Problema claxon 2.3 T

Discutii despre seria 9-5 '98-'10

Problema claxon 2.3 T

Postby az77by » 26 Aug 2015, 20:27

Salutare ,

Sunt posesor de Saab 2,3 T Aero de 2 saptamani .
Masina a fost achizitionata de la Cluj , mai exact este cea postata de Emil in sectiunea vanzari .
De cand m-am gandit sa achizitionez Saabul am luat in calcul varianta GPL . Zis si facut , saptamana trecuta a primit Zenit Pro cu injectoare hanna de la Supergaz Chitila .
Inainte de instalatia GPL , i-am facut si o revizie generala ( ulei , curea + rola agregate , discuri + placute , fluide etc ) tot ce era nevoie sa stiu ca masina este ok .
Dupa care am inceput sa gasesc si altele ....
Ma chinui cu claxonul de o saptama ...
Claxoanele le-am alimentat direct si merg . Sigurantele sunt ok , releul la fel . Am demontat airbagul sa verific contactele si masa . Totul in regula , doar ca nu am curent in mufa claxoanelor .
Am fost la un service de electrica , mai exact la Tarek pe cutezatori colt cu barbu vacarescu .
Tipul de acolo dupa ce a masurat tot ce era de masurat samd mi-a propus sa se lege cu un fir direct de releul si sa il aduca la masa de la volan . Nu am avut nimic impotriva asta fiind singura solutie data deoarece claxonul este must have .( a doua zi a dat unu cu spatele fix in bara mea ) .
Se termina operatiunea , claxonez , toate bune si frumoase .
Plec cu -100 lei , dau next la cd de pe volan - pauza . Nu imi mai mergeau comenzile in schimb claxonam si cu minusul de la audio .
Ma intorc la el , sta inca o ora , nu ii da de cap si imi spune sa ii las masina pentru a doua zi sa se ocupe de ea .
I-am spus ca nu o las pe post de cobai si am plecat dezamagit spre casa ...
Acum , intrebarea mea este urmatoarea :
Stie cineva unde duc circuitele ? Ajung intr un soi de calculator ceva care sa ii spuna care este claxon care este comanda de volan ? Am vazut ca pleaca doar 2 fire si ma gandesc ca trebuie sa stie sa diferentieze masa simpla de rezistenta sau ceva ...

Cheers
B235R: 2.3TAero -260hp / 350Nm 2008
az77by
Nou venit
 
Posts: 6
Joined: 10 Aug 2015, 10:06
Location: Bucuresti

Re: Problema claxon 2.3 T

Postby gratiann » 20 Sep 2015, 07:26

CIM


Sent from my iPhone using Tapatalk
93 SS 1.9 tid 2008 150hp (resoftat 180hp)
gratiann
Saabist
 
Posts: 506
Joined: 15 Oct 2008, 07:23
Location: Timisoara

Re: Problema claxon 2.3 T

Postby MagicPenguin » 20 Sep 2015, 20:14

N-a fost CIM. A fost un fir intrerupt.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Problema claxon 2.3 T

Postby az77by » 11 Oct 2015, 22:44

Salutare ,

Am si uitat sa mai postez rezolvarea daca am vazut ca nu este activitate pe forum ...
Da , cum a spus si Antonio , a fost un fir sectionat chiar sub vasul cu antigel .
Remedierea a fost posibila datorita lui Gabi , electrician la autocobalcescu , care a dat dovada de indemanare si rabdare in acelasi timp .
Pentru cei care au probleme , omul are garaj in zona Rahova daca nu ma insel si lucreaza si in timpul liber .

Cheers
B235R: 2.3TAero -260hp / 350Nm 2008
az77by
Nou venit
 
Posts: 6
Joined: 10 Aug 2015, 10:06
Location: Bucuresti

Re: Problema claxon 2.3 T

Postby manole74 » 19 Apr 2016, 08:12

Un numar de telefon al omului daca are cineva, pentru cam niste probleme cu un consumator ascuns, ce imi toaca bateria si nu reusesc sa-l identific :(
Saab 9-5 Aero 2006 Hirsch
User avatar
manole74
Master
 
Posts: 284
Joined: 10 Mar 2012, 21:47
Location: Bucuresti


Return to SAAB seria 9-5

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron