Inchidere centralizata

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Inchidere centralizata

Postby Seb. D » 05 Nov 2015, 20:50

Salut..

De ceva timp am o problema cu inchiderea centralizata a usilor atat din telecomanda, cat si de la butonul din interiorul masini.
Adica: usile de pe partea dreapta (fata+spate) nu se mai deschid/inchid deloc din telecomanda; singurul mod de a le inchide este manual - ridic si cobor tamburusul de plastic! Prima usa care a inceput sa faca figuri a fost cea de pe spate ( de aprox 1 an), insa nu mam preocupat prea mult sa schimb motorasul dinauntru pentru ca nu prea folosesc usile din spate...de vreo 2 luni insa a inceput si cea de pe fata sa ma lase..si aici deja treaba devine cam neplacuta treaba... :x

Solutia care mi-a fost propusa de toata lumea a fost schimbarea celor 2 motorase (sigur sunt arse :roll: ). Zi si facut! doar ca nici acum, dupa ce le`am schimbat, problema nu am rezolvato! (Mentionez ca piesele le-am comandat in Suedia si sunt SH). Faza curioasa e ca făcând probe cu cele de pe stanga pe partea dreapta, usile nu se inchid, iar punându-le pe cele cumparate (chiar si cele vechi) pe partea stanga merg si problema dispare. AM schimbat si bateria masinii pentru ca am mai citit pe forumuri ca daca bateria este slaba poate crea astfel de probleme, dar problema persista.

Am pus-o la tester de doua ori : prima data (nu stiu ce versiune de software era) da eroare cod C19400, iar a doua oara am duso in alta parte si am testato cu Tech2 - nu da nicio eroare.

Mecanicul imi spunea ca in teorie ar trebui reprogramate usile astfel incat masina sa recunoasca noile motorase. Sincer nu mai stiu ce tre sa fac :roll: .. am impartasit problema cu voi pe forum sperand ca cineva a mai avut ceva asemanator si stie vreo rezolvare
Mersi :)
Seb. D, Saab 1.9 TTiD Aero 180cp
User avatar
Seb. D
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 05 May 2013, 22:54
Location: Italia

Re: Inchidere centralizata

Postby silviumihai » 06 Nov 2015, 16:04

salut
aceasta problema o am si eu dar singura solutie este sa achizitionezi o noua broasca (sau sh) deoarece ai un pin care se rupe si ridica siguranta iar usa nu se inchide ... :wink:
Saab 9-3 1.9TID 150CP -2005
User avatar
silviumihai
Junior
 
Posts: 22
Joined: 21 Apr 2015, 19:30

Re: Inchidere centralizata

Postby Seb. D » 09 Nov 2015, 19:08

singura solutie este sa achizitionezi o noua broasca (sau sh)

am facut deja asta si tot nu am rezolvat problema :x .. trebuie sa fie altceva.. am cerut o programare intr-un service ce asigura asistenta Saab.. o sa vad ce imi spun si acolo :roll:
Seb. D, Saab 1.9 TTiD Aero 180cp
User avatar
Seb. D
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 05 May 2013, 22:54
Location: Italia

Re: Inchidere centralizata

Postby andybumbu » 09 Nov 2015, 20:25

daca mai ai rabdare pana probabil vii in Ro de sarbatori, recomand la Saab Budapesta :!: si iti e-n drum :roll:
Super calificati/ rapizi/ executivi/cumperi si ceva din shop-ul lor/ieftin
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Inchidere centralizata

Postby gratiann » 10 Nov 2015, 12:01

Ai verificat firele de la usa sa nu fie intrerupte ? Acolo intre usa si caroserie, intre balamale?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Saab 93 1.9tid 180hp
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Re: Inchidere centralizata

Postby Seb. D » 13 Nov 2015, 18:46

Salut,

Am fost astazi la reprezentanta si am dat masina pe mana mecanicului de acolo. Dupa mai multe verificari cu testeru/computer a ajuns la concluzia ca are nevoie de o zi ca sa dea jos fetele de usi si sa verfice fiecare motoras in parte (din cele care nu merg).

Din ce spune el, fiecare usa trebuie 'imbinata' cu computeru masinii. Doar ca luand piesele de la demolari (second-hand), codul din memoria pieselor de schimb trebuia resetat inainte de a sa da jos de pe vechea masina astfel incat sa poata fi recuplat cu o noua masina. Cu alte cuvinte, trebuiau aduse la setarile din fabrica inainte de a fii demontate.

Peste 2 saptamani o sa duc masina din nou in service si o sa vedem ce imi spune.
Oricum, pe tester nu da nicio eroare, iar curentul ajunge ok la usi (firele sunt in regula).
Seb. D, Saab 1.9 TTiD Aero 180cp
User avatar
Seb. D
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 05 May 2013, 22:54
Location: Italia


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron