Il ajutam pe Andrei Filimon?

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby cristian_93 » 13 Apr 2011, 14:29

andybumbu wrote:Ata-i buna :lol: , doar nu crezi ca Lucian ne-a influentat receptivitatea, daca asa crezi :shock: ... e de rau :!:


Nu ma, ho! :D Ma refeream la mine...
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby andybumbu » 13 Apr 2011, 15:04

M-am linistit :lol: :mrgreen: , deci sa ne concentram pe noul proiect...SaabRacingForumAuto :roll:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby Edy » 13 Apr 2011, 15:06

andybumbu wrote:... dar nu cred ca e o solutie sa-l ajutam pe junior, peste o luna-doua, din nou ar ramane fara o piesa sau alta, deci solutia e un partener serios, un sponsor pe termen lung...ceea ce in Ro e foarte-foarte greu de intalnit ...l:

...si eu ce am zis in postul precedent? Nu, serios acum, cu ce-l ajutam? Cu 500 de ron sa faca un plin la duba de transport? Ori ajuti pe cineva ori stai cuminte in banca ta! Vreti sa va implicati intr-un proiect de binefacere? Ok, asa o sa facem si o sa revin cu detalii curand!
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby george » 13 Apr 2011, 15:35

da , 500 lei sunt mai buni decat 0 lei.
de ce sunt mai buni , cititi mai jos .

iar pentru "altii" uitati aici lista de cumparaturi necesara anual :
Datorita initiativei lui “Viesparu” si a raspunsului Dumneavoastra pe masura, Andrei priveste din nou cu speranta noul sezon. Bucuria lui e fara margini atunci cind stie ca e apreciat si sustinut in special de voi motociclistii.
Sa platit avansul pentru ambreaj (cost total =1750 Ron) , si prin grija D-lui Ciprian Muller de la Furygan Romania a fost comandat si adus prin reprezentanta KTM – Dementor careia ii multumim din suflet pentru promptitudine si pentru ca a livrat piesele fara nici un adaus comercial.
Atasez foto cu ambreajul buclucas . Pozitia 1 si 10 din desen!
Orice ajutor oricit de mic este mai mult decit bine venit in conditiile in care capacitatea parintilor de al sustine este cu mult depasita.
Dar Andrei este norocos !!!
Furigan Romania ia asigurat echipamentul pentru intreg sezonul! Motoechipamente.ro vine cu inca o casca noua! C&C Motors au facut revizii, reglaje setari la motoare, AllMotoWear piese, reparatii mecanica generala, SorinMotoMarket-reparatii carene, H/R Motors un set de anvelope... incet se aduna.
Costurile pentru un sezon se ridica insa (fara a lua in calcul o motocicleta noua) la minim 10 – 11 mii euro.
Cum?
CHELTUIELI ESTIMATE
Pentru 1 campionat

Deplasari / inscrieri - etape nationale
(taxe, deplasare, cazare, masa, asigurari, licente, vizite medicale) 450 € / etapa x 5 2.250,00 €

Piese
Denumire Cantitate Pret
Anvelope 3 set ucat+ 1 set ploaie 800 €
Placute frina 2 sets 25,00 €
Combustibil Cca 100 litres 150,00 €
Ulei 3 litres 60,00 €
Ambreaj 1 set 400,00 €
Piston 2 units 200,00 €
Diverse (lant, pinion, manete, bujii, muzicute, scarite, elemente carena, jiglere, coliere, sparyuri, viziere, slidere scule, incalzitoare, ulei c.v. , suduri, strunjiri, alejari etc) ---- 2000,00 €
Suma minim necesara/motocicleta Total 3635,00€
Total /an /la 2 motociclete 7270,00E
Total general fara echipament 9520,00 eur

Echipament minim:
Casca : 200 - 250Eur
Costum: minim 750 eur
Manusi : 30 euro
Armura: 150 euro
Cisme: min 150 Euro
Total: 1300- 1350 Er
Total /an : cca 10870 euro
Orice deplasare in Europa minim 2000 euro!
O buna parte a acestor costuri sunt preluate de Dl Muresan si noi parintii. Dar tot ramin neacoperiti citeva mii euro. ( un ambreaj , o aprindere, o toba de esapament, cauciucuri, pistoane....etc).
Precizare: deoarece in anul trecut sponsorii au lipsit noi parintii mai ducem inca in carca ratele (nu mici) ale lui Fulger.
Stiu sigur ca pentru cunoscatori aceste calcule sunt bine stiute, dar prezentindu-le am vrut sa subliniez inca odata importanta si valoarea de necalculat a gestului vostru frumos. Datorita voua o investitie de deja aproape patru ani nu va fi abandonata, datorita voua visul unui copil are sanse sa devina realitate. Ce va fi peste 5 ani??? Nu stim! Stim sigur ca daca nu continuam .... nimic!
MY04 STI 290WHP
User avatar
george
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 13 Apr 2011, 08:14

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby csb » 13 Apr 2011, 20:29

Eu apreciez initiativa lui Cristi, cred ca poti ajuta si prin faptul ca atragi atentia celor din jur si intr-un final ajunge la urechile unui adevarat sponsor !
Deasemenea si Edy are dreptate: "Ori ajuti pe cineva ori stai cuminte in banca ta!"
Cu 10 lei nu-l ajutam mult dar de ex. cu promovare poate da :!:

Sunt multe moduri de a ajuta important este ca ajutorul sa ajunga la cine trebuie.
Eu de exemplu nu stiu cu as putea sa-l ajut pe Andrei :roll: dar stiu ca daca ajuti pe cineva poti avea mare satisfactie. Important este sa alegi "nevoiasul" functie de situatia ta.

Eu am donat calculatorul vechi unui om in carucior care invata copii sa lucreze pe calculator (din asta isi intretinea familia), s-a bucuat extrem si m-am simtit foarte implinit. Doar ulterior mi-am dat seama ca am facut un lucru extrem de mare cu ceva care ma incurca in casa si era sa-l dau la gunoi...
Exemple ar mai fi.... :roll:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby Edy » 18 Apr 2011, 07:42

@George
Daca ai intrat pe forumul saab doar sa latri si sa ne faci "chitre" nu o sa faci nici de o ciorba. Nu cu pumnul in gura o sa aduni bani pentru prichindel ci cu multa bunavointa si intelegere. Oamenii au liber arbitru sa ajute pe cine vor si in ce context doresc; daca ai reusit inseamna ca ai facut o prezentare buna si e cazul sa te feliciti in oglinda; daca nu ai reusit, zambesti si treci mai departe cu gandul sa te pregatesti mai bine.
In ziua de azi totul este o "Vanzare". Si cand vrei sa te culci cu nevasta-ta si te duci la ea " hai fato la una mica" trebuie sa fii de acord cu cerinta ei ce va urma dupa cererea ta " da, dar vreau sa iesim la restaurant maine seara!".
Cu ce te-a ajutat interventia ta pe forum? Cu nimic! Drept urmare, sfatul meu este sa refaci strategia de vanzare a beneficiilor; nu ma ajuta cu nimic sa-mi insiruiesti cheltuielile...; eu vreau sa stiu beneficiile! Cu ce ma ajuta pe mine sa investesc in prichindel? Tu nu vezi ca ai o strategie gresita? Ce sponsori aduni sa latri niste cheltuieli?
Nici macar D-zeu nu s-a legat de alegerea libera a oamenilor, nu o face nici tu! Imbunatateste-ti prezentarea si modul de a privi lucrurile...
Edy Hagiu
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby george » 18 Apr 2011, 14:38

am intrat pentru ca am crezut ca aici e un loc unde lumea iubeste motorsportul, dar cred ca m-am inselat.eu nu am nici un castig din faptul ca andrei concureaza sau nu in continuare. nici macar nu il cunosc pe pusti.. doar ca am si eu un prichindel mic mic si ma gandeam cum ar fi daca el ar avea vreo pasiune si nu as putea sa il ajut .

atata tot . nu am pus pumnul in gura nimanui , nici macar lui cristi :lol:

noi sa fim sanatosi macar , nu ? asa zice romanul cand nimic nu merge in tara asta ;)
MY04 STI 290WHP
User avatar
george
Invatacel
 
Posts: 63
Joined: 13 Apr 2011, 08:14

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby lucian » 18 Apr 2011, 14:55

george wrote:am intrat pentru ca am crezut ca aici e un loc unde lumea iubeste motorsportul, dar cred ca m-am inselat.eu nu am nici un castig din faptul ca andrei concureaza sau nu in continuare. nici macar nu il cunosc pe pusti.. doar ca am si eu un prichindel mic mic si ma gandeam cum ar fi daca el ar avea vreo pasiune si nu as putea sa il ajut .

atata tot . nu am pus pumnul in gura nimanui , nici macar lui cristi :lol:

noi sa fim sanatosi macar , nu ? asa zice romanul cand nimic nu merge in tara asta ;)

ba merge, tati, merge: eu platesc salariile, am dat si prima de miel, bag si bani in motosport...dar sa stiu de ce si cum ;)
Iar daca ma intrebi pe mine, Luci DUMITRASCU, parintii pustiului sunt tembeli si ar trebui decazuti din drepturile parintesti, pentru ca ii permit sa practice un sport extrem de riscant!
in rest, gura, ca s-au furat cam multe ;)
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Previous

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron