MOTORIZARE 9-5

Discutii despre seria 9-5 '98-'10

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby cregacrega » 29 Mar 2012, 18:59

azi am dat o tura pe la targ cu un prieten ....."surorile'' nu mai erau la locul lor....n-or mai fi avut bani sa le tina toata saptamana acolo :lol: ca de dat nu cred sa am ghinionul sa sa se fi dus ambele ! Macar sa lase 9-5-ul !!! :lol:
cregacrega
Junior
 
Posts: 24
Joined: 26 Feb 2012, 22:47

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby cregacrega » 01 Apr 2012, 14:13

nu mai erau..... :( !!!!!! (dar nu disperam...n-au fost sa fie....mai cautam) Multumesc tuturor pt sprijinul acordat.In mod sigur voi reveni cu alte masini gasite.Ma gandesc sa caut si prin Germania poate gasesc ceva "la prima mana".Toate cele bune si inca o data mii de multumiri .
cregacrega
Junior
 
Posts: 24
Joined: 26 Feb 2012, 22:47

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby andrei_c » 01 Apr 2012, 17:50

in germania gasesti cam orice cel mai bine cauti masina din tara faci rezervare si pleci dupa ea , eventual mai iei cateva masini sa ai de rezerva in caz ca nu iti place ce gasesti
SAAB 93 SS Vector 2.0T new hirsch stage 2 184kw
User avatar
andrei_c
Senior
 
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2010, 23:15
Location: Brasov

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby talladega » 02 Apr 2012, 22:42

Daca ai banii si esti hotarat sa cumperi un saab,am putea incerca in Suedia ca sunt f multe si macar esti sigur ca sunt km reali si masinile sunt in stare f buna.Da-mi un pm sau suna la 0721089448 si iti spun cum putem face,eu am adus pana acum 4 masini din Suedia.O seara buna sa ai!
SAAB 900SE TURBO TALLADEGA MAPTUN STAGE3+-300 CP VISINIU-1997
SAAB 9-5 VECTOR 1,9 TID 150 CP ROSU-2007
VOLVO V70 AWD D5 185 CP NEGRU-2007
User avatar
talladega
Senior
 
Posts: 137
Joined: 08 Apr 2011, 13:30
Location: brasov

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby cregacrega » 27 Jul 2012, 18:57

Va salut inca o data....nehotararea mea persista....dupa 9-3-ul ala cam chel si care parca nu s-a lipit de inima mea suficient cat sa -i dau banii proprietarului am gasit cred masina ideala... :lol: http://www.autovit.ro/saab-9-5-C25300930.html...cam asta ar fi !!!! Spuneti-mi va rog e posibil sa fie motor de 2000cmc sau e gresit anuntul? Avand in vedere ca proprietarul este o femeie ma gandesc ca poate a sarit ceva cm cubi :lol:
Va multumesc pt pareri ,sfaturi ceva....
cregacrega
Junior
 
Posts: 24
Joined: 26 Feb 2012, 22:47

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby MagicPenguin » 28 Jul 2012, 04:24

cregacrega wrote:Avand in vedere ca proprietarul este o femeie ma gandesc ca poate a sarit ceva cm cubi :lol:

Cu siguranta a sarit aproape 300cmc... :lol: Este un Aero cu 2,3T de 260CP "full full" si totusi fara trapa, fara navigatie... "full full" ca la romani.
Per total e o masina foarte interesanta mai ales daca iti permiti diferenta de consum si taxe. :wink: La 23000km e ca noua.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby cregacrega » 28 Jul 2012, 08:24

Nu evident nu-mi permit.....numai ca ramasesem nedumerit cum un motor de 2000 sa dezvolte 260 de cai.Sunt convins pe de alta parte ca daca ar fi fost adevarat cu totii ati fi avut asa ceva!!!!! :lol: :lol: :lol: .Si aproape nou,si cu asemenea performante nici nu mai aveai practic ce negocia la el.L-am si vazut ieri....era foarte frumos,doar ca nu am apucat sa mai vad acte,alte lucruri pt ca domnisoara e atat de aroganta ca a trebuit sa plec inainte de avedea si alte lucruri.Ca idee discutia a decurs "va rog sa ma scuzati ca sunt atat de obosita dar m-au stresat astia cu telefoanele de cand am dat anuntul ca pur si simplu nu mai pot" !!!!!!! Va dati saema ca mi s-a pus "pata" instant. :lol: Si cand mi-a mai spus ca am avut mare noroc ca m-a primit la vizionare atunci (eu,coincidenta,cand am sunat-o eram prin zona si i-am prous ca in 15 min sa ne vedem)pt ce pe toti ceilalti i-a programat pt sapt viitoare ca ea in week merge la milano.......am simtit ca nu-mi mai trece cu o tona de lamaie....!!!! Totusi am o mare mirare cum o astfel de taranca parvenita si-a luat saab.Sau poate ca l-a primit si asta o fi motivul ptcare-l vinde !!!! ea nu poate cobori decat din x6 ! (sa ma scuze posesorii de x6 in general) Asadar ce am apucat sa vad asa intre doua trei replici de ganul asta masina e fara cusur. Dar daca ziceti ca nu are cum sa fie de 2000cmc m-am linistit ,raman cu banii :lol: :lol: .ma scuzati pt off topic dar poate vreti sa o vedeti careva si sa stiti la ce sa va asteptati.Respectiv sa va programati pt ca vizitatorii din vitan s-au mutat la vizionarea saab-ului d-soarei.CA zona e pe la casin :lol: ca sa va fiu de folos pana la capat ! toate cele bune
cregacrega
Junior
 
Posts: 24
Joined: 26 Feb 2012, 22:47

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby tudoreanu2909 » 28 Jul 2012, 09:09

Un motor de 2l poate sa dezvolte si mai mult, mult mai mult, nu are legatura neaparat cu capacitatea cilindrica.
Cat despre domnisoara in cauza, se poarta mai nou ca samsarii aia urati si burtosi sa bage la inaintare cate o fata care se presupune ca ar prezenta mai multa incredere... :)
Saab 9-3 SS Vector 2005, 1.9 TiD, 150 CP
User avatar
tudoreanu2909
Senior
 
Posts: 145
Joined: 21 May 2012, 19:07

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby cregacrega » 28 Jul 2012, 14:05

aaaa....sunt convins ca la 2000 de cmc se pot obtine mult mai multi caluti.Dca ne uitam la ford ati vazut ce au facut din motorul de 1000 cmc...are 100 cp. si la f1 din 3000 cmc scot 800-900 cp. Dar ma refeream asa la o masina "pamanteana" si ca pret si ca dotari si ca taxe si impozite.260cp la 2000 cmc si dotarile avute si saab ! si km aproape deloc s.a.m.d.plus pretul ,ma gandisem eu ca daduse asa aiurea norocul peste mine :lol:
cregacrega
Junior
 
Posts: 24
Joined: 26 Feb 2012, 22:47

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby MagicPenguin » 28 Jul 2012, 14:17

Pe un 2.0T cu un soft bun Stage 1 ajungi la 250-260 CP si nu este exclus sa gasesti asa ceva la vanzare. Totusi pe 9-5 Aero s-a pus doar 2,3T.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby Gabilsson » 14 Aug 2012, 15:33

Daca vrei sa iei SAAb din Suedia te pot ajuta. EU locuiesc aici si iti pot da cateva ponturi, te pot ajuta cu traduceri, site-uri cu anunturi, metode de verificare etc. Daca gasesti ceva ce iti convine o pot verifica eu pentru tine (daca nu e prea departe de mine) si daca totul e ok iti iei bilet de avion, vi aici si ti-o cumperi :) Daca suna tentant anunta-ma!
AERO 2002
Image

|˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙˙
Gabilsson
Senior
 
Posts: 186
Joined: 15 Jul 2012, 23:25
Location: Kristianstad

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby cregacrega » 17 Aug 2012, 20:19

Multumesc frumos pt bunele intentii dar am achizitionat deja o masina.Din pacate nu este un SAAB si asta pt ca am avut oarece teama de ele din pricina service-urilor...Mi s-a ivit ocazia(de fapt nu prea afost ocazie intrucat am platit un pret destul de mare) pt un mercedes clasa e...ma rog masina e intr-o stare exceptionala numai ca e foarte veche e din 2002 ! Toata lumea mi-a spus ca este o prostie sa iau masina de atatia ani si sa dau aproape 12 000 pe ea si mai mult stata (are 90 000) .Stiu ca nu prea pare veridic insa am verificat-o temeinic la doua reprezentante,in fine,ce m-a convins este ca dotarile de pe ea sunt aproape de s-klasse optionale de 26000 euro!!!!.Si cand proprietarul mi-a pus toate facturile in brate de la fiecare revizie ,toate reparatiile etc etc ....m-a convins.
Prin urmare imi pare foarte rau mai ales de comunitatea aceasta care este absolut deosebita.Am gasit aici un forum extrem de prietenos si cu oameni de super calitate.Intr-o absoluta antiteza cu ce se petrece in k...de forum de pe marcedes unde (mai ales moderatorii) sunt de un infantilism cum nu va puteti imagina!O mare problema a unuia de acolo este ca multa lume nu scrie corect.Numai ca el insusi fiind un agramat indolent nu-si da sema ca multi useri nu sunt romani,iar oamenii aia cer ajutor,se confrunta cu niste probleme reale, nu scriu acolo beletristica.Si ca sa va dati seama de cat e de competent in ale gramaticii intr-un text de aprox opt randuri scrise de un user moderatorul gaseste aprox 12 greseli.Numai ca la o analiza atent facuta de mine. alte 10 raman trecute cu vederea.Am concluzionat atunci ca are competente pe text de circa 50% lucru pe care i l-am adus la cunostinta . Nu vreti sa stiti reactia lui "gigi becali" :D .
Oricum desi nu mi-am luat SAAB am un deosebit respect pt aceasta masina si sper din tot sufletul sa fie salvat dar nu in orice fel !!!!!! Mai bine moare demn decat sa fie asimilat in anonimat precum muuuulte alte marci.
Multumesc frumos pt gazduire ,respect pentru voi toti si sincer va spun cu mare placere voi intra ori de cate ori voi avea timp pe acest forum. Numai bine va doresc !
cregacrega
Junior
 
Posts: 24
Joined: 26 Feb 2012, 22:47

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby Gabilsson » 19 Aug 2012, 01:26

La fel si tie! Kilometrii multi si fara probleme iti uram!
AERO 2002
Image

|˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙˙
Gabilsson
Senior
 
Posts: 186
Joined: 15 Jul 2012, 23:25
Location: Kristianstad

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby catalinmetal1 » 20 Aug 2012, 15:21

imi iubesc si respect consoarta dar ... o insel!
respect si apreciez Saab, dar ... imi iau Mertz!
beton!
nu a fost nici o urma de ofensa, numai ca eu gandirea de tipul asta ... nu o inteleg, si pace!
ori in caruta, ori in teleguta...
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: MOTORIZARE 9-5

Postby cregacrega » 23 Aug 2012, 19:17

Pai n-am de ce sa ma simt ofensat pt ca asta e adevarul.Insa sa stii ca am cautat ceva vreme un SAAB care ,din punctul meu de vedere,sa ma satisfaca total.Si de cautat am cautat doar SAAB.Celelalte pe care le-am vazut au fost fie mai aproape de oportunitate,fie din obligatie,fie din curiozitate ,oricum cu totul alte criterii pt care as fi ales SAAB-ul.Personal am fost mult mai atras de 95 si ce am gasit frumos si super dotat era doar la samsarii din targ si care dupa doua sapt a disparut.Poti vedea postul mai sus.In afara celui din targ am mai vazut trei dar nici unul nu era ce-mi doream.Am zis ca nici 9-3 n-ar fi de aruncat si am vazut si din astea cateva (3-4) eu mergand si prin tara mult nu a fost o problema sa aranjez o intalnire.Daca-mi pare rau de ceva este ca nu am fost sa vad saabul colegului mountin cu care am vorbit de cateva ori la tel insa in perioada aia chiar n-am avut drum pana la sibiu macar....in fine cred ca avea o masina corecte si poate ne-am fi inteles (chiar daca nu-mi convenea culoarea :D )
Apoi am inceput sa vorbesc cu diversi oameni care vindeau masini si care se pricepeau asa cat de cat si mai toti mi-au spus ca SAAB-ul nu mai e masina care a fost....si ca nu stii practic ce cumperi...ca o fi opel,ca o fi fiat,alfa,isuzu sau ce o mai fi.... M-am gandit ca au dreptate si ce m-a determinat sa inclin balanta definitiv in cealalta parte a fost afisajul acela horor in opinia mea de la 9-3-ul pe care-l vazusem cu doua zile inainte! V-am spus ca socrul meu isi luase cu ceva timp in urma un aveo :evil: doar pt ca era nou! uitati-va la afisaj si veti vedea ca e identic iar eu il urasc pur si simplu....!!!! De asta ma gandesc ca si compromisurile astea au si ele limitele lor....sigur ca nu intereseaza SAAB ca a pierdut un potential client ca mine,asta e clar ,numai ca sa dau 10-12 000 pe o masina in care sa nu ma urc cu placere....era peste puterea mea de intelegere! De asta am scris mai sus ca sper ca SAAB sa nu faca in continuare compromisuri care sa determine cumparatori cu adevarat potenti sa isi indrepte privirea catre altceva !
Oricum sunt cu inima impacata ca macar jumatate de an am alergat sa cumpar un SAAB! Acum ca nu a fost sa fie.......asta este .Poate cu alta ocazie :lol: Toate cele bune va doresc !
cregacrega
Junior
 
Posts: 24
Joined: 26 Feb 2012, 22:47

PreviousNext

Return to SAAB seria 9-5

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron