Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Prezinta SAAB-ul pe care il conduci

Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby youthink » 24 Oct 2011, 14:10

Salutare tuturor.

Mi-am vandut Volvo-ul s40 2006 (avea cam multi km) si vreau sa raman tot in zona masinilor mai "exotice" si din clasa premium entry lvl.

Imi place Volvo, e o masina deosebita, probabil ca o sa mai am Volvo in viitor, dar deocamdata vreau sa experimentez si alceva cel putin la fel de rafinat.

Sunt aproape hotarat ca saptamana aceasta sa achizitionez un Saab din 2007 1.9 TiDS 150cp care are 145k kmla bord. Mi se pare o masina care la un pret decent ofera calitate si confort si, evident, stil. Downside-ul evident ar fi numarul mecanicilor care au pus mana pe un Saab in viata lor si care in caz de probleme m-ar putea ajuta cu un diagnostic exact.
Am avut problema asta si la Volvo, chiar si la reprezentanta i-au gresit diagnosticul. In Ungaria i l-au pus in 20 de minute (problema minora de ulei aruncat de turbo in cutia filtrului). In fine...

Avand in vedere ca masina o aduc de afara, as aprecia niste sfaturi cu privire la ce sa fiu atent cand o cumpar. Din pacate nu am posibilitatea sa o pun pe tester acolo.

Pe langa asta, singura mea retinere cu privire la Saab ar fi consumul. M-am tot uitat pe forum, dar am gasit o singura persoana care a postat consumul pentru motorizarea asta.
Am avut Volvo 1.6d, cu un consum combinat de 6.9/100km (aproximativ 70% din km facuti in oras).
Mi-ar cam taia din elan si entuziasm sa aflu ca Saab-ul m-ar arunca la 11% in oras.

Deci, daca cineva care vede postul are modelul asta, va rog sa-mi ziceti cam care e consumul real. Locuiesc in Cluj, apropo.

In speranta ca ne vom cunoaste la probabile intalniri ale posesorilor de Saab, astept cu nerabdare comentariile dumneavoastra.

L.E. Imi cer scuze anticipat celor mai mari fani ai marcii de pe acest forum pe care pragmatismul meu, ce probabil se reflecta mai ales din intrebari legate de consum, le-a ranit orgoliul. Inteleg ca pentru cei mai multi de aici Saab nu este o masina ci un stil de viata.
Exista sanse sa devina si pt mine un stil de viata, deocamdata vreau sa vad daca mi-l permit. :)

De asemenea, am observat ca am creat topicul in subforumul gresit (graba). Cu scuzele de rigoare, rog un admin sa-l mute in subforumul potrivit.
Last edited by youthink on 24 Oct 2011, 19:48, edited 3 times in total.
User avatar
youthink
Junior
 
Posts: 48
Joined: 21 Oct 2011, 13:53
Location: Cluj-Napoca

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby adi_saba » 24 Oct 2011, 14:19

daca te ajuta in vreun fel, la saabul meu nu sare consumul de 11% in Cluj. Deci diseslul o sa il aiba mai mic cu vreo 2l banuiesc :wink: Mult succes in alegerea facuta :mrgreen:
SAAB 93 2.0T Aero satge 3 Nordic 275hp
ex :Saab 9-3 1.8T stage 2 Nordic 235hp/360nm
adi_saba
Saabist
 
Posts: 514
Joined: 10 Oct 2008, 20:14
Location: Sighetu Marmatiei

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby danezu » 24 Oct 2011, 14:47

Pai depinde pe ce trasee mergi, cat este de aglomerat. Normal nu ar trebui sa sara de 8,5% in oras. Eu la 2.2 TiD am 9,9% (100% oras) acum,dar merg numai bara la bara si distante scurte :cry:
Acum, consumul tine si de sofer, eu am talpa mai grea din pacate, dar venind de pe benzinar 10% in oras este parfum :mrgreen:

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby tony » 24 Oct 2011, 15:03

Daca n-ai dat comanda de masina sau n-ai dat avans, o idee interesanta ar putea fi asta :wink: :

http://www.saab-romania.com/ro/forum/viewtopic.php?f=38&t=1921
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby youthink » 24 Oct 2011, 15:11

tony wrote:Daca n-ai dat comanda de masina sau n-ai dat avans, o idee interesanta ar putea fi asta :wink: :

http://www.saab-romania.com/ro/forum/viewtopic.php?f=38&t=1921


Multumesc tuturor pentru reply-urile de pana acuma.
@tony, masina e superba, din pacate pretul este in afara bugetului meu. Eu voi cumpara masina din AU, fara TVA undeva la 7000 de eur.
9-3 2007 1.9 150 HP
There's no better way to fly


http://www.tresjoli.ro
User avatar
youthink
Junior
 
Posts: 48
Joined: 21 Oct 2011, 13:53
Location: Cluj-Napoca

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby tony » 24 Oct 2011, 15:20

Felicitari si bun venit. Asteptam impresii poze si sa ne vedem la intalniri :wink:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby ess1902 » 25 Oct 2011, 09:08

Referitor la intrebarea ta: consumul in afara este in jur de 5,7 - 5,8 la un mers relativ rapid. (cu varfuri de viteze spre 150 -160). Daca mergi mai lejer este 5,2 -5,3. Pe autostrata in De. la viteze constant peste 160 ajunge la maxim 6,3.

In oras: (eu sunt din Iasi..deci echivalent). Daca mergi mai mult..adica fara multe opriri de motor e in jur de 8 -9 %. Daca mergi din " poarta in poarta" sau iarna pe distante scurte ajunge si la 10 + dar trebuie sa o chinui rau ca sa ajungi la consumul asta.

Parerea mea este ca nu e tocmai un consum exagerat. Mai ales in afara mi se pare super ok. In oras probabil ca masa mare a masinii te penalizeaza. Ma asteptam si eu cind am luat-o la un consum mai mic in oras insa m-am obisnuit.
Ceea ce trebuie spus in final este ca acest consum face TOTI BANII: cind o sa vezi cum te simti in masina asta, cit de odihnitor poate fi un drum lung, cit de agila este in depasiri si cit de fiabila este o sa iti dai seama ca e cel mai bun compromis. :wink:
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby youthink » 25 Oct 2011, 10:45

@ess Multumesc mult pentru informatii si aprecierile personale cu privire la experienta ta cu Saab-ul tau.
Ai dreptate, consumul este mai mult decat rezonabil pentru cei 150 de cai.
Deseara, cel mai probabil, masina va fi cumparata. Voi intra in posesia ei la sfarsitul saptamanii.
Daca se incheie tranzactia o sa pun cateva poze cu ea :)
9-3 2007 1.9 150 HP
There's no better way to fly


http://www.tresjoli.ro
User avatar
youthink
Junior
 
Posts: 48
Joined: 21 Oct 2011, 13:53
Location: Cluj-Napoca

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby csb » 25 Oct 2011, 18:27

Si eu am acelasi motor si iarna in oras cu tot cu parkheater am avut nu a trecut de 9.
In afara daca merg foarte cuminte poti scoate 5,5 - 6 dar risti sa se infunde filtrul de particule (asa am patit eu) asa ca ii dau talpa pana la 3000-3500 rot/min si tot nu trece de 7 chiar si cu accelerari multe.
Eu sunt foarte multumit de raportul dinamica/consum asa ca iti recomand motorul :wink:

Asteptam poze cu masina...
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby onyionut » 27 Oct 2011, 16:34

La Saab-ul meu 1.9 tid mai mult de 9.2 in Bucuresti nu nu arata...acum dupa schimbul de ulei,filtre....imi arata 8,4...cam de 2saptamaini
Saab 9-3
1.9 Tid
2005
User avatar
onyionut
Invatacel
 
Posts: 75
Joined: 06 Sep 2011, 09:57
Location: Voluntari-Ilfov

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby youthink » 27 Oct 2011, 19:34

Mersi tuturor pentru informatii.
Masina a fost cumparata. Inca nu am urcat in ea sau condus-o dar postez mai jos cateva poze.
Revin si cu pareri relevante dupa ce o conduc :D
Image
Image
Image
9-3 2007 1.9 150 HP
There's no better way to fly


http://www.tresjoli.ro
User avatar
youthink
Junior
 
Posts: 48
Joined: 21 Oct 2011, 13:53
Location: Cluj-Napoca

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby n0iz3 » 27 Oct 2011, 19:36

Felicitari, arata foarte bine!
2008 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
ex-2003 Saab 9-3 SS 2.0t. You hear the turbo spooling... aaaaaaand I'm gone.
Image
User avatar
n0iz3
Saabist
 
Posts: 552
Joined: 16 Aug 2011, 10:20
Location: Bucuresti

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby csb » 28 Oct 2011, 15:13

Felicitari :P

Bine ai venit in clubul nostru :wink:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby youthink » 29 Oct 2011, 22:48

Multumesc tuturor pentru primirea calduroasa!

Mi am condus azi noua masina. Dpdvd al confortului, ca sa fiu sincer, m am indoit destul de tare ca se va ridica la nivelul Volvo. Bine, e si o diferenta intre dotarile celor doua masini (pe Volvo nu aveam interior din piele, clima auto bi zonala). Long story short - ma asteptam sa fie cu o clasa sub volvo si m am simtit rusinat cand am realizat ca are una peste volvo ul pe care il conduceam eu.

M a surprins calitatea finisajelor, a pielii in care sunt invelite scaunele, cotiera reglabila si modul foarte inteligent in care au gandit amplazarea micilor spatii de depozitare, suportul pentru pahar. Tetierele sunt frumoase si confortabile; torpedoul care are o linie deosebit frumoasa in afara si e foarte spatios.

De cand ma uit dupa Saaburi, remarcasem manerele negre de ale usilor. Eram sigur ca sunt din plastic si ma gandeam ca ar fi putut face economie la altceva. Am fost surprins placut sa simt ca sunt metal. Si...se ridica; desi vazandu le, aveam senzatia ca in momentul in care sunt actionate vin pe orizontala.

Mi a placut la nebunie ca pot sa mi schimb limba computerului de bord si a playerului si pot sa mi reglez ceasul. Daca vroiam sa fac asta la volvo, trebuia sa merg in service si sa platesc. Foarte inconvenabil. Nu am reusit in schimb sa setez blocarea usilor dupa punerea masinii in miscare (nu am gasit nimic de genu in meniu) si desi am pe volan comenzi pentru telefon, nu am reusit sa detectez cu telefonul un bluetooth la care sa mi l conectez.

Motorul, nici nu stiu ce sa zic; venind de la un motor de 1.6, cand am vazut ce cuplu are tid ul si ca la 120 intr a 3 a parca imi ironiza incapacitatea de a i atinge limitele...m a lasat mut de uimire. E senzational. Abia astept drumul de 210 km pe care il am de facut maine.

Ce pot sa spun ca are Volvo peste Saab (repet, la volvo nu aveam acelasi nivel de dotari) este calitatea plasticului din interior. La Saab, plasticul parca e prea plastic, prea dur. Si cred ca din cauza asta se si aud niste "greierasi" pe drum mai denivelat. Dar,pot sa trec peste asta.

Probabil ca o sa mai adaug aprecieri in zilele urmatoare. Ma pregatesc sa o bag in service pt schimbarea filtrelor, distributie si fluide. Apropo, stiti un magazin cu preturi bune la piese Saab si care face livrari in tara?

Pana una alta, pot sa spun ca noua mea masina inglobeaza foarte armonios doua personaje de basm: frumoasa si bestia.

E o masina care ofera si cere demnitate.

Multumesc de vizita si imi cer scuze pt formatul paragrafelor. Am scris de pe telefon.
9-3 2007 1.9 150 HP
There's no better way to fly


http://www.tresjoli.ro
User avatar
youthink
Junior
 
Posts: 48
Joined: 21 Oct 2011, 13:53
Location: Cluj-Napoca

Re: Viitor proprietar 9-3 1.9 TiDS

Postby talladega » 30 Oct 2011, 20:57

Felicitari pt noua ta achizitie,SAAB-ul 9-3 TID e super ok,un motor cu o cilindree relativ mica,dar cu performante notabile ca si putere si cuplu si un consum chiar mic.Acum,despre comparatia ta cu Volvo S40,mi se pare una putin fortata si neconcludenta,cele doua masini nu fac parte din aceeasi clasa,e ca si cum ai compara un golf cu un audi A6.Eu am avut un 9-3,am un 9-5(cel visiniu,care e de vanzare),am avut un Volvo s60 T5-turbo benzina de 300 de cai si era extraordinar si acum am trecut la un Volvo V70 AWD care este super ok.Eu cred ca o comparatie corecta ar fi cu un S60 si atunci nu ar mai fi aceste diferente,ele fiind sensibil egale ca dotari si performante.Oricum,iti doresc sa ai parte de masina si sa te bucuri de ea cat mai mult timp,fara evenimente neplacute!
SAAB 900SE TURBO TALLADEGA MAPTUN STAGE3+-300 CP VISINIU-1997
SAAB 9-5 VECTOR 1,9 TID 150 CP ROSU-2007
VOLVO V70 AWD D5 185 CP NEGRU-2007
User avatar
talladega
Senior
 
Posts: 137
Joined: 08 Apr 2011, 13:30
Location: brasov

Next

Return to My SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron