Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Discutii despre seria 9-5 '98-'10

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby alfis02 » 02 Oct 2014, 14:55

Comparatia cu actuala masina sau chiar cu altele din clasa nu prea se justifica - se spune ca exista "un ceva" care atunci cand te urci prima data intr-un Saab te face sa iti placa masina si sa devii dependent atunci cand o si conduci - e greu de descris in cuvinte, pur si simplu simti. Evident ca devii subiectiv. Eu, si sunt convins ca si altii de pe aici, au simtit si simt in continuare. Poate ca acest ceva este unul dintre cele care ne face sa acceptam problemele mai mici sau mai mari ale unui Saab si cu atat mai mult daca mai e si Aero cu 2,3.


Cum spunea si FXM, exista ceva cand te urci prima data intr-un SAAB. Asa a fost si la mine. Si nu regret nici o clipa decizia luata. Mai ales ca tu il cunosti pe proprietar si stii istoricul masinii. A mea nu e Aero, dar nu am avut probleme grave cu ea, iar celelalte se rezolva.Despre CASCO nu stiu ce sa zic, dar din cate stiu, poate ma insel, ar fi doi ani ddaca vrei sa faci, ca la cele peste 10 ani nu mai fac CASCO. Dar daca mergi mai mult in afara scad si sansele de a o lovi, asa ca e alegerea ta.Baietii nu vor sa te descurajeze, doar iti prezinta problemele care "ar" putea aparea. Cuvantul cheie e "AR". Asta nu inseamna ca e si obligatoriu sa apara.
Eu zic sa alegi cu sufletul, mai ales ca e o marca care merita asta. Succes!
SAAB 9-5;2.0t 2001
User avatar
alfis02
Invatacel
 
Posts: 52
Joined: 09 Jun 2013, 16:00
Location: Sibiu

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby eugenmanea » 16 Dec 2014, 15:53

In sfarsit ultimele 2 postari chiar mi-au fost de folos si mi-au sters multe din indoieli.
Nu ma astept la masina perfecta, dar nici nu vreau sa investesc 7,000 EUR si sa patesc ceva asemanator de cand aveam Oltcit- in speta sa gasesc doar piese SH sau piese de foarte proasta calitate.
Eu am condus masina si m am indragostit de ea- e pur si simplu geniala masinuta!
Referitor la motor- nu neaparat ca ma lasa rece, ci la cum arata masina si cum te simti in ea acesmt motor de 260 cai e doar un bonus- iubeam masina si dc avea 140 cai nu i problema.
Iar dc reusesc sa o pun pe GPL chiar nu mai conteaza consumul - la un 15 afara calcata ar insemna 7.5% tradus in pret benzina- ceea ce e f ok pentru o masina de talia 9-5.
Din pacate m am interesat la Vernesti unde am pus eu pe Kia si nu merge sa ii pun BRC- se pare ca un injector BRC suporta maxim 47 kw , ori Saab ul are app 48.49 kw per cilindru. Trebuie sa ma orientez spre Prins, problema e ca nu cunosc un montator OK de Prins si nici sa faca experimente pe masina nu as vrea.
(adica de preferabil ar fi sa fi montat pana acum GPL pe Saab).
Masina momentan sta la caldurica in garaj si asteapta primavara/sa strang eu banutii.
Saab 9-5 Aero
eugenmanea
Senior
 
Posts: 139
Joined: 30 Sep 2014, 20:18

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby Cris9-5 » 17 Dec 2014, 17:43

Iti recomand instalatie GPL Zenit Pro OBD2 . Eu mi-am montat de aprox 10k km pe soseaua chitilei , si merge foarte bine. Foarte greu faci diferenta intre GPL si benzina. EDY a montat Zenit pe masina lui Catalinmetal1 , si a fost deasemenea foarte multumit si el, de la el avand recomandarea. Singurul dezavantaj la mine este ca am pus rezervor toroidal de 54L care poate fi umplut max 38L la un plin. Acestia imi ajung doar 150km in oras , si 270km in afara. Pretul instalatiei la mine a fost de 3600RON. Succes.
Last edited by Cris9-5 on 19 Dec 2014, 16:53, edited 1 time in total.
Cris9-5
Invatacel
 
Posts: 88
Joined: 19 Dec 2013, 15:02

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby cipsu » 18 Dec 2014, 06:24

Confirm si eu faptul ca Zenit te poate servi bine. In plus erau si in promotie luna trecuta, verifica daca mai e valabila acea oferta.
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby eugenmanea » 15 Apr 2015, 15:53

Salutare si Hristos a Inviat!
Mi-am cam rezolvat toate problemele inclusiv vanzarea masinii actuale asa ca cel mai probabil in iunie voi fi fericitul posesor al SAAB ului din topic.
Sunt foarte nerabdator sa aduc 'taurul suedez '- (asa cum ii spune actualul proprietar) acasa, dar din pacate actuala masina va pleca abia in iunie asa ca mai am un pic de asteptat.
Intre timp incerc sa imi fac temele asa ca am transmis un mail catre Cobalcescu iar raspunsul lor a fost datator de sperante:

'Stimate Domnule Valcu,

Deoarece analizez serios oportunitatea de a achizitiona un Saab 9-5 Aero din 2006 motor 2.3 260 cai am rugamintea la Dvs de a ma lamuri in problema pieselor pentru aceasta masina si mai specific daca pot avea acces la eventuale repere ce ar trebui schimbate in timp:
- Piese uzuale pentru revizii sau defectari accidentale
- Piese de caroserie inclusiv oglinzi: in caz ca masina sufera o tamponare usoara de exemplu- se pot gasi la Dvs de cumparat reperele ce trebuie inlocuite cum ar fi: parbriz, faruri, capota, luneta, aripa etc. Sau se pot comanda prin Dvs de la producator- in caz ca nu exista pe stoc? Care ar fi termenul de livrare?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile Dvs.'

Raspuns:
'Buna ziua,

Va felicit pentru alegerea facuta. Recomand ca la achizitionarea autoturismului sa faceti o programare in service-ul nostru pt o verificare completa.
Tin sa mentionez ca toate reperele pt intretinerea autovehicolului ( filtre, placute, discuri, kit distributie , etc) sunt pe stoc sau disponibilitate in 4 zile ( Stoc Ungaria ) iar restul de repere pt caroserie sunt pe stoc in Suedia cu livrare intre 15 - 30 de zile.

Pt programari in service :
Florin Balea : 0734 306 430

O zi buna!'

AMR 2 luni!
Saab 9-5 Aero
eugenmanea
Senior
 
Posts: 139
Joined: 30 Sep 2014, 20:18

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby MagicPenguin » 17 Apr 2015, 15:21

Chiar si oglinzile heliomate le aduc in 30 de zile? Cred ca sunt colegi care le asteapta de 30 de luni...


Sent from my iPhone using Tapatalk
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby eugenmanea » 17 Apr 2015, 16:05

Cred ca depinde si de anul de fabricatie...Ma gandesc ca si la o dacie din 2001 ai probleme in a gasi piese 'on spot'
Saab 9-5 Aero
eugenmanea
Senior
 
Posts: 139
Joined: 30 Sep 2014, 20:18

Re: Achizitionare SAAB 9-5 AERO 2.3

Postby eugenmanea » 12 Dec 2015, 11:59

Dragilor,
In sfarsit cu ajutorul Celui de Sus de maine voi fi fericitul posesor al SAAB ului 9-5 Aero pe care l-am descris in acest topic.
Masina are 55,800 km, este de Nov 2006, voi face contract de comodat pe urmatorii 2 ani ca sa nu platesc taxa 2,000 EUR iar peste 2 ani o voi trece si pe numele meu (platind 1,000 EUR taxa daca nu se schimba legea pana atunci).
Ca si date, masina a cam stat in ultimii ani, in garaj ce -i drept dar a stat. Uleiul a fost schimbat ultima data acum 1 an si 2 luni, dar de atunci masina a mai facut vreo 100 km :). Pana acum in motor s-a folosit doar Mobil 1 0w40.
Ca si planuri pe termen f scurt:
- O revizie amanuntita saptamana viitoare la Auto Cobalcescu, voi schimba absolut toate lichidele i.e. antigel, ulei, ulei cutie viteze, lichid servo, lichid frana, lichid parbriz :); voi schimba filtrul de ulei; cel de polen si aer- nu cred ca are rost deoarece au fost schimbate acum 2 ani si de atunci masina a mers cred vreo 400 km.
- S-ar putea sa fie nevoie sa schimb si placutele...sa vedem ce zic si mesterii.
- Anul acesta nu, dar probabil ca la anul o voi pune pe GPL, din ce am inteles Zenit Pro in Chitila e solutia castigatoare- as vrea pe cineva care a mai montat GPL pe SAAB nu sa isi dea corijenta pe masina mea. Nu stiu daca sa ii pun si flash lube..?

Acum am un pic nevoie de sfaturile voastre:
1) Ar trebui sa mai schimb si altceva?
2) Cei de la Cobalcescu sunt de incredere? Sa ma astept ca la o verificare amanuntita sa ma puna sa schimb jumatate de masina ca sa faca ei bani? Lichidele chiar le schimba sau trebuie sa stau cu ochii pe ei ca pe butelie sa ma asigur ca chiar le schimba?
3) Cam la cat sa ma astept ca va fi nota de plata pentru schimbarea tuturor lichidelor?
4) Sa cumpar aceste lichide direct de la Cobalcescu, sau ar fi mai bine sa le iau eu de undeva?
(epiesa, emag etc). Din pacate nu prea ma pricep ce anume sa cumpar (ce specificatii).
5) Alte indicatii?
6) Cam la ce consum sa ma astept la drumuri lungi? Eu merg de obicei cu 60 in localitati si 140 in afara.

Multumesc mult si abia astept sa vin la prima intalnire!
Saab 9-5 Aero
eugenmanea
Senior
 
Posts: 139
Joined: 30 Sep 2014, 20:18

Previous

Return to SAAB seria 9-5

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests