Saab 9-3 vs. Volvo S40

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Saab 9-3 vs. Volvo S40

Postby adrianoo » 17 Mar 2009, 16:21

Salut! Ma bate gandul de ceva vreme sa imi achizitionez un Saab 9-3, an 2003-2004, dar in acelasi timp ma uit si la Volvo S40, tot 03-04, si nu stiu la care sa ma opresc. Imi place Saab-ul pentru ca e ceva deosebit, diferit, desi pe majoritatea pe care ii intreb ce parere au de Saab, habar nu au si imi spun sa-mi iau masina nemteasca. Dar si faptul ca e diferit si rar ma pune pe ganduri in legatura cu service-urile Saab din tara. Ca si motorizare ma uit la 1.8t, 1.9 TiD si 2.2 TiD, inclinand mai mult spre diesel. La Volvo nu ma uit decat la 2.0 D. As vrea sa citesc parerile voastre sincere despre aceasta masina si daca merita sa imi achizitionez in viitorul apropiat un Saab. Mersi!
adrianoo
 
Posts: 1
Joined: 14 Feb 2009, 00:35

Postby mtudorascu » 17 Mar 2009, 19:23

Salut,

Am un coleg de serviciu cu un S40.
Parcam in fiecare zi unul langa celalalt....spunem ca reprezentam standul Suediei. 8)
El are un S40 din 2006 de 1.6 motorina (evident motor de PSA/Ford - asa sunt toate dieselurile de pe S40)-ce consuma putin dar nu e foarte fasnet.
Ca si impresie, am mers cu el cu masina.
Senzatia este aceea intalnita si la SAAB - calitate, un lux de bun simt la interior, nici prea opulent dar nici prea sobru cum sunt masinile germane.
Insa fata de SAAB masina este ca spatiu total mai mica (interior si portbagaj), bordul nu este asa de placut ca si iluminare si nici ca design (eu nu apreciez ideea volvo de a subtia consola - sincer pt mine seamana cu o scandura)
Ca si design exterior, bineinteles ca SAAB este mai spectaculos (mai ales vector sau aero), nici Volvo nu imi displace dar dupa mine indiferent ce jante sau pachet sport ai pune pe el(am mai vazut prin oras) nu va exprima dinamismul SAAB.
Ar fi mai mult o imagine sportiva fortata(bineinteles daca si cauti asa ceva) pe cand la SAAB acea imagine pare naturala.
Ca si motoare din ce imi amintesc 2.0 D de pe Volvo are 136 sau 140 cai iar fata de un 1.9 de 150 cai (cuplul este 320 n/m la amandoua) ca al meu ma gandesc ca nu e f mare diferenta, aceasta putand la un moment dat fi facuta de sofer insa 10 cai sunt 10 cai oricum :lol:
Sper ca am reusit sa te conving cu argumentele de mai sus asupra achizitionarii unui SAAB.
Volvo e ok zic eu, dar SAAB are ceva un pic mai special.... :D
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Postby Thomas » 22 Mar 2009, 16:42

Dupa cate stiu , motoarele de pe S40 cele diesel sunt de la Peugeot si Ford 1.6D si 2.0D si cand va ganditi ca este Peugeot unul mie mi se face scarba , eu v-as recomanda mai bine Saab ca este mai clar la motorizari sunt facute cu OPEL (diesel) , dar service-ul este problema dar la cat tine un Saab aveti timp sa gasiti si un service sigur in Romania. Daca gasiti S60 este mult mai rentabil decat S40 , S60 este chiar masina si motorizarile sunt mai mult create de cei de la Volvo nu este facut cu motoare frantuzesti dupa cum am auzit ca si modelul vechi de prin 2002-2003 S40 are motor de 1.9D de la Renault si nu-mi plac deloc motoarele alea sunt proaste si scumpe la intretinere. Deci daca gasiti un S60 la un pret comparativ cu al S40-ului ca sunt destule second-hand sau daca nu mai probabil Saab 9-3 sigur acum depinde de preferinte , inca nu detin Saab si nici Volvo , dar am studiat amandoua forumurile si am vazut o diferenta mai bine imi iau Saab decat Volvo , are o alta gama de motoare si consumul si intretinerea nu se compara , e greu pana gasesti service la Saab atata tot. Dar mergem la OPEL si poate ne rezolva ei :D
Saab was founded by 16 aircraft engineers...and their spirit lives on!
Thomas
Junior
 
Posts: 40
Joined: 09 Dec 2008, 11:10
Location: Rm Valcea

Postby ess1902 » 30 Mar 2009, 08:54

Va salut pe toti membrii clubului Saab! Cu putin efort sper sa fac si eu parte (real!) din club, respectiv in curand sa imi cumpar un 9.3 nou. Din pacate insa informatiile despre modelul pe care vreau eu sa il iau sunt destul de putine si majoritatea numai oficiale. Ce m-ar interesa pe mine ar fi un 1.9 TID de 150 de cai vector cu mai multe optiuni. La augusta mi-au facut un pret bun zic eu, cu reduceri cu tot 25000 euro (aproximativ).Desi sunt indragostit tare de masina asta :oops: si stiu sigur ca in nici o alta masina nu as fi pe deplin multumit, totusi sunt unele chestii mai " pamantene" :D care ma ingrijoreaza. In primul rand consumul. Aveti idee cit consuma real acest motor, in conditii normale de mers..ma refer in special in afara , pentru ca orasul nu e relevant. In carte e dat 4.5 , insa din experienta mea cu diezelare de 1.9 as zice ca e complet nerealist.In al doilea rand costurile reviziei si a pieselor uzuale (ma refer aici la pivoti, capete de bara etc chestii care oricum se duc.) .O alta intrebare ar fi: cum se comporta pe strazile patriei cu suspensia. Am remarcat ca are cauciucuri cu talon destul de mic. Se poate monta cumva scut de metal?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri! De hotarat trebuie sa ma hotarasc repede...si mai ales pentru ca sunt din Iasi si cel mai apropiat service este la brasov imi este totusi destul de dificil!
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Postby tony » 30 Mar 2009, 09:26

incearca si la educational la brasov. vezi ce oferta iti fac si cu masina. poate e ceva mai low, un discount ceva. augusta sunt "renumiti" din cate am inteles de la alti saab-isti. de consum nu stiu sa iti zic, ca eu sunt benzinar, dar cred ca e in parametrii normali.
salutari
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby george.mares » 31 Mar 2009, 08:59

Salut,
De consum iti pot spune eu ceva:
2.2 TiD '03, 210 mii km consum mixt 7,6l, urban 9,4-9,6
eu cred ca respecta intocmai specificatiile din carte.
Referitor la suspensie - eu zic ca se comporta foarte bine. De 8 luni fac drumul Bucuresti-Snagov (spre Snagov treci prin niste gropiteeee....) si vor trebui schimbate urmatoarele: bucsi bara stabilizatoare, brate spate, cap bara dreapta(ieftine,dar nu la reprez). Mai mentionez ca de cand am cuparat masina, (aprox 1an) nu am schimbat absolut nimic la elem de directie si suspensie; si am facut pe drumurile tarii 24mii km.
Am cartea service a masinii si iti pot spune ca nici fostul proprietar nu a schimbat nimic din elementele la care ne referim.
Dupa parerea mea, nu ar trebui sa ai probleme cu o masina ca cea pe care doresti s-o achizitionezi.
P.S. Depinde si de cum conduci :wink: Stii ca vb. serios!!!
Multa bafta !
User avatar
george.mares
Senior
 
Posts: 131
Joined: 30 Jul 2008, 15:20
Location: Bucuresti/Snagov

Postby ess1902 » 06 Apr 2009, 14:34

Sunt foarte bucuros!! Nu am mai stat sa ma intreb... am fost sambata si am condus-o! A fost mult peste asteptari masina, asa ca azi am platit avansul si acum astept sa vina! :lol:
E un linear cu pachetul nordic tid de 150 de cai cu dpf. Sper sa fie bine si sa salut cit mai multi posesori de SAAB in trafic! :D
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Postby tony » 06 Apr 2009, 14:39

felicitari si bun venit printre noi. poate iti faci aparitia si la intalniriele organizate. vezi topicul cu intalniri intre membrii saab.
salutari
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Postby bullet » 09 Apr 2009, 19:27

ess1902 wrote:Sunt foarte bucuros!! Nu am mai stat sa ma intreb... am fost sambata si am condus-o! A fost mult peste asteptari masina, asa ca azi am platit avansul si acum astept sa vina! :lol:
E un linear cu pachetul nordic tid de 150 de cai cu dpf. Sper sa fie bine si sa salut cit mai multi posesori de SAAB in trafic! :D

Nu o sa fii dezamagit, garantez. 500.000 km fara probleme si sa o stapanesti sanatos! :D
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Postby ess1902 » 16 Apr 2009, 13:45

Multumesc pentru urari!! Ieri am luat-o fizic :D Ce sa zic...e singura masina pana acum care mi se pare peste ce ma asteptam eu sa fie..mai ales la drum intins merge extraordinar! :oops: :oops: :oops:
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi


Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests