Inlocuit Volanta+Ambreiaj=Turbo Mort

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Inlocuit Volanta+Ambreiaj=Turbo Mort

Postby claudiuk » 18 Oct 2015, 10:35

Salutare baieti, de ceva vreme imi ramanea pedala de ambreiaj la podea, simteai bataia de la volanta in ea, prea tare uneori, iar la final nu mai intra in viteza :evil: Cauza: Volanta!
Am cumparat intreg chitul si volanta dupa eBay (Neobrothers) dar si ulei 75w90 Motul care-mi trebuiau 2,2L ptr cutia F40, dar si prezoanele ptr volanta :idea:
Dupa 2 zile in service la Mr Clutch (isi fac reclama pe website ca schimba ambreiajul in 5 ore si sunt cei mai ieftini pe piata) platind exagerat de mult: 350 lire, ma suna baietii ca este gata lucrarea.
Intra frumos in viteza, pedala calumea, merge motorul fara trepidatii ..... iar la plecare cu masina turbo nu intra in fuctiune. Nu se aprinde nici un martor la bord si suspectez furtunele de vac, ma uit atent la ele si par in regula.
**************************************************************************************************
Ce altceva ar trebui sa mai iau in considerare? Mai arunc o privire atent iar daca nu o rezolv trebuie sa ma duc luni inapoi peste ei sa le spun greseala.

P.S: Slava Domnului, in 2011 cand am schimbat acelasi lucru aici a durat 3 zile dar a si costat 300 lire.
Ma imping catre linia disperarii idiotii astia de englezi.
Saab 9-3 Vector 2005 - 1.9 TID 16V 6+1trepte
Z19DTH-YS3F
User avatar
claudiuk
Master
 
Posts: 267
Joined: 07 Feb 2011, 21:14
Location: Bucharest/Sittingbourne B381JON

Re: Inlocuit Volanta+Ambreiaj=Turbo Mort

Postby claudiuk » 18 Oct 2015, 13:53

Rezolvat!
Una dintre iesirile de plastic din pompa de vac situata in spatele motorului a fost sparta :idea:
Mi-am adus aminte si multumesc pe aceasta cale Autocobalcescu, unul dintre mecanici mi-a spus ca pot anula iesirea sparta si o pot folosi pe cea de rezerva astupata cu capacelul de cauciuc.
Saab 9-3 Vector 2005 - 1.9 TID 16V 6+1trepte
Z19DTH-YS3F
User avatar
claudiuk
Master
 
Posts: 267
Joined: 07 Feb 2011, 21:14
Location: Bucharest/Sittingbourne B381JON


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron