spritiera si stergatoare

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Re: spritiera si stergatoare

Postby tony » 07 Jan 2012, 10:59

S-au inlocuit toate: siguranta, releu, placa, cim, modul, adica tot. :evil:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: spritiera si stergatoare

Postby andybumbu » 07 Jan 2012, 13:16

E foarte frustranta situatia...mai ales iarna :twisted: , eu probabil cat de curand ajung la Polar pt. service si le povestesc situatia ta, iar daca doresti pot sa-mi datele sedanului pe mail, sunt convins ca ei vanzand foarte multe saab-uri, au mai intalnit problema asta& multe altele :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: spritiera si stergatoare

Postby Mihai » 07 Jan 2012, 20:25

Problema e motorasul de stergatoare care nu mai stie pozitia de parcare.. Schimba motorasul si ar trebui sa mearga.
Aceeasi problema o am si eu, inca nu am rezolvat-o deoarece nu am gasit doar motorasul de vanzare.
http://www.saabcentral.com/forums/showt ... p?t=178094
9-3 SS Aero 250 cp by EDS MotorSport
User avatar
Mihai
Master
 
Posts: 358
Joined: 12 Apr 2009, 13:52
Location: Bucuresti

Re: spritiera si stergatoare

Postby tony » 08 Jan 2012, 16:22

Ok. O sa o incercam si pe asta. Din link-ul atasat am inteles ca se poate si curata acel contact care e ruginit, si care ar fi cauza datorita careia nu functioneaza stergatoarele si spritiera. Revin cu amanunte dupa.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: spritiera si stergatoare

Postby tony » 12 Jan 2012, 17:07

Revin cu amanunte. Solutia din link-ul atasat de Mihai este corecta. Am fost azi la Calin si mi-a inlocuit motorasul de stergatoare cu un altul pe care il avea. L-am luat pe al meu si l-am desfacut, asa cum zice acolo.
O sa descriu ce scrie acolo si pentru cei care au problema si nu stiu engleza(parca mai sus a postat cineva):
1. Cu un burghiu de 4 se gauresc niturile. Se indeparteaza capacul negru.
2. Contactul din dreptul nitului unde este "-", adica masa, este oxidat. Garnitura(un fel de silicon pus la cald, e coapta)
3. Se curata contactul cu smirghel si un spray de contacte.
Pentru ca n-am timp, restul operatiunilor urmeaza sa le facem saptamana viitoare.
Urmeaza:
4. Se da gaura cu burghiu de 4 in locul niturilor si apoi se baga tarod de 4mm si se face filet in locul niturilor. Nu merge cu piulita(m-am gandit) decat in 3 locuri. Pentru celelalte 3 puncte de prindere nu se poate opta pentru piulita. Inlocuiti garnitura veche cu alta(o sa fac eu cateva pt. cine are nevoie). Si mai adaugati si silicon.
5. Apoi se monteaza suruburile si se pune la loc; in link-ul de mai sus se vorbeste de surub M4, cu pas de 0,7 si lungimea de 10 mm. Dintr-astea o sa iau si eu.
Eu chiar ma gandesc, ca acolo unde este masa, sa ii pun chiar o garnitura suplimentara de cauciuc.

Toate operatiunile pot fi efectuate usor si fara sa demontati motorasul(eu asa am facut) de pe ansamblul stergatoarelor(Calin mi-a zis ca ar fi mai bine sa nu il dau jos). Cand l-am desfacut am vazut ca are un semn la pozitia in care este.
Multumesc Nordic! :D 8)
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: spritiera si stergatoare

Postby tony » 28 Jan 2012, 21:39

Iata si finalul. E cu happy end. :lol: Rezolvarea este cea din link-ul atasat de Mihai. Pentru ca n-am avut timp, abia ieri am reusit sa finalizez operatiunea. Am revenit la Nordic, unde mi-au rezolvat problema. Se poate opta si pentru nituri, daca aveti ce va trebuie. La Nordic aveau dispozitivul pentru nituri, asa incat s-a gaurit cu burghiu de 4, am pus silicon pt garnituri in lacasul garniturii si s-au pus niturile. Trebuie sa aveti grija cu siliconul la gaura unde este contactul, astfel incat sa nu astupati si sa nu mai faca masa. Ca sa fiu sigur ca nu se va mai infiltra apa, am izolat cu silicon si pe exterior.
Pus cap la cap, daca se stie ca asta este defectul, nu ar trebui sa va ia mai mult de o ora- o ora jumate, daca va pricepeti. S-ar putea sa intampinati ceva probleme la inlaturarea bratelor stergatoarelor(exista un dispozitiv de scoatere si din cate am vazut nu prea merge fara). Personal, daca stiam de asta inainte, as fi facut-o. Ceea ce si recomand, mai ales la cele MY 2002- 2006. Mie mi-a aparut defectul dupa 7 ani de la fabricatie.
Nu e mare lucru, iar la o revizie puteti sa va remediati asta inainte de a aparea defectul. :idea:
Dedicatia si cafeaua de la Nordic sunt on the house. :wink:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: spritiera si stergatoare

Postby MagicPenguin » 29 Jan 2012, 12:34

tony wrote:Se poate opta si pentru nituri, daca aveti ce va trebuie. La Nordic aveau dispozitivul pentru nituri.

Ti-am spus si eu ca e mai comod asa. :D Ma bucur ca s-a terminat cu bine si fara cheltuiala prea mare.

tony wrote:S-ar putea sa intampinati ceva probleme la inlaturarea bratelor stergatoarelor(exista un dispozitiv de scoatere si din cate am vazut nu prea merge fara).

Vreau si eu mai multe detalii legate de sistemul de prindere al bratelor pentru ca am vrut sa le scot acum ceva timp si m-am dat batut dupa o ora de tras de ele, turnat WD40, etc. Eu credeam ca s-au sudat in timp... :roll: E un dispozitiv specific SAAB, eventual si OPEL sau se gaseste la orice service mai dotat? Cred ca este o informatie utila celor care vor sa rezolve problema pentru ca altfel nu au cum sa inceapa treaba...
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: spritiera si stergatoare

Postby tony » 30 Jan 2012, 10:17

Nu stiu sa iti zic nimic de dispozitizul de dat jos bratele stergatoarelor. Banuiesc ca e o scula de service :roll:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: spritiera si stergatoare

Postby andybumbu » 30 Jan 2012, 12:18

Cand am montat protectia speciala saab pt filtrul de habitaclu, m-am chinuit de numa :evil: , era foarte simplu daca puteam sa demontez bratul drept de stergator...dar, imposibil, e necesara o 'gheara 'in genul celei pentru scos rulmentii, e ieftina maxim 10euro, dar neaparat sa faceti semn inainte cu markerul cu pozitia initiala a bratului :wink:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: spritiera si stergatoare

Postby danezu » 30 Jan 2012, 17:30

Mergeti si voi la un centru de schimbat parbrize si-i dati de-o bere unui meserias, asa ati scapat de problema demontarii bratelor :mrgreen:
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: spritiera si stergatoare

Postby tony » 30 Jan 2012, 18:38

danezu wrote:Mergeti si voi la un centru de schimbat parbrize si-i dati de-o bere unui meserias, asa ati scapat de problema demontarii bratelor :mrgreen:

Tot romanul se pricepe la fotbal, drept si masini. Nu ca eu nu incerc sa imi rezolv anumite lucruri la care cred ca ma descurc, dar parca e mai bine sa mergi la cel care stie sau ar trebui sa stie ce are de facut si in ce modalitate. BTW, la centru de parbrize iti rezolva si motorasul de stergatoare? Ca daca nu tot trebuie sa mergi la ala care stie si are cu ce sa dea nituri. Asa, ca idee. :mrgreen:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: spritiera si stergatoare

Postby danezu » 31 Jan 2012, 15:13

Eu m-am referit la faptul ca lumea se plange ca nu ies bratele de la stergatoare, ceea ce am patit si eu la o masina cand am vrut sa repar motorasul......... Asa am rezolvat eu cand am avut nevoie, simplu si elegant! :mrgreen:
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Previous

Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests