Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Postby RapboyMeh » 29 Jul 2019, 14:16

Pentru ca poate sunt cativa entuziasti care ar vrea sa faca schimbarea in sine si nu stiu de unde sa inceapa si pentru ca imi place foarte multa marca asta, am facut personal si cu manuta mea ( cu putin ajutor desigur) conversie de volan.

Si da merge fara probleme, luat RAR din prima, inmatriculata RO si cu toate actele la zi.

Avand in vedere ca nu am gasit nici un tutorial pe net, daca aveti nevoie de ajutor cu un sfat o idee, costuri si toate cele, am deschis topicul in sine :)
Saab is life Saab is love 8)

Saab 9-3 2.0t
RapboyMeh
Junior
 
Posts: 19
Joined: 27 Jun 2019, 13:58
Location: Bucuresti, Romania

Re: Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Postby RapboyMeh » 30 Jul 2019, 23:37

Sii pentru ca am ceva timp liber la ora asta mai jos e lista necesara de piese pentru conversie:

Must-have:
- Plansa de bord
- Suportul metalic de bord
- Scaune sofer/pasager
- Caseta de directie, de preferat de la aceiasi motorizare, (exemplu de la diesel - la diesel) alftel trebuie si axul telescopic care conecteaza volanul de caseta
- Capitonajul (insonorizantul) de sub plansa de bord
- Sistemul de stergatori
- Paravanul anti-ploaie
- Ansamblul frana de mana
- Consola centrala
- Aeroterma pt volan stanga
- Unitatea centrala de clima
- Gurile de ventilatie de la picioare pasager/sofer
- Foarte important: Tabla specifica de volan stanga care se prinde de peretele despartitor dintre compartimentul motor si habitaclu si de care se prinde podul pedalier

Optional:
- Conductele de frana care duc spre pompa de frana
- Mocheta completa
- pompa de ambreiaj, desi cu un pic de chin se poate folosi si cea de volan dreapta

Cam asta e toata lista, daca imi mai vin in minte de ce altceva a mai fost nevoie, o voi edita. Sper sa va ajute :D
Saab is life Saab is love 8)

Saab 9-3 2.0t
RapboyMeh
Junior
 
Posts: 19
Joined: 27 Jun 2019, 13:58
Location: Bucuresti, Romania

Re: Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Postby Hypo » 08 Aug 2019, 17:43

De apreciat ambitia ta,insa nu stiu cine se mai gandeste sa faca conversie in ziua de azi,oricat de ieftina pare varianta cu volan pe dreapta. Masina mai ieftina de 200£ nu cred ca gasesti, aducerea ei in tara,egal ca vii cu ea pe.roti sau pe platforma costa, plus piesele de care zici...cred ca iti cumperi linistit una de aici...dar,cum am scris,de apreciat ca ai avut rabdare pentru conversie ;)
Ex 2005 Saab 9-3 SS 1.9 TiD 150 CP
2006 9-3 Aero 2.0T 210 CP
2007 9-3 Vector 1.9 TiD 150 CP
2009 9-3 Aero 1.9 TTiD
User avatar
Hypo
Master
 
Posts: 397
Joined: 16 Nov 2013, 18:24
Location: Bucuresti

Re: Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Postby RapboyMeh » 08 Aug 2019, 18:46

Hypo wrote:De apreciat ambitia ta,insa nu stiu cine se mai gandeste sa faca conversie in ziua de azi,oricat de ieftina pare varianta cu volan pe dreapta. Masina mai ieftina de 200£ nu cred ca gasesti, aducerea ei in tara,egal ca vii cu ea pe.roti sau pe platforma costa, plus piesele de care zici...cred ca iti cumperi linistit una de aici...dar,cum am scris,de apreciat ca ai avut rabdare pentru conversie ;)



Pai gasesti masini cu mile putine, intretinute cu volan pe dreapta si foarte accesibile ca pret (multi englezi vor sa cam scape de ele). Eu personal am iesit cu o diferenta de cel putin 2000 de eur vs una cumparata de aici/germania, doar prin faptul ca mi-am facut-o singur :)

Acuma daca mai sunt si alti nebuni, asta e partea a 2-a :lol: :lol: , dar nu gasesti nicaieri un know-how pentru conversie, drept urmare am zis sa impart.
Saab is life Saab is love 8)

Saab 9-3 2.0t
RapboyMeh
Junior
 
Posts: 19
Joined: 27 Jun 2019, 13:58
Location: Bucuresti, Romania

Re: Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Postby Hypo » 13 Aug 2019, 15:21

Ca sunt ieftine, sunt de acord cu tine, dar ca sunt intretinute... :)))))) nop...cele mai multe sunt ciungi...
Ex 2005 Saab 9-3 SS 1.9 TiD 150 CP
2006 9-3 Aero 2.0T 210 CP
2007 9-3 Vector 1.9 TiD 150 CP
2009 9-3 Aero 1.9 TTiD
User avatar
Hypo
Master
 
Posts: 397
Joined: 16 Nov 2013, 18:24
Location: Bucuresti

Re: Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Postby RapboyMeh » 14 Aug 2019, 00:44

Hypo wrote:Ca sunt ieftine, sunt de acord cu tine, dar ca sunt intretinute... :)))))) nop...cele mai multe sunt ciungi...


Aici nu te pot contrazice :)) dar comparativ cu romanasii noștri:) eu zic ca e un plus
Saab is life Saab is love 8)

Saab 9-3 2.0t
RapboyMeh
Junior
 
Posts: 19
Joined: 27 Jun 2019, 13:58
Location: Bucuresti, Romania

Re: Schimbat volan de pe dreapta pe stanga

Postby Adonis07 » 09 Jan 2021, 00:35

Saluut! Mi-a placut foarte tare topicul tau. Sunt si eu posesor de Saab 93 cabrio de ceva timp si imi place atat de mult masina incat as vrea sa ii schimb volanul. As avea cateva curiozitati daca ma poti ajuta:
1. Ai idee daca merge bordul si toate piesele de la o berlina direct pe cabrio?
2. Merg piesele luate de pe una diesel pe o benzinara? Ma gandesc ca kilometrajul il pot pune tot pe al meu (cred ca sunt la fel)?
3. Sunt multe modificari de facut? Sudat, taiat ma refer.

Mersi frumos!
Adonis07
 
Posts: 1
Joined: 24 Oct 2020, 12:16


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests