My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Prezinta SAAB-ul pe care il conduci

My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby Brontolino » 22 Jul 2012, 11:58

Salutare,
Cu toate ca m-am inscris pe forum de vreo 2 luni, abia acum m-am gandit sa imi prezint si eu masina. Sa incepem cu inceputul :

Ma numesc Florin, sunt din Cluj si sunt fan SAAB :). Din Ianuarie sunt posesorul unui SAAB 9-5 Aero, fab. 2000 si ma bucur enorm. Povestea despre cum am intrat in posesia ei, o gasiti mai jos, copiata de pe alt forum pe care mi-am prezentat masina :

"De cateva zile, a intrat in familia noastra, o masina care mi-am dorit-o de multa vreme. Totul a inceput in momentul in care am realizat ca foloseam Peugeot-ul nu numai in scop recreational, ci si in "work related issues". Asa am ajuns la aproape 50.000 km, mult mai devreme decat am anticipat. Asa ca m-am apucat de cautat.
Dupa cateva zile de cautari intense, am gasit in Germania o Alfa Romeo 166 2.4JTD care era acceptabila din toate punctele de vedere :dotari, putere, confort, etc. Am vorbit cu propietarul si am decis sa ma duc dupa ea. Mi-am luat bilet de avion si gata, DAR.... cu 2 zile inainte sa plec, navigand pe AutoScout24, l-am vazut : era un SAAB 9-5 AERO la un dealer (de cand am fost copil am avut o slabiciune pentru SAAB). Nu am avut chef sa sun pentru ca mi se parea prea ieftin si am crezut ca ori e vandut ori are ceva hibe, asa ca le-am scris un e-mail in care am cerut date exacte deoarece anuntul nu era foarte concret.
In ziua in care am plecat catre Germania, inainte sa ajung la aeroport, primesc un telefon de la dealerul SAAB, acesta spunandu-mi ca ma asteapta la un test drive. Am decis sa ma duc ca oricum nu aveam nimic de pierdut.
Cand am ajuns si am vazut masina, nu mi-a venit sa cred cat de bine arata (dupa gusturile mele) atat interiorul, cat si ca design exterior. De asemenea, am fost placut surprins de cum s-a comportat angajatul lor : a luat masina si a ridicat-o pe elevator, mi-a aratat cartea de service care era completata la zi, a intrat la ei in sistem si mi-a scos istoricul de acolo (conform istoricului a fost schimbat turbo, baterie, sistemul PCV si alte lucruri mai putin importante), a prezentat rezultatele ultimului TUV si a noxelor, etc.
Va spun sincer ca eram deja convins dar am zis sa fac si un drive test asa ca m-am urcat la volan bucuros ca in sfarsit conduc un SAAB (dupa cum spuneam, imi plac dar nici macar nu m-am urcat in vreunul, ce sa mai vorbim de condus). Nu pot sa spun decat WOW!!!! se conduce extraordinar si trage ca o locomotiva; pur si simplu te apasa pe piept si daca nu tragi bine aer in piept, risti sa te sufoci smile.gif. In alta ordine de idei, este si foarte confortabila si foarte bine lucrata. Sincer nu am gasit nimic sa nu-mi placa sau sa mi se para ca e facut de mantuiala.
Dupa ce am terminat drive testul, am batut palma si am plecat catre Romania. Drumul a fost perfect si, cand am ajuns acasa, am vrut sa plec din nou pentru ca nu-mi venea sa ma mai dau jos.
"

Ca si specificatii tehnice : motor 2.3T, 230bhp, transmisie auto 4 trepte, etc.
Dotari : pilot automat, scaune incalzite, trapa, sistem sunet Premium, etc.

Intre timp, de cand am adus-o in tara am avut si 2 evenimente mai putin fericite :
- la 3 zile dupa ce am ajuns cu ea, m-a lovit cineva in sensul giratoriu si a trebuit schimbata usa dreapta spate
- m-a lasat clapeta de acceleratie si a trebuit curatata. Probabil v-a trebui schimbata in curand dar nu ma grabesc pentru ca inca mai merge.

In alta ordine de idei, din Ianuarie pana azi am facut aproximativ 18.000 km si sunt extrem de multumit de cum se comporta masina, atat ca si confort (sasiul sport ajuta) cat si ca performante. Ca si idee, legat de performante : acum cateva saptamani s-a organizat langa Cluj un concurs de drag unde m-am inscris cu alta masina dar am zis sa vad cat scoate si SAAB-ul dupa atatia ani. Pe dragtimes.com, modelul AERO 230bhp scoate 15.6s / 400m iar eu am scos 15.9s in conditiile in care aveam in portbagaj un cuptor cu mircounde si 2 pompe hidraulice de aprox. 40-45 kg. Sa nu ma intelegeti gresit, nu am luat masina pentru drag dar vreau sa scot in evidenta faptul ca motorul si-a pastrat caracteristicile tehnice din 2000 pana azi. Este o masina extraordinara din toate punctele de vedere

Cam atat. Nu vreau sa va mai plictisesc. Aveti mai jos cateva poze cu masina si orice intrebari aveti, va raspund.
Attachments
6.JPG
5.JPG
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
Saab 9-5 AERO 230bhp - daily car
Peugeot 207 RC 200+ bhp - fun car
Brontolino
Junior
 
Posts: 20
Joined: 30 Jan 2012, 20:50

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby Edy » 22 Jul 2012, 18:23

Super masina, bravo si bine ai venit printre noi!
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby mountin » 22 Jul 2012, 22:13

Ma bucur ca suntem din ce in ce mai multi cu Saab in CJ si eu am mai convins 2 prieteni sa isi ia Saab dupa ce am achizitionat eu primul acum 3 ani,inca nu ti-am vazut-o prin oras pe a ta,da-mi un mesaj cu nr tau si poate organizam o intalnire intr-o seara si noi,la fel cum organizeaza si alte marci aici in oras,abia astept sa iti vad masina.
93-ss aero,2004
nordic stage3,265hp
mountin
Master
 
Posts: 314
Joined: 21 Oct 2010, 08:56

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby Gabilsson » 22 Jul 2012, 22:30

Sa o stapanesti sanatos! Arata foarte bine! :)
AERO 2002
Image

|˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙˙
Gabilsson
Senior
 
Posts: 186
Joined: 15 Jul 2012, 23:25
Location: Kristianstad

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby Lixandru Razvan » 23 Jul 2012, 08:08

Salutari Florin ,

Bine ai venit si felicitari pentru Saab-ul ales :) .

Sa te bucuri cat mai mult de SAAB-ul tau si mi-a placut povestea :)

Toate bune,

Razvan.
SAAB - Moves my mind
Lixandru Razvan
Senior
 
Posts: 174
Joined: 10 Sep 2011, 10:38
Location: Bucuresti

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby bullet » 23 Jul 2012, 09:10

Felicitari pentru achizitie, sa te tina multe sute de mii de km :wink:

Spune-ne si noua de la ce dealer ai luat-o si cu cat (daca nu sunt prea indiscret). Ai inmatriculat-o la noi sau?
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby catalinmetal1 » 23 Jul 2012, 11:51

ura!
inca un 95 aero!
sa le stapanim sanatosi si fara evenimente neplacute...
ex-owner of a 9-3 linear 2008 1.8i aka "bruneta"
ex-owner of a 9-5 aero sentronic 2004 aka "roscata"
ex-owner of a 9-3 aero cabrio 2002 aka "albastrica"
http://www.audioconcept.ro; http://www.jack-fi.ro
User avatar
catalinmetal1
Master
 
Posts: 308
Joined: 11 Jul 2012, 13:36

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby Brontolino » 23 Jul 2012, 13:00

Va multumesc tuturor pentru primire si, de asemenea, va felicit si eu pentru masinile voastre - le-am vazut pe toate care sunt expuse la categoria asta.

@bullet - Nu esti indiscret. Masina am luat-o de la SAAB Zentrum Giessen din Germania cu 2000 euro. Mi se pare extrem de ieftina pentru cum a fost intretinuta, de aceea am fost foarte retinut la inceput si i-am cautat tot felul de hibe. De inmatriculat, am inmatriculat-o pe Bulgaria pentru ca taxa era destul de mare la noi si nu aveam timp sa ma judec. Am cumparat-o ca si a doua masina pentru "everyday use" asa ca Bulgaria a fost alegerea cea mai buna.

@mountin - Si eu ma bucur si chiar as vrea sa ne intalnim sa stam de vorba. Eu in general sunt liber dupa ora 17 asa ca imi poti da un telefon cand ai timp si poate organizam ceva. Iti trimit acum un pm cu nr. meu. Ca si o paranteza, si eu am convins un prieten sa isi cumpere SAAB asa ca in curand vom fi mai multi :).

Inca o data, va multumesc pentru primire si sper sa ne bucuram cat mai mult de masinile noastre.

Florin
Saab 9-5 AERO 230bhp - daily car
Peugeot 207 RC 200+ bhp - fun car
Brontolino
Junior
 
Posts: 20
Joined: 30 Jan 2012, 20:50

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby csb » 23 Jul 2012, 21:58

:idea: poti sa te judeci si pana castigi mergi cu nr-bg... asa a facut un prieten si acu o inmatriculeaza fara taxa :wink:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby Brontolino » 24 Jul 2012, 10:07

@csb stiu si de optiunea asta dar nu i-am dat atentie deocamdata. In momentul de fata nu ma deranjeaza ca sunt "bulgar". Poate singurul dezavantaj este faptul ca esti bagat intr-o oala cu ceilalti, stiti voi. Ca si idee, oricum am asigurare la Allianz asa ca, daca lovesc pe cineva, nu va avea mult de alergat pe nu stiu unde ci isi poate rezolva problemele la orice birou Allianz din Romania. :)
Saab 9-5 AERO 230bhp - daily car
Peugeot 207 RC 200+ bhp - fun car
Brontolino
Junior
 
Posts: 20
Joined: 30 Jan 2012, 20:50

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby mrq » 01 Aug 2012, 08:53

Frumoasa masina...best buy :) ! sa o conduci fara incidente
User avatar
mrq
Master
 
Posts: 329
Joined: 16 Nov 2010, 14:00

Re: My sleeper : SAAB 9-5 Aero

Postby StefanSaab » 09 Sep 2012, 11:49

salut cu tine m-am intalnit in fata blocului in pantelimon ? Nu am retinut decat culoarea masini anul si motorul care coincid :D
Saab 95 3.0 TiD ( 6 Purcelusi in V aka Numai 6`s norocoase )
User avatar
StefanSaab
Invatacel
 
Posts: 70
Joined: 21 Jun 2012, 22:16
Location: Bucuresti Pantelimon


Return to My SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron