Soferii de BMW si Audi spaima soselelor :)

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Soferii de BMW si Audi spaima soselelor :)

Postby bullet » 05 Aug 2010, 14:40

BMW, Audi sau Toyota sunt cele trei mărci auto cu cele mai multe accidente.

Una dintre firmele de asigurări auto din ţară face reduceri la CASCO în funcţie de marca maşinii.

Şoferii de BMW şi Audi se pare că sunt cam cei mai neglijenţi în trafic şi ajung cel mai des în service-urile auto. Cel puţin aşa spun cei de la firma de asigurări, care au realizat un studiu intern, printre cei care depun dosare de daună la ei.

„În cazul BMW, frecvenţa de apariţie a daunelor este de circa 52%, peste jumătate din maşinile asigurate, din marca respectivă, ajungând la noi cu dosare de daună. Pe locul al doilea se află Audi cu 49%, iar pe locul al treilea Toyota cu 35%.Asta nu înseamnă, însă, că şi costurile daunelor sunt şi cele mai ridicate. De exemplu, maşinile din marca Volkswagen au o frecvenţă a daunelor de peste 33%, dar la capitolul costuri sunt cele mai ieftine", ne-a spus Cristina Albu, purtător de cuvânt Generali Asigurări. La polul opus se află, surpriză, Dacia. Doar 22% din maşinile asigurate au făcut obiectul unui dosar de daună.
Nelu Saulea are un BMW cumpărat la mâna a doua, acum trei ani. De atunci a avut de mai multe ori probleme, chiar s-a şi răsturnat cu maşina.

„Am fost de multe ori în service cu maşina şi dacă nu aş fi avut asigurare eram mort. Nu tot timpul a fost vina mea. Am găsit-o de multe ori zgâriată în parcare sau chiar cu geamurile sparte şi oglinzile furate. Cred că ajung de cel puţin două, trei ori pe an la service", ne-a spus Nelu.
Femeile sunt şi ele cliente fidele ale service-urilor şi ale firmelor de asigurări. Maria Tanenberger are în proprietate un Audi, vechi de câţiva ani. Are grijă de ea ca de ochii din cap, dar tot a fost de câteva ori cu maşina la reparat.

„Chiar acum trebuie să merg cu ea pentru că mi-a căzut cineva cu bicicleta peste portieră şi mi-a tras o zgârietură de toată frumuseţea. În general apelez la asigurare când sunt lucruri grave", ne-a mărturisit Maria.

Sursa Click.ro
http://www.click.ro/actualitate/bucures ... 99604.html
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Soferii de BMW si Audi spaima soselelor :)

Postby mtudorascu » 05 Aug 2010, 17:41

Poate ne vom trezi si noi la realitate.....
Si eu sunt de acord ca BMW, Audi, VW ...etc sunt printre cele mai periculoase marci de masini.
De ce? Sunt raspandite, daca nu comune, destul de puternice si prost intelese de catre propietari.
De fapt aici este si problema.
Nu toti posesorii de bmw sau audi...etc. sunt "idioti". Exista unii care inteleg marcile, asa cum intelegem si noi SAAB si care nu se comporta ca pericole publice in trafic.
Daca asigurarile ar incepe sa se ghideze dupa cateva principii sanatoase pentru grilele de pret ale RCA-urilor am scapa de o gramada de oameni si masini periculoase.
De ex: pustanul de 19-20 de ani care isi ia un bmw "pisica" (sau cum naiba le zic) de prin 1995 hingherita si ruginita dar cu motor peste 150 de cai....ca sa "se traga cu ea" ar trebui, dupa mine, sa plateasca de 3x mai mult RCA de ex decat unu de 24-25 de ani care isi ia, sa zicem, tot un bmw dar nou si cu totul alt scop decat pustanul.....tipul de 25 de ani ar intelege altfel masina decat pustanul nu?! :roll:
Iar asta e valabil cam pt fiecare marca si ne-ar ajuta mult......macar pentru stirile de la ora 5
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Re: Soferii de BMW si Audi spaima soselelor :)

Postby andybumbu » 05 Aug 2010, 22:37

-daca RAR-ul si-ar face datoria in cazul tuturor masinilor aduse de dincolo, ma refer la cele din categoria 1500-2000euro;
-daca pustanii ar vedea, ar avea un exemplu de cum sa conduci-rulezi respectand regulile si participantii la trafic, in familie, de la colegi, prieteni
-daca scolile de soferi chiar ar respecta normele europene & pe cele de bun simt
-daca atunci cand gresesti, platesti...
-daca numerele de pe masina sunt reale & daca, DAAAAAAAA, au in spate si sustinere, adica, RCA,RAR,service ok, impozit achitat...
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron