Mica nelamurire

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Mica nelamurire

Postby razza13 » 05 Mar 2012, 18:27

Salut.Tocmai ce m-am intors de la mecanic.Nu ca as avea cine stie ce probleme cu avionul, dar am inca acel zgomot deranjant de la motor, un zgomot ce revine cand si cand si pare sa fie de la o fulie,ce as vrea sa schimb...Dar problema e alta.Vorbind cu acest "artist" in ale mecanicii, m-a frapat o oservatie ce a facut vis-a-vis de motor: cum ca aceste motoare ar fi de provenienta Isuzu, si anume cele de 1985 cc, iar rumorozitatea fiind o caracteristica a acestora. Totusi eu stiam ca cele diesel sunt Isuzu...Sperand ca cineva ma va ilumina si pe mine, multumesc anticipat!
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy

Re: Mica nelamurire

Postby Mihai » 05 Mar 2012, 19:00

Vorbeste aiurea. Nici macar cele diesel nu sunt Isuzu.
Motoarele de 2.0 benzina puse pe 9-3 SS cu (management Trionic 8 ) sunt Saab, derivate din motorul GM de 2.2
9-3 SS Aero 250 cp by EDS MotorSport
User avatar
Mihai
Master
 
Posts: 358
Joined: 12 Apr 2009, 13:52
Location: Bucuresti

Re: Mica nelamurire

Postby danezu » 06 Mar 2012, 07:11

Singurul motor de Isuzu este cel de1.7 diesel.....asta la Opel!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Mica nelamurire

Postby razza13 » 06 Mar 2012, 18:29

Dar inainte de GM, inainte de anii '90m, ce provenienta aveau motoarele? Am cautat pe Wiki, cam expeditiv cei drept, dar n-am gasit referinte la motoare sau alte parti mecanice, ci doar la modele. Apropo de Wiki, ma gandesc ca nu ar strica o sectiune si pe forum, nu atat cu trimitere la tehnica, service sau tutoriale, ci la istoria Saab, conceptul de masina si inovatii Saab, muzeu etc. Sunt sigur ca sunt si altii ca mine, la inceputul drumului sub aceasta marca, iar un pic de informatie nu strica niciodata, mai ales acelor care inca nu au un feeling Saab destul de dezvoltat sau nu au mai urcat niciodata in vreun astfel de avion suedez...Ar fi o mana intinsa in ajutorul tuturor celor care se regasesc in cele scrise de mine si un motiv sa se evite o gramada de polemici in si out (forum), tip "consagvinitate" opel, etc.
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests