service-uri, au tras toti de ea si nu au gasit nimic in neregula, am facut test de jocuri si nimic, test de amortizoare (care sunt noi de altfel) si la fel nimic. am schimbat flansele si rulmentii de la amortizoare, si la fel nimic. ma dispera ca nimeni nu gaseste ce imi bate. si partea a doua, e ca atunci cand deccelerez, se aude un trancanit usor, care nu are legatura cu bataia anteriora. ce ar putea fi?
Xsell_31
Junior
 
Posts: 20
Joined: 17 Feb 2011, 14:59

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby bullet » 04 Apr 2011, 17:59

Xsell_31 wrote: si partea a doua, e ca atunci cand deccelerez, se aude un trancanit usor, care nu are legatura cu bataia anteriora. ce ar putea fi?


Verifica si suportii de la motor si cutia de viteze.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby gratiann » 05 Apr 2011, 07:26

poate fi si arcul, care "sare" de la locul lui de pe talere. verificati si bucsele de la bara stabilizatoare, la denivelari de obicei de acolo vine bataia
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby cristian_93 » 05 Apr 2011, 12:18

Xsell_31 wrote:salut! ai mai rezolvat problema? eu am cam aceeasi problema ca a ta. cand merg foarte incet se aude o trancaneala ca si cum ar fi bieletele si numai peste drumuri cu denivelari...


Cat de noi sunt amortizoarele? Parerea mea este ca de acolo provine bataia, 90%. Am avut si eu aceeasi problema; am schimbat bascule, capete de bara, bielete antiruliu (si aici e posibil sa bata), rulmenti si flanse. Pana nu am inlocuit si amortizoarele, nu am scapat de bataie.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby adi_saba » 05 Apr 2011, 14:31

tin sa ii dau dreptate lui Cristi ...nu am reusit sa identific problema. Am luat toate service-urile in rand . Totusi aceeasi problema am avut si in partea dreapta si dupa ce mi s-a rupt arcul am schimbat si amortizorul si troncaneala a disparut. A ramas doar in partea dreapta. deci cred ca amortizoarele sunt de vina . totusi la test au iesit 78%
SAAB 93 2.0T Aero satge 3 Nordic 275hp
ex :Saab 9-3 1.8T stage 2 Nordic 235hp/360nm
adi_saba
Saabist
 
Posts: 514
Joined: 10 Oct 2008, 20:14
Location: Sighetu Marmatiei

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby cristian_93 » 05 Apr 2011, 14:43

Si la mine au iesit amortizoarele beton, pe bancul de testare nu se auzeau... totusi le-am inlocuit pentru ca altceva nu mai aveam ce sa inlocuiesc :D
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: scartait enervant din zona amortizorului

Postby Xsell_31 » 07 Apr 2011, 16:50

cristian_93 wrote:Si la mine au iesit amortizoarele beton, pe bancul de testare nu se auzeau... totusi le-am inlocuit pentru ca altceva nu mai aveam ce sa inlocuiesc :D

Si mie la test, toate amortioarele mi-au dat 98 %, 97 %. Chiar crezi ca de acolo e bataia? Cu stima!
Xsell_31
Junior
 
Posts: 20
Joined: 17 Feb 2011, 14:59

Next

Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron