Rulmenti alternator Z19DTH

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Rulmenti alternator Z19DTH

Postby fls_arad » 11 Jun 2015, 19:40

Salutare!

Are cineva experienta cu schimbarea rulmentilor la alternator? Cat de greu e sa demontezi alternatorul? Ce marime de rulmenti sa cumpar?

Multumesc!
born from jets... - proud owner of a '06 SAAB 9-3 SportKombi Linear 1.9 TiD 110kW/150HP
User avatar
fls_arad
Invatacel
 
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2013, 18:59
Location: Augsburg, DE

Re: Rulmenti alternator Z19DTH

Postby Nick » 10 Aug 2015, 07:51

Exista un magazin specializat in piese pentru electromotoare si alternatoare (str. Alunisului, sect. 4, Bucuresti - aproape de Lukoil) de unde eu am cumparat luna trecuta absolut tot pentru alternator (regulator, platou cu diode, rulmenti) undeva la pretul de 260 lei. Problema este ca trebuie stiut exact ce tip de alternator este pe masina (Bosch, Denso) si curentul (130 A sau 140 Amperi). De demontat nu este chiar simplu si-ti trebuie indemanare si rabdare pentru extragerea sa din pozitia de lucru. Cu el in mana si cu piesele in punga am mers la un atelier specializat (Electropur - Calea Ferentari) unde in maxim 30 de minute lucrarea a fost executata si cu testele de banc (Bosch) executate - pret 100 lei. Sunt foarte multumit de lucrare. Vezi ca exista un stiker lipit pe alternator cu toate datele mentionate mai sus, faci o poza si mergi la cumparaturi in cunostiinta de cauza.
Succes.
SAAB 9-5/2.3 AERO/2007 - 260CP
Nick
Junior
 
Posts: 40
Joined: 07 Sep 2010, 14:54


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron