Stergator spate eratic

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Stergator spate eratic

Postby lukebrenner » 22 Aug 2011, 17:18

Buna,
Este primul meu posting pe acest forum deci bine v-am gasit !
Sunt proprietarul ( foarte fericit ) al unui Saab 93 Sportkombi 1.9 TiD din 09/2006.
Masina este super si chiar daca are 180.000 km o simt ca merge ca in prima zi. A fost foarte bine intretinuta ( cu carnet de serviciu ) iar eu o conduc in Germania.
Tocmai am luat-o de cateva zile si nu incetez sa ma minunez :)
Mantionez ca am fost in trecut proprietarul catorva masini din categoria "tare" insa asta m-a vrajit. Cu multe :)
Fiind totusi o masina uzata, am luat-o cu cateva probleme care na, le pot numi nu prea critice dar care as dori sa le rezolv. Si asta cu rugamintea de-a-mi da idei ca sa nu ma zbat singur ca pestele pe uscat.
Nu sunt teribil de tehnic dar nici novice ...

Pe scurt, stergatorul din spate functioneaza eratic. Se pare ca cineva probabil l-a fortat pentru ca nu sta complet orizontal ( sau ma rog, macar sa aiba tendinta ) pe partea stanga, ci e ceva mai ridicat. Cand actionez butonul de pe maneta de stergatoare, merge o singura data pana jos in dreapta, revine pana la un punct si merge incet, dupa care se opreste. Apoi, daca mai actionez odata butonul nu mai merge deloc.

Ma gandesc ca e exclus sa ma uit la sigurante, etc ... deoarece daca merge o data inseamna ca are curent.
Posibil sa aiba ceva rupt in interior ?

Orice idee e binevenita.

Multumesc.
Saab 9-3 SportCombi 1.9 TiD Salomon 09/2006
User avatar
lukebrenner
Senior
 
Posts: 163
Joined: 20 Aug 2011, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Stergator spate eratic

Postby adi_saba » 23 Aug 2011, 08:34

aceeasi problema o are tata la skoda lui si se pare ca tine de patrea electronica :?
SAAB 93 2.0T Aero satge 3 Nordic 275hp
ex :Saab 9-3 1.8T stage 2 Nordic 235hp/360nm
adi_saba
Saabist
 
Posts: 514
Joined: 10 Oct 2008, 20:14
Location: Sighetu Marmatiei

Re: Stergator spate eratic

Postby lukebrenner » 28 Aug 2011, 18:59

Salut,
l-am fortat putin mai jos inspre stanga in asa fel incat sa fie aproape orizontal, si acuma functioneaza corect.
Saab 9-3 SportCombi 1.9 TiD Salomon 09/2006
User avatar
lukebrenner
Senior
 
Posts: 163
Joined: 20 Aug 2011, 21:26
Location: Cluj-Napoca


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests