my 9-3 Vector 1.9 tid

Prezinta SAAB-ul pe care il conduci

my 9-3 Vector 1.9 tid

Postby mtudorascu » 28 Oct 2008, 17:14

salut,

odata cu descrierea masinii este si primul meu post pe forum
asa ca: "bine v-am gasit"
Masina o am de 2 saptamani.
Am cumparat-o din Germania dupa o perioada de 1 luna de zile in care am tatonat terenul.
Este un 9-3 TID echipare Vector culoarea espresso black cu 120.000 km pe bord si 3000km pt noul motor si noua transmisie de care beneficiaza masina.
Se pare ca fostul propietar a uitat sa schimbe curelele si a spart motorul....rezultatul a fost ca a vandut masina la un dealer care a facut-o 'de noua' la SAAB si care le-a acordat si garantie 2 ani pt motor si transmisie.
Dupa aceasta etapa se pare ca masina a asteptat cuminte 4 luni un propietar pana m-am decis sa-mi iau inima in dinti si sa o cumpar.
Si nu m-am inselat iar din cei 2500 km facuti din DE pana in RO m-am convins odata ca e o masina noua si mai ales ca este o masina dementiala.
Cei 150 sunt omniprezenti si vorba aceea....'inca nu s-a lasat motorul'
ca dotari: piele, navi, clima, suspensie sport(nu este neaparat un avantaj :P) senzori paracre, ploaie, sist audio 300 si lista este f lunga.
revin in cel mai scurt timp si cu ceva poze....din pacate acum n-am
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Postby Edy » 29 Oct 2008, 08:05

felicitari pentru achizitie; sa o "porti" sanatos. Cat te-a dus investitia si care a fost consumul la drum lung?
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby mtudorascu » 29 Oct 2008, 21:36

masina a facut 10.100 eur cumparata fara tva pe firma si pretul l-am obtinut dupa o negociere cu dealerul care vroia sa scape de ea pentru ca o tinea de 4 luni. :D
Consumul a fost urmatorul.
Autostrada DE mers cu tempomat la 130km -- 5.5l
In Romania, pe drumurile noastre cu camioane, cu cdb resetat si facut plin in vama la o medie de viteza de 80 km -- 6.0l-6.1l
In oras inca nu am avut ocazia sa-i fac un consum dar estimez ca este undeva la 9.5l
Poate parea mare dar masina are 1.6 tone si fata de cealalta masina pe care o detin (ford mondeo mk3 kombi - tot diesel) si care are tot aceeasi greutate saab-ul consuma cam cu 1.5 - 2 litri mai putin.
La asta ajuta si cutia, cu 6 trepte scurte, si care iti permit sa mergi mai economic.
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti


Return to My SAAB

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron