Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby andybumbu » 05 Mar 2012, 20:11

http://www.citroen.de/home/#/citroen-ds5/

Am condus un avion...din pacate nu un saab, ci un DS, noul DS5 echipat cu motorul diesel de 2 litri 165 cp cutie manuala 6 trepte, foarte incisiv, frane excelente, suspensia buna, pacat ca nu se monteaza hidractive,full piele, inclusiv masaj scaun pilot, aduce aminte de tapiteria din modelul maserati-citroen, HUD display rabatabil, navi, interiorul este ca si o carlinga de avion, totul este orientat catre pilotaj, plafonul...are trei trape panoramice, doua pt locurile fata si una pt spate, cele din fata sunt despartite de un panou de comanda exact ca si in avioane, peste 15 butoane foarte intuitive, toate butoanele sunt exact ca si cele din avioane, consola centrala...are un frigider in spatele schimbatorului, intra lejer 2-3 peturi de 2 litri, inclusiv iluminare, schimbatorul are o cursa scurta, foarte-foarte excata, si datorita consolei inalte, mana se poate sprijinii super pe consola, dirijand perfect schimbatorul, portbagajul foarte incapator, aproape 500 litri VDA, fantastica realizare frantuzeasca
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby danezu » 06 Mar 2012, 09:07

Bleah.... :mrgreen: Cand o sa pice suspensia aia minunata.... o sa plangi ca nu ai cumparat o masina serioasa. Iar pielea de pe masinile noi...ma abtin :twisted:
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby andybumbu » 06 Mar 2012, 09:38

suspensia e clasica pe DS5....deci nu are ce sa pice :wink: , pe de alta parte la citroen poti sa-ti faci extensie de garantie, pana la 5 ani, integrala, iar dupa au un program special.Eu chiar am facut asa ceva pentru citroenul meu C4, cumparat din Ro in 2007, cu garantie de 2 ani si extinsa la 5 ani aici in De, cu 1000euro, a meritat din plin, am servisat-o saptamana trecuta, are 97214Km, plus tot ce era in garantie rezolvat prompt, au astia un service cu peste 15 elevatoare, depozit cu piese pe cateva etaje, la accesorii...poti cumpara orice, repet orice, de la parktronic, audio, covorase, suport bike, roti complete, machete, totul pe loc :mrgreen:

-pe de alta parte cu pielea la masinile noi, da e adevarat ca la unele e de groaza, dar la astia era ok, prea ok, partea nasoala cu pielea e urmatoarea, daca nu comanzi piele, scaunele la multe modele difera radical ca si forma...adica sunt groaznice :evil:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby danezu » 06 Mar 2012, 10:19

Francezii si italienii sunt renumiti pentru suspensie si directie in general....adica varza! Am avut si Fiat si Peugeot si Renault asa ca iti vorbesc in cunostinta de cauza. La megane am schimbat caseta de directie dupa 6 luni si cand am vandut-o iar troncanea plus alte balarii. De 1 jumate cu Saab-ul nu am avut probleme la directie si are aproape 9 ani nenica :mrgreen:

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby tony » 06 Mar 2012, 21:39

Ok, am inteles ideea. Revenim la SAAB...totusi?
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby andybumbu » 07 Mar 2012, 11:05

Nu-i ok, eu nu am inteles ideea ta @tony...discutia se poarta la : discutii libere...deci care e ideea :roll:

Danezule ai dreptate in mare parte, cel putin masinile italiene, au batut toate recordurile de probleme, cele frantuzesti sunt mult mai fiabile, dar au o mare problema vis a vis de costurile pieselor...mai ales in Ro.
eu am avut un Megane2 cumparat de nou si pot sa spun ca in afara de cititorul de card, la care a cedat o clema de fixare a cardului si care a fost rezolvata pe garantie in rest fara cuvinte, suspensie& garda la sol ideala pt Ro, iar cu actualul C4...in aproximativ 100000Km/5 ani, nu a picat decat comanda de strop parbriz+ limitatoarele usilor spate& fata stanga si modulul de frana de la tempomat, remediate gratis in garantie, daca ar fi sa cumpar inca unul...DAAAAAAAAAA, nu bate nimic, trage ca un mic drac, motorul e un 1.6 HDI de 92cp&215 Nm, costuri foarte mici de intretinere&taxe :wink:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby danezu » 07 Mar 2012, 11:40

Si eu am luat megane-ul tot nou, de 1.6 16v si acum plang dupa bani... Probleme cu el: fulia defazoare, senzor axa came, coloana dupa 6 luni, pielea cojita pe scaunul de la sofer, panglica airbag rupta dupa ce aiesit din garantie, la 2 zile :mrgreen: Vrei sa mai continui? Intretinerea ieftina, dar tot atat ma costa si la Saab!
Asa ca doar daca as primi un Citroen gratis l-as lua, altfel sa nu mai aud de frantuzesti... Nu mai zic ca din 1994 pana in 2005 am avut o gama larga de Audi de care am fost super multumit, dar acum nu as mai da banii pe Audi(modelele noi).
Sa nu ma intelegi gresit cu Saab-ul, nu vreau sa fiu fan-boy Saab, dar este o masina care m-a impresionat din prima clipa si ma impresioneaza zilnic :mrgreen:
Acum fiecare este liber sa-si cumpere ce masina doreste!

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby andybumbu » 07 Mar 2012, 18:59

Intretinere ieftina pt. C4 :wink: , am facut 5 revizii in 100000km+plus defectiunile enumerate& rezolvate gratis, deci super multumit :mrgreen:
Este o diferenta fantastica intre marcile frantuzesti, ma refer la grupul PSA vs Renault, iar cea mai bine vazuta e citroenul..., probabil ca ai avut un sedan...care era made in Turkey si e o mare diferenta intre fabricat in Franta sau Spania cum a fost hatchbackul meu, repet, am fost super multumit, am pierdut doar 2000euro in 2 ani :wink:, l-am dat super bine :mrgreen:

Dupa parerea mea, avand in familie si un Q5 full, audi merge pe un trend periculos, adica probleme&probleme, nu fac fata la innoirile ultra rapide de modele, ba mai mult, il trage si pe Porsche in jos, ba trebuie resoftata transmisia 7 trepte S-tronic, ba navigatia, ba modulele usilor keyless go..., in service stai la coada...deci :idea:

Am uitat sa va spun ca DS5 se poate comanda si cu tractiune integrala, dar doar in varianta hibrida :lol:

Cu saabul te inteleg...am vreo 100000Km in masini saab si totusi sunt infometat de saab 8) , boala grea, nu te vindeci decat cu un alt saab!
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby tony » 07 Mar 2012, 20:24

andybumbu wrote:Nu-i ok, eu nu am inteles ideea ta @tony...discutia se poarta la : discutii libere...deci care e ideea :roll:

Ideea e ca suntem SAAB CLUB ROMANIA, iar nu pe forum BMW, Audi sau, mai nou, Citroen.
Cred ca discutiile libere si comparatiile ar trebui purtate astfel incat sa fie prezentate calitatile si defectele produsului respectiv, indiferent care ar fi, inclusiv SAAB. Evident ca si latura emotionala este inclusa, dar pana la a ridica in slavi o alta marca PE UN FORUM DEDICAT, mi se pare cam mult.
Personal indragesc Alfa Romeo, mai ales 159, dar nu m-am apucat sa scriu tot felul de chestii, sa enumar promotiile de care am beneficiat sau nu, si sa laud marca respectiva AICI.
Mai cred ca rolul discutiilor libere si al comparatiilor cu alte marci este informativ. Altfel, ne-am fi aflat pe alte forumuri. Ori, care mai este rostul comunitatii SAAB?

P.S. Din ce foto si review am vazut in legatura cu noul 3, imi place, mai ales 328i, si chiar o sa merg, de curiozitate, sa il vad si, de ce nu, la un drivetest. Dar in niciun caz nu o sa ridic statuie.
Got it now?
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby andybumbu » 08 Mar 2012, 11:56

Eu inteleg prin discutii libere...discutii libere, nu vad unde ridic in slavi citroenul, vad ca mai nou, noul adm esti tu tony :wink: nu jignesc pe nimeni, cred ca nu deranjez, vezi ca mai sunt si alte postari unde ai putea sa intervii cu niste obiectii :roll:
Daca urmaresti postarile mele vei vedea ca sunt echidistante...,mai mult sau mai putin emotionale, e adevarat, in mare parte mincinoase...vorba lui @x-other :lol: , dar asta e si asa suntem doar o duzina, care scriem pe forum, noroc cu stirile lui Adrian Mitrea

Vad ca ai gusturi fine, noul seria3 e foarte reusit, un biturbo deosebit cu un cuplu de 350Nm/1250rpm :shock: sa ne dai detalii, feedbackul, fara timiditate, eu inca nu am ajuns pe la ei, asa ca scrie tot, succes!
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby danezu » 08 Mar 2012, 12:15

Eu sunt de parere. ca si Andy, ca AICI putem sa purtam discutii despre ce vrem noi, bineinteles in limita bunului simt :mrgreen:
Hai sa nu ne mai certam, ca nu suntem copii mici!

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby tony » 08 Mar 2012, 14:49

@ Andy: Nu sunt niciun admin si nici nu ma erijez in asa ceva. Are cine sa o faca. Daca citeai atent sau poate inca o data, ceea ce am scris eu mai sus, poate ai fi inteles mesajul. Nu ma apuc acum sa detaliez si sa explic.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby andybumbu » 08 Mar 2012, 20:13

Nu ne certam danezule :mrgreen: , ai perfecta dreptate, cred ca la rubrica-topicul discutii libere, chiar putem sa discutam orice, si daca va uitati chiar se discuta orice, motorete, mancare, adrese... :idea:
Tony are dreptate, ca preponderent sa se discute despre saab pe acest forum, e normal si de altfel asa se si intampla 90%, pai la anunturi se vand si alte marci de masini, etc :idea: , dar la fel de normal e sa existe si astfel de discutii libere, unde fiecare isi expune ideile, nedumeririle, impresile etc, fara sa jigneasca sau sa deranjeze, deci nu vad problema :wink:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby Edy » 08 Mar 2012, 21:29

Din "pacate" locul SAABului in istoria autoturismului nu va putea fi umplut niciodata de alta masina, indiferent de cat de mult s-ar stradui Citroen sa produca un "avion de sosea". Apreciez mult saltul de calitate "infuzat" ultimelor modele de Citroen si se doreste cu ardoare o marca de lux franceza ce s-ar putea bate in liga nemtoaicelor insa cred ca au mai multe sanse de succes sa vina in continuare cu inovatii automobilistice asa cum au mai facut-o dealungul istoriei si cam atat. Din pacate nemtii sunt cu cativa ani in fata dpdv tehnologic si au si banii necesari pentru a sta acolo pentru ceva vreme.
E la moda "renasterea" si reinterpretarea modelelor vechi de succes. DSul nu seamana deloc cu stamosul sau...care la timpul sau era cu 10 ani in fata tuturor modelelor in productie la nivel mondial.
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Ce parere aveti despre noua linie DS de la Citroen?

Postby andybumbu » 13 Mar 2012, 14:34

Corect, dar si pe vremuri un model de masina indiferent de marca statea pe piata cu mici modificari 10-12 ani....astazi, maxim 5 ani si cu n-face&back-liftinguri de te apuca groaza daca comanzi un reper :twisted:

Astazi a trecut pe langa mine, eu fiind pieton, o naluca SF, o TESLA rosie roadster, fara sunet... :shock:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron