Va rog ajutati-ma. Motor care scoate mult fum.

Discutii despre seria 9-5 '98-'10

Va rog ajutati-ma. Motor care scoate mult fum.

Postby tibanu » 27 Mar 2012, 15:53

Sunt proprietarul unui Saab 9-5 din 1998 2.0t 150 cai. Problema e ca dintr-o data(in cursul unui drum de 120 km) TREPTAT a inceput sa scoata ffff mult fum pe teava de esapament si si-a pierdut si din putere. am mers la mecanic unde am constatat ca masina a consumat mult ulei, ca sa o aducem la nivelul corect a trebuit sa completam cu circa 1,25 l ulei cu toate ca a fost verificat de mine nu cu mult timp in urma. Ideea e ca scoate fum pe la esapament dar si pe la joja de ulei daca este scoasa cand motorul functioneaza la relanti.
De aici s-a ajuns la concluzia ca nu este:-turbina(sau cel putin nu numai turbina de vina), deoarece scoate fum si in motor nu numai la iesire cum ar fi in cazul turbinei.
-urmatoarele pe lista sunt supapele, au fost desfacute bujiile si au urme de ulei ars pe ele. - mecanicul care are cunostinte generale de mecanica nu e specializat pe saab mi-a zis ca poate fi si un segment/i de ungere care ar putea fi blocati.

Acum am primit urmatorul sfat: Ori cumpar un motor second (care nu stiu in ce stare este), ori il refac pe asta ceea ce as dori eu( nu intentionez sa vand masina si as vrea daca tot o fac sa o fac cat mai bine). Costurile sunt cam aceleasi la ambele variante(motor second am trei oferte 500,650,800 euro), reparatie (undeva la 2500 de lei: segmenti, garnituri supape, lantruri distributie, intinzatoate etc). As alege reparatia dar mecanicul mi-a comunicat ca, daca desface chiuloasa nu are sculele necesare sa blocheze distributia (sunt niste chei/dispozitive speciale pt operatiunea asta) deci nu poate sa se apuce de treaba. Daca aveti vreun sfat, cunoaste-ti pe cineva care ar putea face operatiunea asta (ar fi super sa fie din zona moldovei) as ramane profund indatorat, vreau sa o repar nu vreau sa o las sa moara :).
tibanu
Nou venit
 
Posts: 11
Joined: 21 Mar 2010, 11:27

Re: Va rog ajutati-ma. Motor care scoate mult fum.

Postby marian » 28 Mar 2012, 08:38

Salut.
Parerea mea este ca doar turbina este de vina.Am patit acelasi lucru la un Opel Combo 1,3CDTI.Din senin a inceput sa scoata fum foarte mult fara sa-l alerg sau ceva de genul.La service a gasit axul turbinei rupt.Am inlocuit turbina si merge si acum dupa 40 000km.Segmentii daca erau uzati sau sparti scoatea fum mai de mult nu incepe brusc.Asa ca incearca sa schimbi sau macar sa desfaci pentru inceput turbina si uitate la ax si la pale.
Succes.
SAAB 9-5 /AN 2000/MOTOR 2.0TURBO/150CP/ALBASTRU METALIZAT
marian
Invatacel
 
Posts: 58
Joined: 01 Jul 2009, 08:15
Location: ploiesti

Re: Va rog ajutati-ma. Motor care scoate mult fum.

Postby ess1902 » 29 Mar 2012, 15:08

N-ai de unde sa stii. E adevarat ca de regula lipsa compresiei se manifesta in timp dar nu intotdeauna. Motorul trebuie desfacut si refacut cu totul insa eu pentru asta m-as duce la brasov de exemplu. Mi se pare o operatie de prea mare anvergura ca sa fie facuta de niste mecanici care nu au mai pus mana pe un saab (mai ales ca e motor pe benzina).
Trebuie sa ne zici citi km are masina...
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Re: Va rog ajutati-ma. Motor care scoate mult fum.

Postby tibanu » 29 Mar 2012, 19:21

Pana acum turbina e praf (are un joc foarte mare), compresie are 7 cel mai mult si 6 cel mai putin (normal e 12), maine aflu daca trebuie si segmenti, oricum chiuloasa e stamba si trebuie rectificata, lipsa compresiei cica poate fi si de la garnitura de chiuloasa care poate fi arsa. Cat despre mecanic am sa risc aici pe plan local am gasit pe cineva care zice ca "ii plac provocarile". Ideea e ca nu e f complicat daca da-ti un search o sa vede-ti ca in afara sunt oameni care se apuca de lucrari de o asemenea anvergura in garajul propriu. Sunt multe informatii ex:
http://photo.platonoff.com/Auto/
http://www.serioussaab.co.uk/Procs_page ... chain.html
Am sa va tin la curent cu ce iese poate alti oameni vor culege informatii din conversatiile noastre. Masina are 210.000 de km o am de la 140.000 am adus-o eu din germania, are gpl de la 180.000 de care am fost si sunt in continuare f multumit (apropo de vesnica disputa pro si contra). Ideea e ca nu m-am hotarat inca daca voi reconditiona motorul sau voi cumpara unul second.
tibanu
Nou venit
 
Posts: 11
Joined: 21 Mar 2010, 11:27

Re: Va rog ajutati-ma. Motor care scoate mult fum.

Postby adytzu1989 » 22 Aug 2012, 23:23

salut nu e turbina si eu am aceeasi problema supapa de la semering este ... am vost la 4 service diferite si mi-au spus ca mi bine imi aiu alt motor ..
SAAB 9-5 2.0 T
adytzu1989
Nou venit
 
Posts: 5
Joined: 29 Sep 2011, 13:27


Return to SAAB seria 9-5

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests