Sfat achizitie saab cutie automata

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Sfat achizitie saab cutie automata

Postby gicu723 » 14 Mar 2017, 01:29

Salut si bine v-am gasit.
As vrea sa va cer sfatul asupra urmatorului saab pe care ma gandesc sa-l achizitionez. In acest moment detin un Saab 1.9 TID 150 HP din 2005 cutie manuala 6+1, masina merge foarte bine si sunt multumit de ea (cu exceptia faptului ca mi au furat plasticul de la oglinda dreapta, iar la o saptamana mi-au rupt in parcare oglida stanga si se gasesc cam greu :D :D ). Acum as vrea sa-mi iau un ul din 2008/2009, as prefera tot diesel, cu maxin 130 000 km, nedumerirea mea este asupra cutiei de viteze automate, imi puteti spune cat de fiabile sunt, cum se comporta cutiile astea(am inteles ca sunt in 6 trepte doar). Ce motor imi recomantati 1.9 tid 150 hp sau Aero de 180 hp? Multumesc.
gicu723
Nou venit
 
Posts: 7
Joined: 03 Apr 2015, 20:38

Re: Sfat achizitie saab cutie automata

Postby gfery » 14 Mar 2017, 07:07

parere strict personala, deci nu te neaparat lua dupa mine:

- saab = masina pe benzina turbo
- echipare buna = aero
- orice masina = cutie automata

Punctual iti zic si de ce:
1. Benzina turbo de la saab e cea mai tehnic avansata chestie intalnita de mine la masini "de strada". Ieri am venit cu consum de 10.5 GPL cu o masina de 250 de cai.

2. Echiparea de nivel aero - cel putin la 9-5 - este peste 99% din masinile care costa pana si second-hand nu dublu, ci triplu. Daca te gandesti ce fel de masini au avut de ex. ventilatie in scaune prin anii 2000, o sa intelegi de ce.

3. Prejudecatile impotriva automatelor nu-si au rostul la saab (si in general la cam nici o masina mai noua de 2012 - excluzand aici grupul VAG cu gunoaiele alea de DSG si cutiile pseudo-automate "robotizate"), in schimb trebuie sa te dai cu unul cu cutia in toate mintile ca sa intelegi de ce. Ca un corolar, saptamana trecuta si-a luat un prieten hilux hidramat, si se jura ca in viata lui nu mai ia masini manuale, asta dupa ce ca nu vroia sa auda de ele ca "consuma mult" - ei, acuma ii ia hiluxul 3.0 d4d 9 litri in bucuresti. Trebuie insa facuta diferenta intre o cutie manuala "pilotata", gen Loganul nou, o cutie DSG (astea amandoua au ambreiaje uscate) si o cutie automata cu convertizor de cuplu care este ceea ce cauti la o masina.

La Saab cutiile automate sunt in 4 trepte pana prin 2002-2003, dupa care numai in 5 sau 6. Fiind o automata cum trebuie, nu iti dai seama de diferenta, crede-ma, ca le am pe amandoua, si 4 si 5. La fiabilitate eu zic ca sunt destul de ok, fiecare din masinile mele are peste 200k km si se prezinta ok. Asta cu limitarile de cuplu scoase in urma tuningului. Mai schimbi si tu uleiul ca nu e pe viata si totul va fi bine.

Spor!
gfery
Master
 
Posts: 294
Joined: 25 Sep 2015, 09:56
Location: Cluj-Napoca

Re: Sfat achizitie saab cutie automata

Postby gicu723 » 16 Mar 2017, 12:30

Multumesc mult pentru opinie :)
gicu723
Nou venit
 
Posts: 7
Joined: 03 Apr 2015, 20:38


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest