Saab 9-3 Cabrio

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Saab 9-3 Cabrio

Postby calotzica » 15 Nov 2010, 12:31

Ziua buna,

Vlad este numele meu, sunt un membru nou al clubului Saab, inca nu sunt posesor al unui model Saab, dar mi s-a cam pus pata pe modelul 9-3 Cabrio(cel care se fabrica din 2003 pana la aparitia modelului nou). M-ar interesa extrem de tare achizitia unei asemenea masini(undeva prin martie aprilie anul viitor) si de aceea voiam sa ii rog pe cei care detin deja un model Saab Cabrio cam cat de scumpa este intretinerea(daca este cu mult peste cea a unui SS), daca exista probleme cu acoperisul textil, daca au avut probleme cu rauvoitori care au provocat stricaciuni acoperisului textil(nu am curte si nici garaj in care sa tin masina), daca acoperisul este garantat de producator(panza in sine si/sau sistemul de decapotare). Cat mai multe detalii ar fi extraordinare.

Multumesc anticipat tuturor.

PS: Sper ca postul a fost pus in sectiunea corespunzatoare.
calotzica
Nou venit
 
Posts: 4
Joined: 04 Oct 2010, 11:51

Re: Saab 9-3 Cabrio

Postby andybumbu » 15 Nov 2010, 22:09

Bine ai venit pe forumul Saab! :wink: 8) Inca nu ai un Saab :twisted: :mrgreen: !
eu am rulat vreo 50 km in Germania acu cativa ani cu un 93 SS cabriolet, atat la volan, in dreapta si in spate, masina avea motorul 1.8 turbo de 150 Cp, cutie manuala si pot sa-ti spun ca mi-a placut, era iarna, deci nu am rulat decapotat :? , dar e foarte sic, foarte rigida caroseria, e chiar cu vreo 10% mai greu decat sedanul, are tetiere spate cu un dispozitiv special de escamotare in caz de rasturnare :roll:
"dezavantaje": doar 4 locuri, dar ce locuri!
sistemul hidraulic de actionare al prelatei textile trebuie intretinut
prelata e plonjata in spate, de are alura de coupe :lol: si cam stai cu freza in prelata, daca te asezi in spate...cred canu va fi cazul :roll: :lol:
mai zgomotoasa decat sedanul, mai mult de la turbulente
daca nu-i faci casco, poate ai vecini pasionati de bricolaj si.... :mrgreen:
P.S. vezi ca sunt trei versiuni ale aceluiasi motor, respectiv 1.8 t,2.0t si 2.0T, de ce spun asta, pt. ca toate au aceeasi cilindree de 1998 ; succes si sa ne prezinti cat mai urgent decapotata :!:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Saab 9-3 Cabrio

Postby calotzica » 15 Nov 2010, 23:08

Multumesc mult pentru raspuns. Sper sincer sa se intample cat mai repede. De un an de zile cercetez piata si nu prea mai am rabdare... VREAU SAAB :) Probabil ca pana la urma va fi un 9-3 SS cu kit de Aero sau chiar Aero(ma doboara pur si simplu spoilerul fata), se muleaza un pic mai bine pe bugetul meu si pe posibilitatile de intretinere. Pare deocamdata varianta cea mai la indemana.

O seara frumoasa!
calotzica
Nou venit
 
Posts: 4
Joined: 04 Oct 2010, 11:51

Re: Saab 9-3 Cabrio

Postby cristian_93 » 16 Nov 2010, 14:01

Florin Grozea vroia sa isi vanda Saab-ul 9-3 cabrio, asta acum aproape un an. E posibil sa mai fie inca valabila oferta. Am impresia ca e modelul Aero, 2006, e rosu si e modelul de dinainte de facelift (nu am inteles prea bine daca e dieselul de 150 de cai sau benzina de 210)

http://www.hiq.ro/blog/florin/2009/01/2 ... -din-lume/

Din cate am citit pe blogul lui, aspira la noul 9-5 :D

http://www.hiq.ro/blog/florin/2010/11/12/saab-9-5-2010/

Daca esti interesat, ia legatura cu el :wink:
Last edited by cristian_93 on 16 Nov 2010, 19:36, edited 1 time in total.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Saab 9-3 Cabrio

Postby calotzica » 16 Nov 2010, 14:26

Salutare,

Da, clar, masina pare super, sincer nu ma intereseaza foarte tare daca va fi benzina sau diesel, am condus si si, nu pot spune ca ma deranjeaza sau ca ma atrage in mod special una dintre optiui. Problema este ca banii vor veni abia peste jumatate de an, deci nu prea are sens sa contactez pe cineva deocamdata. Pe mine m-ar interesa in mod special cam cat de mult difera costurile de intretinere intre 9-3 SS si 9-3 convertible, nu de alta, dar vreau sa stiu daca are sens sa visez in continuare :D .

Multumesc frumos pentru raspuns.
calotzica
Nou venit
 
Posts: 4
Joined: 04 Oct 2010, 11:51

Re: Saab 9-3 Cabrio

Postby tony » 16 Nov 2010, 20:54

Keep dreaming. Someday it will become true! :D :wink:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest