Caseta directie

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Postby tony » 23 Nov 2008, 20:52

zgomotul poate fi din flansa de la amortizoare sau din cauza uzurii bucsilor de pe bara de sub verso, sau sa fie un zgomot uzual de amortizor la rece. adica, in ultima varianta amortizorul face un usor zgomot pana se incalzeste gazul din el. fa o verificare, repet la un service saab. nu e mare lucru. flansele de amortizor sunt cam 100 de lei buc, iar bucsile sunt foarte ieftine.
sal.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby gratiann » 24 Nov 2008, 10:40

sal
eu zic ca nu e de la caseta. oricum daca e din caseta, caseta se poate regla foarte usor, nu trebe sa desfaci nimic. dar nu cred ca e din caseta ca si eu am aceeasi problema si nu e din caseta.
eu banuiesc ca e ceva la telescoape, oricum e ceva bucsa, ca dupa cativa km se incalzeste (cred) si se dilata si nu se mai aud aceste batai. acu la -6 grade cat am prins eu in weekend se mai simte un pic bataia.
nu am apucat sa ma uit, dar cred ca e din bucsa telescoapelor.
poate samabata ma pun sa vad ce si cum.
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Postby amaiercj » 05 Dec 2008, 16:37

Domnu Gratian... imi spui si mie te rog cum se regleaza caseta ? Eu am gasit de sub masina un surub hexagon de 22cm, am pus tubulara pe el si nu stiu dak am am reusit sa-l strang mai tare decat era. Cred ca e la maxim. Ala e surubu de reglaj ? Si mai e o chestie nasoala la mine...Cand dau in cate o groapa...imi sare volanu in mana, adik se misca, si se misca toata coloana pe care e volanu, cred ca am mai mentionat lucrul asta. Se poate strange ceva si pe la coloana?
amaiercj
Junior
 
Posts: 16
Joined: 05 Nov 2008, 23:12

Postby gratiann » 06 Dec 2008, 06:34

sal
caseta se regleaza de la un surub stea. iti trebuie o tubulara stea. nu stiu numarul ca nu am gasit sacumpara tubulara modelul asta, asa ca am confectionat una din o tubulara hexagonala normala.
surugbul de relglare se afla in spatele cremalierei, nu e cel de jos din capatul pinionului (si de fapt piulita aceeea de reglare e mare, are diamentrul de vreo 3cm, si in mijlocul ei se afla capul acela stea in care pui tubulara stea)
stiu ca nu ma pricep la explicatii. :)
ideea e ca nu trebuie sa desfaci nimic ca sa il vezi, trebuie sa te uiti dinspre spatele masinii spre motor deasupra de jug.
daca reusesc zilele astea iti fac o poza ca trebe sa intru si eu sub ea ca am marcat acel surub de reglare sa vad daca si-a modificat pozitia de la gropi, ca nu am insistat f mult sa il stantez pe margini (pt al fixa)
daca dupa ce citesti asta, ti se pare ca nu ai inteles nimic, nu dispera, e din cauza mea :lol:
ma pricep de minune la expicatii.

mai verifica suruburile de prinde a casetei de jug, sunt doua lungi, verifica bucsele de la coloana volanului. cam astea ar fi cauzele.
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Postby amaiercj » 21 Dec 2008, 14:01

multumesc, a fost o informatie foarte utila. De adaugat doar pt cei care se vor mai lovi de problema asta, sa nu stranga surubul ala la maxim :) o sa va treziti ca mine, k iesiti intr-o intersectie cu volanul virat si in loc sa-si revina singur la loc el ramane in aceasi pozitie :). Dupa o zi m-am bagat pe groapa si l-am mai slabit jumatate de tura si totul e okay acum, nu mai bate. La cate o groapa mai mare simt cum joaca un pic volanul in mana.
amaiercj
Junior
 
Posts: 16
Joined: 05 Nov 2008, 23:12

Re:

Postby Xsell_31 » 04 Apr 2011, 17:19

gratiann wrote:sal
eu zic ca nu e de la caseta. oricum daca e din caseta, caseta se poate regla foarte usor, nu trebe sa desfaci nimic. dar nu cred ca e din caseta ca si eu am aceeasi problema si nu e din caseta.
eu banuiesc ca e ceva la telescoape, oricum e ceva bucsa, ca dupa cativa km se incalzeste (cred) si se dilata si nu se mai aud aceste batai. acu la -6 grade cat am prins eu in weekend se mai simte un pic bataia.
nu am apucat sa ma uit, dar cred ca e din bucsa telescoapelor.
poate samabata ma pun sa vad ce si cum.


Salut! Ai mai descoperit de la ce era bataia aia? Eu am o problema asemanatoare. La rece se aud niste trancaneli pe ambele parti. Suspensia este impecabila (3 service-uri, test de jocuri si de amortizoare), am schimbat si flansele cu rulmenti de la amortizoare si tot se aude la rece. Nimeni nu gaseste de unde e bataia.
Xsell_31
Junior
 
Posts: 20
Joined: 17 Feb 2011, 14:59

Re: Caseta directie

Postby gratiann » 05 Apr 2011, 07:28

si eu am schimbat rulmenti si flanse, si la fel face, cred ca e telscopul care la rece nu funcioneaza bine.
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Re: Caseta directie

Postby andybumbu » 05 Apr 2011, 11:34

E normal sa se auda zgomote, pana se incalzesc telescoapele :mrgreen: , acuma ganditi-va pe ce drumuri rulam :twisted: , 20000Km romanesti>=200000 peste hotare :? :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Previous

Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron