My 9-5 AeRCo

Prezinta SAAB-ul pe care il conduci

My 9-5 AeRCo

Postby Cris9-5 » 21 Apr 2014, 23:21

Salutare tuturor,
Sa va povestesc aventura mea cu avionul cu inima B235L:
Am aflat de la Andrei27 ca scoate la vanzare avionul. M-a impresionat descrierea acestuia , si am convenit cu el sa mi-l imprumute sa-l testez. Am mers cu el la inceputul lui decembrie prin Bucuresti , iar de Craciun am zburat spre casa parintilor la Tulcea. Ghinionul a facut sa nu ajung la destinatie. Am avut un accident la intrare in Cataloi datorita cetii, chiciuriii , si lipsei de experienta cu aceasta masina. Avionul a fost avariat destul de grav ( a retezat vreo 7 m de balustrada , cu tot cu stalpi de sustinere ) . In ciuda multor recomandari de a dezmembra masina, m-am incapatanat si am reparat-o.
Reparatia a decurs in felul urmator : Am cumparat un 9-5 Aero -2004 , englezesc. Am luat de pe el toata caroseria fata, cadrul motor, cu accesorii si suspensie completa ( fata+spate , cu toate ca suspensia de pe a mea era aproape noua ) , rezervor, jante , si bara spate. In consecinta am obtinut un 9-5 Arc foarte bine echipat cu sasiu de Aero. De aici AeRCo. Mai am cateva lucruri de rezolvat precum schimbarea lupelor de pe farurile xenon de Anglia cu cele de Eu , dar masina este functionala si zboara foarte bine la 7 cm de asfalt.
Avionul are urmatorele dotari : cutie automata steptronic, scaune incalzite+ventilate fata, bancheta incalzita, navigatie , trapa, memorie setari scaune , magazie CD, sistem sunet cu 9 incinte , oglinzi pliabile electric, Beltronics 966e ( montat in bara si testat azi pe MCV , functioneaza perfect ) , Webasto .
Attachments
1.JPG
Original
1.JPG (30.25 KiB) Viewed 1275 times
2.jpg
Ghinionul
3.jpg
Donator de rasa
4.jpg
Prima iesire pe drum
5.jpg
La Enisala
Cris9-5
Invatacel
 
Posts: 88
Joined: 19 Dec 2013, 15:02

Re: My 9-5 AeRCo

Postby cipsu » 21 Apr 2014, 23:58

O masina cu o poveste. Te-a salvat pe tine, ai salvat-o si tu pe ea, mi se pare rezonabil. Si da, e o masina foarte frumoasape care iti doresc s-o stapanesti sanatos, fara alte incidente.
La motor nu ai umblat, avand un donator Aero la dispozitie? :twisted:
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: My 9-5 AeRCo

Postby Cris9-5 » 23 Apr 2014, 08:49

Multumesc de urari.
Era o tentatie inima B235R , dar are multi km. Cu toate ca se prezinta foarte bine - am facut cu el drumul Barlad -Tulcea si a fost o incantare . Imi pare rau ca a trebuit sa sacrific un Aero veritabil :cry: , dar cineva a pus volanul in partea gresita . Totusi piesele sunt disponibile pentru doritori. Aero-ul de Anglia se afla la dezmembrat.
In alta ordine de idei abia astept vacanta de 1mai. :P Am programat un traseu frumos : Bucuresti-Brasov ( pe Cheia) , si de acolo catre Caciulata ( inca nu sunt hotarat daca sa merg pe Valea Oltului sau pe Rucar).
Cris9-5
Invatacel
 
Posts: 88
Joined: 19 Dec 2013, 15:02

Re: My 9-5 AeRCo

Postby cipsu » 23 Apr 2014, 12:16

Nu stiu cum e intre B235L si B235R dar la T5 intre B204R si B204L nu sunt diferente majore, e doar un intercooler diferit si o harta pe ECU.
Daca diferenta e aceeasi in cazul B235 atunci ramai cu acelasi bloc, chilasa, turbina, etc, nu te afecteaza kilometrajul englezoaicei.

Cumva tu esti cu AERO-ul cu volan pe dreapta din Tulcea, pe Mercador? Te-am rugat eu de volan :)
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: My 9-5 AeRCo

Postby manole74 » 23 Apr 2014, 21:46

Iar eu am vorbit de motor....acum o vreme, pana in Pasti :D
Saab 9-5 Aero 2006 Hirsch
User avatar
manole74
Master
 
Posts: 284
Joined: 10 Mar 2012, 21:47
Location: Bucuresti

Re: My 9-5 AeRCo

Postby danplux » 24 Apr 2014, 09:12

Am mers şi eu, a doua zi de Paşte, spre Celic Dere. Am "zburat" frumos, dar ... grijă mare! De la Constanţa spre Tulcea, prin Dobrogea în general, drumurile sunt foarte înşelătoare din cauza reliefului. Aşteptăm autostrada ...
Felicitări pentru maşină!
Saab 9-3/2.2 TiD/ 2001/ Alb
User avatar
danplux
Senior
 
Posts: 177
Joined: 08 Dec 2012, 10:35
Location: Constanţa

Re: My 9-5 AeRCo

Postby Cris9-5 » 30 Apr 2014, 11:45

Multumesc. Va recomand o plimbare prin Dobrogea. Au inceput sa reabiliteze drumurile. Va recomand Tulcea-Murighiol , sau Tulcea -Enisala. In schimb trebuie mare atentie , deoarece lipsesc semnele de atentionare curbe. Din motivul asta am avut si eu accidentul.
Zboruri placute!
Cris9-5
Invatacel
 
Posts: 88
Joined: 19 Dec 2013, 15:02

Re: My 9-5 AeRCo

Postby leeloo » 30 Apr 2014, 13:12

Drumurile sunt bune in Tulcea de multisor, mai ramasese doar Tulcea Murighiol de facut, si care a fost terminat relativ recent..
Vorbesc de drumurile nationale si judetene de prin Judetul Tulcea, nu de oras, care e sapat de la un capat la altul...
Si intradevar, e misto de mers pe acolo, dar cu prudenta daca nu il cunosti, sunt multe curbe si e destul de spectaculos pe anumite portiuni, ar fi si Tulcea - Macin - Braila, si Tulcea -isaccea - Galati si nu in ultimul rand Tulcea harsova...
Saab 9-3 1.8t SK 2006
leeloo
Senior
 
Posts: 201
Joined: 13 Jan 2014, 20:12
Location: Bruxelles, Belgia


Return to My SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests