The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Discutii despre seria 9-5 '98-'10

The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby bullet » 14 Feb 2013, 11:25

The Which? make a yearly car survey. On that survey people in the UK, not only members of Which?, rate all aspects of car ownership of their own car, like reliability satisfaction fuel economy or practicability.

The cars are classified in different classes and in the luxury car class the 9-5 I (1997-2010) appears as the class winner.

Image

This is not much information, it only shows that the 9-5 is the best of its class, well it is also the best overall, at least the one with the highest rating. If you visit the Which? site you can also get some information on the reliability of the car. There you can see that the 9-5 is the third most reliable car in its class, and it is the car with the lowest repair costs at £11o, although Which? says that the 5 series is cheaper with an average of £111.

Talking about the other cars, I don’t know if its a coincidence, but you see too many times the name Vauxhall when you look at the worst of their classes. And regarding the luxury class, it is very enlightening to see the Audi A6 as the worst of its class, although Audi “the Brand” is, when you talk to young professionals. I would say that people set higher expectations on “the Brand” than it can fulfil.

Sursa
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby Gabilsson » 14 Feb 2013, 20:37

Mai sa fie! Intr-un studiu englezesc doua dintre masinilel lor ies pe primul loc. Jaguar XK best Sportcar?? Asta chiar e cusuta cu ata alba. Best SUV Range Rover mai treaca mearga desi ceva care incepe cu T si se termina cu A cred ca e mai bine cotat.
Nici o asiatica in top?
SAAB 9-5 Luxury car? In cazul asta cum sa numesc Porsche Panamera, Maserati Quatroporte, Jaguar XJ sau Aston Martin Rapide?
AERO 2002
Image

|˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙˙
Gabilsson
Senior
 
Posts: 186
Joined: 15 Jul 2012, 23:25
Location: Kristianstad

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby Dansb » 14 Feb 2013, 21:17

Gabilsson wrote:Mai sa fie! Intr-un studiu englezesc doua dintre masinilel lor ies pe primul loc. Jaguar XK best Sportcar?? Asta chiar e cusuta cu ata alba. Best SUV Range Rover mai treaca mearga desi ceva care incepe cu T si se termina cu A cred ca e mai bine cotat.
Nici o asiatica in top?
SAAB 9-5 Luxury car? In cazul asta cum sa numesc Porsche Panamera, Maserati Quatroporte, Jaguar XJ sau Aston Martin Rapide?


Agree :mrgreen:
9-5 s-ar incadra mai degraba la "Large Cars", unde-ar fi mult peste Skoda Superb.
Volvo XC70 la "Estate Cars"? Mai degraba V-urile de la Volvo, XC e cu totul alta clasa.
Nu-mi explic insa chestia cu Vauxhall/Opel. Nu e chiar cea mai proasta masina, nici la MPV si nici la "Medium Cars", sunt destule mai proaste.
Asta-i cam ca treaba cu carnea de cal, inventata tot de englezi :twisted:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby Gabilsson » 14 Feb 2013, 21:24

Dansb wrote:Volvo XC70 la "Estate Cars"? Mai degraba V-urile de la Volvo, XC e cu totul alta clasa.
Nu-mi explic insa chestia cu Vauxhall/Opel. Nu e chiar cea mai proasta masina, nici la MPV si nici la "Medium Cars", sunt destule mai proaste.


Astea mi-au scapat! De acord cu tine :)
AERO 2002
Image

|˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙˙
Gabilsson
Senior
 
Posts: 186
Joined: 15 Jul 2012, 23:25
Location: Kristianstad

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby MagicPenguin » 14 Feb 2013, 21:52

Cred ca va scapa un detaliu: a fost un survey... Probabil un poll unde votau vizitatorii site-ului sau ceva de genul asta. Sus acolo scrie mare "AS RATED BY YOU".
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby Dansb » 14 Feb 2013, 22:22

De acord doar pe jumatate cu ce spui, Antonio.
Este un poll, dar incadrarea (corecta a) masinilor in diferitele categorii ar fi trebuit facuta de initiatorii polului. Daca n-au facut-o, e clar ca au avut un scop: fie discreditarea unui/unor brand(uri), fie supraevaluarea altora, fie excluderea posibilitatii de a fi concurente pe categorie a unor "preferate".
C-Max - best MPV :?: :shock:
Audi A6 si SAAB 9-5 - Luxury Cars? Poate premium, dar nu luxury. Daca astea 2 sunt luxury, atunci cele enumerate de Gabi + Rolls, Bentley, ce-s?
Ceva pute - carnea de vita? :lol:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby bullet » 15 Feb 2013, 09:55

In primul rand vreau sa zic ca am mult mai multa incredere in sondajele/testele comparative astea englezesti decat cele facute in presa germana.

In al doilea rand, clasele de masini din UK, sunt putin diferite ca cele din Germania, pe care le stim si noi:

Mini - VW Up
Mica - Polo
Compacta - Golf
Medie - Passat
Mare - Audi A 6
Lux - A8
etc

La ei Up si Polo sunt superminis, Golf - medium, Passat e large car intelegeti ce vreau sa zic.
Pe langa asta, cati proprietari de Panamera, Rapide, Quattroporte crezi ca sunt? Chiar daca sunt, credeti ca pot fi deranjati sa completeze un chestionar de genu' ?

Mie nu mi se pare ca au imbratisat masinile lor, ba din contra...
Si inca ceva...sondajul se refera la gradul de confort oferit de modelele respective, la nimic altceva.

PS: Volvo XC70 e estate, adica break, chiar daca e putin inaltat, si C-max e MPV (multi purpuse vehicle), monovolum, cum vreti sa-i spuneti.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby Dansb » 15 Feb 2013, 21:47

Sper ca nu ma vei uri dac-mi spun parerea :roll:

bullet wrote:La ei Up si Polo sunt superminis, Golf - medium, Passat e large car intelegeti ce vreau sa zic.

Bun, si-atunci C300, de exemplu, unde se-ncadreaza la ei? XXL?
bullet wrote:Pe langa asta, cati proprietari de Panamera, Rapide, Quattroporte crezi ca sunt? Chiar daca sunt, credeti ca pot fi deranjati sa completeze un chestionar de genu' ?

Ai perfecta dreptate, niciunul din proprietarii masinilor enumerate de tine nu va pune botu' la asemenea prostie. Dealtfel, nici macar A8-ul nu intra-n categoria respectiva, din cate vad, desi ar fi mai indreptatit decat A6, care-i departe de luxury car, chiar in varianta "ful opshan". A introduce o masina intr-o (oricare) categorie, doar pentru ca cele indreptatite nu au votanti, mi se pare o ineptie.
bullet wrote:Mie nu mi se pare ca au imbratisat masinile lor, ba din contra...

Aici n-as prea fi de acord, dau doar in Vauxhall/Opel, dar promoveaza C-Max (tot de-a lor), desi nu cred ca-i the best pentru MPV (stiu ce-nseamna :wink: ) si Range Rover, desi aici concurenta-i muuult mai serioasa (Toyota, zicea Gabilson, dar ar mai fi, tot japoneze). Jaguarul (nu-i tot de-a lor?) e o masina buna, dar sunt destule sportive mult peste ea. Le stim cu totii, s-a vorbit despre ele si pe forum, in alte sectiuni.

bullet wrote:Si inca ceva...sondajul se refera la gradul de confort oferit de modelele respective, la nimic altceva.

Daca asta s-a avut in vedere, de ce-o fi concurat XC70 cu Opel Asta Caravan? Prima-i masina premium, a doua, compacta sau "medium car", cum ii zic ei. Au uitat de Renault Clio Estate sau Skoda Fabia Estate. De ce n-au comparat XC70 (o masina absolut superba, are un amic din Sb, arhitect, poate-ai vazut-o peste gard, vine des la vecinii tai) cu Audi Allroad, C300, Serie 5 , MB E300, etc? Repet, daca criteriul a fost confortul. Raman la parerea ca-i varza sondajul ala.
Si-nca ceva: la masinile sport (sport cars), caracteristic este habitaclul aproape (si studiat) auster - vorbesc din punct de vedere al confortului. Porsche 911 (care pentru mine-i etalonul pe segment), Ferrari, Lamborghini sunt sportive adevarate. Mergand la snobii de peste maneca, au/aveau Morgan, au Aston Martin, Bugatti, etc (ai sa-mi spui ca proprietarii lor nu voteaza, nu?) Chiar si Z4, desi pare mai mult o jucarie, e mai sportiva decat acel Jaguar.

Nu ti se pare cam emfatic ce zic ei? "The Wich? Car Survey is the UK's biggest look at real-world car reliability and owner satisfaction". Buricu' pamantului, nu alta :evil:

PS: N-as vrea sa se creada ca am ceva impotriva SAAB 9-5, o masina premium cu mult peste altele din aceeasi clasa. Dar n-o vad concurand cu adevaratele "luxury cars".
Don't shoot the pianist :roll:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby bullet » 15 Feb 2013, 21:56

Nu mai lungesc discutia despre alte modele, ca nu are sens. Avem pareri diferite.

Totusi cum de Saab-ul 9-5 a ajuns acolo ? O companie in faliment nu si-ar putut face reclama prin reviste.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: The Saab 9-5 is the best luxury car in the UK

Postby Dansb » 15 Feb 2013, 22:09

De acord sa n-o mai lungim, dar iti reamintesc ca problema nu era "de ce SAAB = the best", ci "de ce SAAB = the best" in categoria "luxury cars".
Clasarea lui pe locul 1 este meritorie, cu atat mai mult avand in vedere disparitia producatorului. Si ca argument avem (cel putin) unul superb pe forum.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu


Return to SAAB seria 9-5

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests