Zgomot directie - Muget de vaca:))

Discutii despre seria 9-3 '03-Prezent

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby tony » 08 Dec 2010, 17:46

NU cred ca se poate numi "muget de vaca". Poate sunetele odata cu venirea iernii. Date fiind originile nordice, poate are impresia ca trebuie sa cheme renii. :lol: :lol: :lol: Vaca doar daca ar fi fost produsa in India. :mrgreen:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby Adrian Andrunachi » 08 Dec 2010, 19:44

Toni, vaca mea e nebuna, a emigrat si s-a combinat cu un ren...vaca naibii!
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby ess1902 » 25 Feb 2012, 23:00

Scriu aici nu pentru ca ar avea o legatura directa ci pentru ca nu mai vreau sa umplu forumul cu topicuri:
de o bucata de vreme mi-au aparut niste zgomote (trancaneli) la suspensie. Se manifesta mai ales pe drumuri cu hopuri mici si repetate si sunt localizate in special in fata stanga. Am fost in service, mi-au tras de toate alea alea nu s-a descoperit nimic relevant. Am decis sa schimb oricum bieleta antiruliu pe stanga sa vad daca se imbunatateste ceva. Un pic s-a atenuat dar nu semnificativ. Singura cheste pe care nu am avut cum sa o verific pe elevator ar fi jocul in rulmentul din capul amoritzorului.
Acum intrebarea: 9-3 are rulment in capul amortizorului sau s-a mai confruntat cineva cu ce descriu eu aici si poate sa imi sugereze o rezolvare?
Repet si subliniez: nu sunt jocuri in bielete directie/capete de bara/pivoti si mai nou am eliminat si bieleta antiruliu.
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby danezu » 26 Feb 2012, 10:40

Cand este frig si masina rece si a mea troncane pe gropite, dupa ce se incalzeste nu se mai aude nimic. Ciudat dar m-am obisnuit....

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby andybumbu » 26 Feb 2012, 22:05

@ess1902, daca spui ca ai eliminat posibilele jocuri prin inlocuirea reperelor si suspectezi rulmentul din capul telescopului, totodata te intrebi daca exista? Da exista rulmenti in capul telescoapelor fata in partea superioara, fiindca suspemsia fata e McPerson, poti verifica foarte simplu, cand deschizi capota motorului, peste surubul de prindere al telescopelor este un capac negru de plastic, il dai jos si pui pe cineva sa invarta de volan...si vei vedea cum se invarte si telescopul :mrgreen:

Si eu am avut aceste zgomote neplacute dinspre suspensia fata, dupa ce am inlocuit toate cele 4 telescoape& rulmentii fata sus cap telescop ...totul a disparut :idea: , orice telescop normal -este mai rigid& zgomotos in primii vreo 5 km, pana se incalzeste gazul& uleiul mai ales pe frig :lol:

Am mai avut si un arc fata rupt, chiar pe stanga, le-am schimbat pe ambele :twisted: ....gratis

Daca pui masina pe o placa vibranta de test suspensie, ar trebui sa-ti spuna ca e dus rulmentul sau telescopul, poate chiar rulmentul din fuzeta?dar sunt sigur ca asta e dus, rulmentul de sus, schimba-le pereche si da-ne de veste!!!
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby fortis » 26 Feb 2012, 22:35

Eu am avut o problema asemanatoare, cand viram atat in stationare cat si in mers se auzeau niste troncaneli, uneori simteam dar fff putin anumite praguri in miscarea volanului! Am mers la un service si mi-au spus ca vina ar veni de la rulment+fansa amortizor! L-am schimbat pe cel de pe partea stg, cel recomandat ca ar fi fost cauza si nimic, intr-un final cei de la service m-au puns sa-l schimb si pe cel de pe dr. Atunci am mers in alt loc unde dupa o verificare intensa, mai ales in zona casetei de directie, a descoperit ca bieleta de directie de pe partea dreapta formase praguri in bucsa ce se monteaza pe caseta! Am inlocuit bieletele si defectul a disparut!
fortis
Nou venit
 
Posts: 14
Joined: 03 Apr 2011, 09:28

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby Adrian Andrunachi » 26 Feb 2012, 22:47

andybumbu wrote:
Am mai avut si un arc fata rupt, chiar pe stanga, le-am schimbat pe ambele :twisted: ....gratis



...fireste, la Polar Kft.


Revenind...zgomotele pe care le auzi pe partea stanga sunt firesti, acolo sta soferul. Daca aveai volanul pe dreapta, le auzeai pe dreapta. Dubios e ca in service ti-au schimbat doar bieleta de pe stanga, eu as pune la indoiala expertiza celor de acolo. Am aceeasi problema la Black Beauty, insa nu am ajuns inca la Calin de la Nordic Motors ca sa-mi schimb bieletele.
As mai verifica si bratele de pe spate, inainte sa schimb rulmentii, amortizoarele, arcurile sau chiar masina...
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby andybumbu » 27 Feb 2012, 10:40

@x-other ai putea fi mai subtil, nu dragule, piesele au venit direct pe numele meu din Suedia via De...iti dai tu seama ce pile am la astia, iar manopera in Ro, totul gratis :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby Adrian Andrunachi » 27 Feb 2012, 11:38

De ce as avea nevoie sa fiu subtil? Parerea mea e ca multe dintre mesajele pe care tu le transmiti pe forum sunt incomplete sau chiar eronate. De aceea te rog sa explici detaliat cum ai procedat ca sa-ti iei piese din Suedia si sa le montezi GRATIS in Romania. Bineinteles, am vrea sa stim si numele service-ului care ti-a oferit gratuitate la manopera. Totodata vrem sa stim si preturile pieselor pentru a le compara cu cele din Romania.

In cazul in care nu ti-ai dat seama, cu totii suntem interesati sa ne reducem costurile de intretinere, iar daca doar vii si faci pe desteptul cum ca TU ai obtinut 35% reducere la Polar sau ti-ai luat nu stiu ce piese de nu stiu unde si mama, ce tare esti tu, nu faci decat sa ma iriti (probabil nu doar pe mine, ci si pe altii care din bun simt se abtin sa ti-o intoarca).

Asa ca DRAGULE, inainte sa folosesti cuvantul GRATIS sau REDUCERE, gandeste-te sa ne spui detaliat cum le-ai obtinut, altfel pastreaza-ti afirmatiile pentru tine, pentru a nu fi considerate ulterior mincinoase.

Cu deosebit respect,

Adrian Andrunachi, aka x-other
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby cristian_93 » 27 Feb 2012, 12:00

Am avut aceleasi probleme cu zgomotul pe puntea fata, am inlocuit absolut tot in afara de amortizoare (ma refer la flanse, rulmenti flanse, brate suspensie, bielete antirului, capete de bara) si zgomotele nu s-au diminuat deloc. Varianta finala a fost inlocuirea amortizoarelor, amortizoare care s-au dovedit a fi cauza tuturor neplacerilor, chiar daca erau bune din punct de vedere functional!

Sfatul meu este sa incerci sa iti pui pentru verificare un rand de amortizoare noi.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby ess1902 » 27 Feb 2012, 14:56

Astazi am dus-o la alt service la un baiat care nu e mare informatician de mecanic da se pricepe la tras de roti si are experienta.Am stat langa el si mi-a verificat pe indelete absolut tot. Mi-a descoperit un mic joc la bucsa dinspre dreapta de la bara stabilizatoare si atit. A tras si sa vada flansa pe stanga (unde se aude zbomotul) dar nu se misca. Am concluzionat ca o las asa si ca probabil e de la amortizor.Oricum nu mai am bani de bagat acum mai ales ca (offtopic) mi-am facut si o alta paguba pentru ca la ultimul service la care am fost sa imi fac geometria din neatentie am virat peste un cric si mi-am faramat toate plasticaraia din partea stanga fata inclusiv contraaripa care s-a rupt de la jumatate :| :| . Acum am prins-o cumva dar trebuie sa imi gasesc de la dezmembrari plasticile astea...
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby andybumbu » 27 Feb 2012, 20:47

@x other sau adrian, nu stiu care sunt mesajele mele eronate incomplete sau cum or fi ele... :roll: daca ai vreun dubiu, la chestiune :wink:
Deci familia mea a cumparat in ultimii aproximativ 10 ani, 3 saaburi, din acelasi autohaus, dintre care 2 noi& cel din semnatura second la doar trei ani vechime, fiind folosit si in Est Europe si care fost si este o afacere excelenta.
Ca atare, eu sunt ca si acasa la acest autohaus si nu numai :mrgreen: , am beneficiat si ofer respect, ca atare orice problema se rezolva prompt, win-win, dar si autohausul mai si plateste-pierde...adica cand a fost cazul, respectiv un kit complet de amortizoare fata& montaj& transport suedia via DE-Ro totul gratis, conditia a fost, doar sa execut manopera la saab autorizat service si sa le dau piesele defecte, respectiv arcurile fata, lor. Deci care e nedumerirea :roll:

Dupa cum am mai spus,
Polar Budapesta ofera pt orice saab mai vechi de 6 ani reducere pe viata 30% :wink:
sunt cred ca singurul forumist care a postat orice pret manopera sau piesa asa cum a fost...ma crezi tampit sau ce, am ajutat si voi ajuta pe oricine cu orice, in limita posibilitatilor...crezi ca postarile mele nu costa timp...pana si pt tine am intrebat de faruri la unguri...
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby ess1902 » 28 Feb 2012, 22:07

Sunt dator cu finalul povestii: astazi am fost la un service f competent din Iasi care intr-adevar mi-au testat si rastestat masina. Au inceput cu un test de amortizoare care a iesit extraordinar de bine! (in jur de 95% in fata).Dupa aia au luat la tras si impins totul. De la ei am invatat niste smecherii pe care vi le spun. Pentru a verifica bieletele antiruliu si bucsele de la bara stabilizatoare au detasat bara stab de bielete.In felul asta poti trage liber de bara stabilizatoare si sa vezi exact starea bucselor.Dupa aia inainte de a verifica flansele au desfacut un pic si apoi restrans suruburile din capul amortizoarelor.Ma rog au verficat absolut tot si nu are nici cel mai mic joc. Asa ca au concluzionat ca e un zgomot functional din interiorul amortizorului.Asadar andybumbu a avut dreptate. :idea: .Oricum de acum nu ma mai preocup de kestia asta avand in vedere ca testele de amortizoare au iesit atit de bine.
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby danplux » 01 Oct 2013, 21:41

În sfârşit, am dat de topicul care mă interesează. Poate că ar trebui mutat la "Tehnică -Probleme şi rezolvări", de vreme ce este o problemă comună mai multor modele.
Pe scurt, la viteză zero, când rotesc volanul spre stânga sau dreapta, dinspre faţa maşinii se aude acest zgomot înfundat şi prelung - eu îi spuneam zgomot metalic - dar se aseamănă cu un ... boncăluit de cerb (parcă aşa se zice) :oops: .
Am dus maşina la service special pentru asta, iar şeful mecanicilor, după o tură printr-o parcare, a decis că e vorba despre rulmenţii de la amortizoare. Eu le-am spus să verifice şi amortizoarele pe faţă, iar dacă este cazul să le schimbe.
Când am mers să iau maşina, m-au informat că rulmenţii respectivi fuseseră schimbaţi şi erau OK, în schimb a fost necesar să schimbe amortizoarele deoarece unul nu mai funcţiona corect .... Problemă rezolvată, spuneau ei, doar că după tura de verificare zgomotul respectiv a rămas. L-am luat şi pe mecanicul ce lucrase, să se convingă. Opriţi în parcare, rotea volanul stânga-dreapta, iar maşina "mugea", cam aşa:

http://www.youtube.com/watch?v=Nwrw0iowWxo

Eu i-am sugerat să verifice şi caseta de direcţie (?), însă căutând pe net, am găsit ceva legat de bara stabilizatoare (la o Honda). (Daţi pe la minutul 4 să auziţi zgomotul):

http://www.youtube.com/watch?v=GYosZGby0-I

Întrebarea mea ar fi dacă Saab-ul are acelaşi lucru, pentru că n-aş prea vrea să schimbe/umble la casetă degeaba.
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

Re: Zgomot directie - Muget de vaca:))

Postby danplux » 04 Oct 2013, 19:09

Se pare că am rezolvat problema cu "mugetul".
Tipii de la service au schimbat un furtun de presiune din sistemul de schimbare a direcţiei. Mi-au arătat piesa veche, un furtun lung din cauciuc care mai avea la un capăt o parte metalică subţire şi cu multe coturi. Se pare că a mai fost schimbat o dată, însă diametrul furtunului nu era cel corect, fiind mai îngust.
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

PreviousNext

Return to SAAB seria 9-3 Sport Sedan/Combi/Convertible

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron