Saab 9-3 TurboX

Prezinta SAAB-ul pe care il conduci

Saab 9-3 TurboX

Postby xlogic » 29 Oct 2018, 19:59

Salutare,

Nu am fost activ pe acest forum de ceva timp, dar din pacate ( sau fericire ? :) ) nu am rezistat prea mult fara Saab si tocmai am devenit proprietarul unui 9-3 TurboX manual.
Primul TurboX l-am vazut in Brasov acum ~9 ani, dar atunci aveam 9-3-ul linear, dupa care bugetul mi-a permis doar un upgrade la 9-3 Aero. Cu trecerea anilor am tot urmarit site-urile de specialitate din Romania, dar inafara de cele doua cu cutie automata ( automata fiind deal breaker ) ce erau la vanzare acum cativa ani, nu am gasit ceva ce sa-mi placa.
Dupa ce m-am mutat din tara, am inceput sa urmaresc piata aici in SUA si anul trecut am dat de un TurboX aproape nou ( ~30000 km ) adus din Hawaii, dar era cu cutie automata si dupa un test-drive nu m-a convins sa il cumpar, mai ales ca pretul era pe masura. De atunci am mai gasit inca 3 exemplare, dar unul avea ~280000 km , cel de-al doilea era intr-o stare jalnica si cel de-al treilea trecuse printr-un uragan :lol:
Norocul a fost ca saptamana trecuta sa primesc o notificare de la un filtru ce il aveam setat pentru Saab-uri din 2008 cu motor de 2.8 si cutie manuala si imediat ce am vazut pozele, am platit un avans pentru a-l scoate de pe site-uri si zilele trecute am semnat actele.

Cateva detalii despre masina:
Saab 9-3 TurboX
95000 mile ( ~150000 km )
Cutie Manuala
Navigatie
Trapa
Cold weather package ( scaune incalzite + spalator faruri )
Touring package ( scaune cu memorie, senzori parcare, oglinzi retractabile electric )
< Se pare ca singura optiune pe care nu o are sunt scaunele cu piele premium >

Masina a avut un singur proprietar si se pare ca toate reviziile au fost facute la timp. Dealer-ul s-a angajat sa verifice masina la un service de specialitate Saab si sa rezolve toate problemele.
Inspectia a fost facuta saptamana trecuta si va trebui sa schimbe urmatoarele piese:
Cardan complet + ceva garnituri ( recomandat de service deoarece scapa putin ulei la diferentialul spate )
Revizie completa diferentiale + pompa
Baterie noua
Buza spoiler fata

Momentan masina este in service, urmand sa-mi fie trimisa cu platforma zilele urmatoare.

Ca si modificari, planul este sa umblu foarte putin la partea estetica ( interior hirsch si grila fata hirsch ) si la motor/evacuare probabil ca nu o sa fac nicio modificare, deoarece masina planuiesc sa o folosesc pentru mersul la munca pe autostrada si nu am nevoie de mai multa putere.

Cateva poze cu masina: https://www.amazon.com/clouddrive/share ... 3Tc045RqvG
Saab 9-3SS 270 HP 2003 Black
xlogic
Invatacel
 
Posts: 61
Joined: 16 Mar 2009, 15:27
Location: Romania

Re: Saab 9-3 TurboX

Postby andybumbu » 29 Oct 2018, 21:42

Bravo, se pare ca a meritat asteptarea..e ca noua, sa o stapanesti sanatos!
Poate incerci si un 9-7x, recomand :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Saab 9-3 TurboX

Postby alex_xxo » 02 Nov 2018, 11:12

Arată senzațional. Să va stăpâniți sănătoși. Visez si eu la asa ceva.
Saab 93 SS Vector 2.0t /2003. București
User avatar
alex_xxo
Senior
 
Posts: 122
Joined: 09 May 2016, 17:27
Location: București


Return to My SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron