SAAB marca mai exclusivista in romania decat Porsche...

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

SAAB marca mai exclusivista in romania decat Porsche...

Postby Edy » 22 Sep 2010, 21:04

Azi dimineata urmaream la stiri un studiu conform care in ultimile 12 luni s-au vandut in romania in jurul a 1000 de autovehicule de lux al carui cost a depasit suma de 150000 de euro pe bucata...pana aici sa zicem ca totul este ok; au mers mai departe cu cifrele, enumerand cam cate masini din fiecare marca exotica sunt inmatriculate in romania. Mi-a fost atrasa atentia de cifra de 2300 autovehicule marca Porsche inmatriculate...
Din umilele mele cunostinte cunosc ca oficial Augusta a vandut in jurul a 1000 de SAABuri in toata existenta si daca mai punem si pe cele aduse de afara se fac...hai sa zic inca odata pe atat, deci 2000.
Deci in Romania sunt 2300 de Porsche si 2000 de SAABuri...vi se pare ceva in neregula?
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: SAAB marca mai exclusivista in romania decat Porsche...

Postby andybumbu » 22 Sep 2010, 22:12

buna comparatia, tot ceea ce pot spune. este ca dincolo, ma refer la germania, clientii celor 2 marci, sunt dupa parerea mea, cei mai civilizati, atenti in trafic si educati, mult peste restul participantiilor :oops: :roll: , dar in romania, clientii Porsche mai ales de Chayene, daca ar fii intrebati, cine este fondatorul marcii, nu ar stii :twisted:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: SAAB marca mai exclusivista in romania decat Porsche...

Postby cristian_93 » 23 Sep 2010, 10:02

Un mic ooftopic legat de posesorii de Porche... treceam aseara pe calea Vitan, in jur de ora 23; prima banda ocupata cu masini parcate la bordura, ca de obicei. In dreptul unei terase, un jmenar cu S class pus pe avarii fix in dreptul intrarii, ocupand deja si o parte din banda 2. Daaar, un jmenar si mai mare, cu Cayenne turbo era pus pe avarii in dreptul celui cu S class-ul ocupand astfel complet si cea dea doua banda. Oamenii stateau la un pahar de vorba linistiti, i-am vazut de departe. Am ajuns pana in spatele lui, nu m-am manifestat in nici un fel timp de aproximativ 10 sec: nici gand sa se dea la o parte, in spate se stransesera cateva masini, din fata veneau mereu. Dorind sa fiu cat mai civilizat posibil, am dat un scurt flash, fara sa claxonez. In cele din urma s-a dat la o parte, dar a tras pe dreapta, asteptandu-se probabil sa il provoc cu ceva. Din pacate nu i-am dat satisfactie iar visul lui ca in sfarsit va avea pe ce sau pe cine sa foloseasca pistolul cu alice din torpedou s-a spulberat precoce. Putin frustrat, a dat frau liber tuturor manjilor, a trecut milimetric pe langa mine si s-a pierdut in noapte trecand pe galben iar eu am ramas cu speranta ca il voi vedea la stirile de la ora 5. Singur.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: SAAB marca mai exclusivista in romania decat Porsche...

Postby nello » 24 Oct 2010, 10:28

din påcate ptr multi "jmecheri" bunele maniere si bunul simt stau in portofel....cat despre cat de exclusivistå e marca saab ,am simtit-o pe pielea mea
in urmå cu cåtiva ani (4-5)am fost in tarå cu un 9-5 . Eram långa masinå pe punctul de a pleca si prin fata masinii trece un fost coleg de scoalå....må dau jos ståm putin la taclale,apoi må intreabå: tu esti cu asta?(se referea la masinå) eu zic :da (måndru in sinea mea),la care el citeste de pe grilå PE LITERE SSSS AAAA AAA BBB ,....liniste 2-3 secunde apoi marea plesnealå: da asta ce p....a mea de masinå e????Am sperat sa fie o glumå....nici pe departe ,era fff serios .Eu ....mut ,ce mai? si urmeaza.....bune masinile englezesti?
M-am enervat instantaneu ,mi-am luat la revedere politicos si am plecat .....comentariile sunt de prisos
User avatar
nello
Junior
 
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2010, 23:57
Location: suedia

Re: SAAB marca mai exclusivista in romania decat Porsche...

Postby doggpound » 30 May 2011, 21:41

2010...28 saab-uri vandute in ro.cu un mic efort suntem mai exclusivisti si decat ferrari :lol:
Attachments
DSC00746.JPG
ziarul adevarul.martie 2011
doggpound
Junior
 
Posts: 21
Joined: 21 Apr 2011, 15:04


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron