Il ajutam pe Andrei Filimon?

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby cristian_93 » 11 Apr 2011, 17:50

Zilele acestea mi-a trecut pe la ureche, auzid vorbindu-se intre colegii de birou, despre cazul lui Andrei Filimon:

http://www.micutulandreifilimon.com/

Cei de pe forumul pro-bike.ro s-au mobilizat in sustinerea acestei cauze.

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/797 ... ie-de-noi/

Ma gandeam ca ar fi o initiativa frumoasa din partea noastra ca si comunitate sa contribuim cu ceva. Banii i-ar putea strange oricine, lista o sa fie publicata aici pe forum. Astept sa vad care e pozitia voastra, cat de receptivi sunteti :roll:
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby lucian » 12 Apr 2011, 16:51

sa mor eu, mi-a sarit inima din piept!
ma gandeam ca micutul e bolnav si se face o colecta pentru transplant, ceva....cand colo, sa se dea cu mobra...PASS :mrgreen:

P.S. vezi, eu am fost primul receptiv :mrgreen:
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby cristian_93 » 12 Apr 2011, 17:41

Ce imi place la tine e ca ma faci mereu sa rad cand postezi cate ceva :D

A ajuta pe cineva atunci cand poti ar trebui sa fie un motiv de bucurie, ar trebui sa-ti induca o stare de multumire si satisfactie fara a te mai gandi la efortul pe care l-ai facut in acest scop. M-am gandit ca ar fi un gest frumos sa avem si noi ca forum o contributie cat de mica pentru ca si el, ca si noi, am facut o pasiune comuna din motorsport. Stiu ca sunt si alte cazuri mai importante, dar nu te impiedica nimeni sa ajuti si acolo daca vrei. De asemenea stiu ca majoritatea suntem mai reticenti de fel, mai lipsiti de incredere si mai nepasatori. Ma intreb oare cand o sa ne schimbam, pentru ca nu asta este directia in care trebuie sa mergem. A ajuta, in general, inseamna a construi, a nu ramane indiferent, a avea puterea de a face ceea ce altii nu pot face.

Nu condamn acum pe nimeni daca nu contribuie, n-am nici dreptul si nici macar nu asta este sentimentul pe care il am (adica de a condamna). Sunt constient ca trecem printr-o perioada grea pentru multi si ca prioritatile sunt altele. Singura mea idee era doar de a face o bucurie in plus, pentru simplul motiv ca putem!

Gata! :D
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby lucian » 12 Apr 2011, 18:21

Pai tocmai, ca eu m-as fi bagat sa ajut, daca era ceva de sanatate, dar asa...e legitimat la un club? Ar trebui sa aiba sponsori, nu binefacatori pe contracte de mecenat. Parerea mea! :mrgreen:
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby Edy » 12 Apr 2011, 21:15

Si eu sustin parerea lui Luci.
Ai dreptate omule; ca persoane fizice sprijinul nostru poate fi neinsemnat, el are nevoie de sponsori! Hai sa zic ca daca vreti voi pot deschide un cont in lei in care sa depuna lumea cat poate pana la sfarsitul lui aprilie si sa-i donam in calitate de club in schimb sa ne facem reclama pe motocicleta prichindelului! Dar nu cred ca o sa se lege nimic. Mai just ar fi ca minsterul tineretului si sportului sa-i suporte o buna parte din cheltuieli si asa s-ar vedea ca statul investeste in sportivi cu talent...chestie care nu prea s-a intamplat cam deloc...ever...la noi in romanica...
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby andybumbu » 12 Apr 2011, 22:10

Dar pe mine nu ma ajutati :lol: si eu merg la curse de peste 10 ani; da-ti un leu pentru Ateneu...!Edy, de ce vrei sa-i faci reclama site-ului? Sunt multi membri saab...cati sunt activi pe forum? cred ca 5%. cati vin la intalniri? tot ceva de genul, deci, de ce sa dai bani...ce anume sa obtii? :roll: mai multi membrii?
Cristian are dreptate, romania are nevoie de celebrele munci patriotice, adica, atunci cand parchezi masina, zi de zi, in acelasi loc, fara ca statul sa-ti ceara o taxa, e normal ca o data/luna sa mai si dai cu matura :lol: , doar un exemplu banal. La noi, a face ceva in folosul societatii... nu exista!
P.S Juniorul are vreo asigurare? :mrgreen:
Am eu cont, Ron sau Euroi, reclama tot anul, :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby lucian » 13 Apr 2011, 07:37

nu vreau sa intelegeti gresit, nu am un arici in buzunar, si nici gauri! Cine ma cunoaste, stie prea bine la ce ma refer. In plus, sunt suficient de activ in zona de voluntariat si binefacere (iau cauze pro bono si oblig si pe colaboratorii mei sa faca la fel, cel putin 2 pe an, sunt membru activ intr-o asociatie filantropica si mai si pun caramizi in trunchiul vaduvei).
Insa performanta nu se face cu mila! Se face cu calm, stiinta si un plan bine stabilit. Daca nu ai injectoare o luna inainte de etapa, nu ai ce cauta acolo. Okay, nu e vina pilotului, ci a managerului! Cine-i managerul pustiului? Tatal lui, Octavian? E absolvent de politehnica, in Timisoara, deci inginer...
Sau mama lui, Simina? Si ea tot in domeniul tehnic e licentiata, ceva automatizari si calculatoare...
Deci poate e timpul sa caute un manager de moto-sport (nu ca in tara am avea asa ceva...), dar ma rog, ati inteles ideea. Think big or go home!

Daca vreti, baieti (hm...: andy), haideti sa pregatim un SAAB cu care sa ne tragem...am ceva idei ;)
In felul asta, chiar am ajuta brand-ul!
Am putea pune cate 100 RON fiecare membru al forumului, si sa luam o masina pe ASOCIATIA SAAB TURBO CLUB ROMANIA...ce ziceti? fiecare membru care are o piesa in plus, o poate pune pe masina, si de dat cu ea ne-am dat intr-un mod reglementat de la inceput...ce ziceti?!
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby tony » 13 Apr 2011, 11:21

Mda. Si fii-miu e talentat la karting. Mi-ar trebui fo 12000 euro sa il inscriu in sezonul competitional. La asta se adauga costul kartului. De consumabile si service ma descurc. Ma ajuta cineva? :mrgreen:
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby cristian_93 » 13 Apr 2011, 12:45

Bun, am inteles care este parerea voastra si nu vreau sa mai insist.

Cu toate ca stim ca suntem un popor dezbinat si dezorganizat si dam cu pietre in conducatori cu orice ocazie (pe buna dreptate de altfel), dintr-o data ne punem toate spertante in ei. Pasarea Phoenix renaste din propia-i cenusa, probabil asa vom face si noi... dar mai intai asteptati sa ne facem scrum. Se pare ca mai este mult pana departe.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby lucian » 13 Apr 2011, 13:40

cristian_93 wrote:Bun, am inteles care este parerea voastra si nu vreau sa mai insist.

Cu toate ca stim ca suntem un popor dezbinat si dezorganizat si dam cu pietre in conducatori cu orice ocazie (pe buna dreptate de altfel), dintr-o data ne punem toate spertante in ei. Pasarea Phoenix renaste din propia-i cenusa, probabil asa vom face si noi... dar mai intai asteptati sa ne facem scrum. Se pare ca mai este mult pana departe.

vezi-ti de treaba ta :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby andybumbu » 13 Apr 2011, 14:00

Cristiane, esti poate putin sau mai mult dezamagit :wink: , dar nu cred ca e o solutie sa-l ajutam pe junior, peste o luna-doua, din nou ar ramane fara o piesa sau alta, deci solutia e un partener serios, un sponsor pe termen lung...ceea ce in Ro e foarte-foarte greu de intalnit :twisted:
eu personal ajut cat pot, dar trebuie cernut, adica daca la semafoare, vine un junior si imi cere money(pt. ala care seara vine cu S-ul, sa-i numere cash-ul :twisted:) nu servesc, dar o bombonica merge.
In ceea ce priveste Pasarea Phoenix...in Ro :lol: , poate in Tara Soarelui Rasare, unde :shock: se predau portmonee, seifuri, alte bunuri politiei, de catre vecinii care le gasesc printre ruine...
:idea: lui Lucian..., excelenta, sa avem masina forumului, a tuturor celor care contribuie, super o preparam from A to Z (inclusiv rollcage&safety seats&belts) safety first :!: si ne dam cu ea :mrgreen: . Propun lui Edy sa deschida un topic special si sa vedem ce o iesi :roll:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby cristian_93 » 13 Apr 2011, 14:03

Luciene, poti dormi linistit in privinta mea, am crescut destul de mare incat sa stiu ce am de facut. Nu ma afecteaza pe mine in mod direct ca Andrei se va da sau nu se va da cu mobra anul asta, dar nu ma asteptam sa fiti asa reticenti intr-o astfel de situatie si asta ma deranjeaza; speram si credeam ca sumtem putin diferiti. Sau poate doar asa ne place sa credem... Stiu ca e mai usor sa-ti vezi de treaba ta, dar ai putea macar sa-i lasi pe altii sa se implice daca vor.

Din punctul meu de vedere, topicul se poate inchide. Nu va mai bat la cap.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby andybumbu » 13 Apr 2011, 14:11

Ata-i buna :lol: , doar nu crezi ca Lucian ne-a influentat receptivitatea, daca asa crezi :shock: ... e de rau :!:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby lucian » 13 Apr 2011, 14:14

cristian_93 wrote:Luciene, poti dormi linistit in privinta mea, am crescut destul de mare incat sa stiu ce am de facut. Nu ma afecteaza pe mine in mod direct ca Andrei se va da sau nu se va da cu mobra anul asta, dar nu ma asteptam sa fiti asa reticenti intr-o astfel de situatie si asta ma deranjeaza; speram si credeam ca sumtem putin diferiti. Sau poate doar asa ne place sa credem... Stiu ca e mai usor sa-ti vezi de treaba ta, dar ai putea macar sa-i lasi pe altii sa se implice daca vor.

Din punctul meu de vedere, topicul se poate inchide. Nu va mai bat la cap.

AMIN!

ceea ce ma doare este ca TU CHIAR N-AI INTELES! pentru detalii, povestim la proxima intalnire ;)
Lucian (SAAB brum-brum) :)
__________________________________________

9-3 Conv. Troll R+ 360HP / 520 Nm
9-5 Aero Sentronic 290HP / 420 Nm
lucian
Saabist
 
Posts: 636
Joined: 07 Aug 2008, 09:31

Re: Il ajutam pe Andrei Filimon?

Postby cristian_93 » 13 Apr 2011, 14:28

Ok, bine, am inteles! Asta e! Oricum Andrei nu sta in ajutorul nostru, ideea era sa contribuim cu un "ceva" acolo ca doar nu saraceam daca ne strangeam 10 insi si puneam 50 de ron de fiecare :evil: Sunt de acord cu voi cum ca ar trebui sa aiba sponsori cu bani mai multi (are sponsori, dar mici), cum ca ar trebui ajutat mini-sterul sportului, cum ca ar trebui sa aiba un manager sportiv... dar uite ca nu e asa! Si atunci ce ar mai ramane de facut?

andybumbu wrote:eu personal ajut cat pot, dar trebuie cernut, adica daca la semafoare, vine un junior si imi cere money(pt. ala care seara vine cu S-ul, sa-i numere cash-ul ) nu servesc, dar o bombonica merge.In ceea ce priveste Pasarea Phoenix...in Ro , poate in Tara Soarelui Rasare, unde se predau portmonee, seifuri, alte bunuri politiei, de catre vecinii care le gasesc printre ruine...


Ma bucura postul tau partial constructiv, dar nu pot sa nu remarc ca esti constient de unde ar trebui sa ajungem dar nu esti dispus sa faci chiar tu un pas inainte! Daca merg pe strada si am un gunoi in mana... ce fac: Il arunc pe jos pentru ca traiesc in Romania si asa se procedeaza aici sau il bag in geanta pana la urmatorul cos de gunoi pentru ca trebuie sa dau un exemplu de cum ar trebui sa fie? :roll:

Pana la urma e bine ca s-a nascut o idee noua pe acest topic, aceea de a ne uni in realizarea unui proiect comun - ma refer la ideea lui Lucian.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Next

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron