That "No one understands" car you've always wanted

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby razza13 » 18 Nov 2012, 12:25

andybumbu wrote:Sa fiti sanatosi cu splendorile italienesti :wink: , parca gusturile nu se discuta
Nu am auzit un proprietar de masini italienesti sa fie multumit, pardon un vecin avea un super UNO- un turbo, in rest parca ii si vad pe intelectualii italieni la andrópauza, suflecandu-si costumele Armani si mesterind la bolidul lu`Batman :lol: :lol:


Nu fi chiar asa de acid, cu toate ca un pic de dreptate ai! :wink: E o problema de gusturi, e un pic cam greu de digerat design-ul, e particular si e foarte greu sa-i multumeasca pe toti, chiar si printre lancisti sunt unele voci contra. Marea majoritate sunt conservatori, prefera Lancia de pana in anii 90, modele considerate inovative si avantgardiste la timpul lor, nu reproduceri americane sau chixuri Fiat. Un Thesis iti place sau nu, nimeni nu poate sa conteste gustul altuia, pur si simplu apartii unui target diferit. Nu glumeam deloc cand sustineam ca Lancia era bine orientata, in mod obiectiv, pe segmentul de varsta de peste 45-50 de ani, al andropauzei daca preferi asa. Sunt oameni care au bani si, in opinia lor, vor sa faca o achizitie de clasa, personalizanta, calitativa, iar noi nu putem sa-i stigmatizam pentru alegerea lor. Ei ”arunca” banii, ei vor avea de-a face cu defectele sau minusurile inerente!
Mi se pare ca aici am atins 100% subiectul zilei, masini neintelese de unii, dorite de altii...Imagineaza-ti cata monotonie fara Thesis, inchipuie-ti cat de pustie ar fi lumea fara acest model dar suprasaturata de limuzine germane :mrgreen:...
Last edited by razza13 on 18 Nov 2012, 22:34, edited 1 time in total.
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby Dansb » 18 Nov 2012, 17:06

andybumbu wrote:...parca ii si vad pe intelectualii italieni la andrópauza, suflecandu-si costumele Armani si mesterind la bolidul lu`Batman :lol: :lol:


Andy, cat am umblat prin Europa (Italy including) n-am vazut pe nimeni cu mainile suflecate si mesterind la bolidul lui, indiferent ca era vorba de Thesis, A8, MB sau R5 din '74 - e drept, n-am ajuns prin cartiere "romanesti" :lol: . Stii de ce n-am vazut? Pentru simplul si bunul motiv ca acolo (iar tu, "navetist", stii mai bine asta) tot omu-si permite un service, raportul venit/pret/tarif fiind echilibrat, nu ca la noi.
Cat despre barbatii la andropauza, nu cred ca esti calificat sa vorbesti despre ei... Ask your father, dar o sa fii surprins de ce-ti va spune :wink: .
Cand o sa vezi pe cineva (altcineva decat un roman locuind in bloc de nefamilisti dar "apropitar" de Thesis sau A8, X6, Cayenne sau Panamera) imbracat in Armani si mesterind la bolid, sa stii ca se-apropie "final countdown" :mrgreen: .
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby andybumbu » 18 Nov 2012, 20:11

tot nu-mi place Thesis :mrgreen: , da-ti dracu pe astia cu service-urile autorizate, zilele trecute era bestia in limpmode, zic sa o duc la autohaus, zis si facut, la noi in oras de unde l-am luat era full, atunci m-am dus in alt oras. foarte amabili, o baga la diagnoza, apare dupa vreo 2 ore, cica valva EGR e dusa :roll: :shock: le zic ca am schimbat-o in dec2011 la Polar mobil si am cam 20000km parcursi si nu prea cred...ba e 100%, ce sa le mai zic, bine sa o schimbe, mai dureaza vreo 2ore, vine si imi spune, am rulat 20 km, am trecut si de 200km\h merge struna, ok- platesc 715euro, plec de la ei, parcurg 5km si intra din nou in limpmode, ma intorc, o baga din nou in service, face din nou proba, vine si imi spune a fost doar iún contact neinregula, plec de la ei, reset comp, parcurg 4,7 km-ajung la 180km\h si brusc intra din nou in limpmode :twisted: , dar era deja prea tasrziu sa ma intorc la ei...
A doua zi, joi, sarbatoare totul inchis, ma intorc la ei vineri le spun patania, si ca vreau valva mea din portbagaj inapoi, o monteaza, o testeaza masina, mai stau vreo 2 ore la ei, banii inapoi pe piesa- adica 600euro, am pierdut doar diagnoza+munca+ 2 zile in showroom, am parcursi peste 500km merge de rupe :mrgreen: , morala saab-ul se repara singur 8)
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby onyionut » 20 Nov 2012, 22:10

pun si eu un model ....Camaro ZL1Image
Saab 9-3
1.9 Tid
2005
User avatar
onyionut
Invatacel
 
Posts: 75
Joined: 06 Sep 2011, 09:57
Location: Voluntari-Ilfov

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby cristian_93 » 20 Nov 2012, 22:47

Preferata mea:

alfa-romeo_156_2003_pictures_11_b.jpg
alfa_romeo_156_gta_2001.jpg
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby sebastian stan » 20 Nov 2012, 23:19

cristian_93 wrote:Preferata mea:


de dimineață ma tot gândesc să postez o poză cu alfa și mi-ai luat-o înainte cu jumătate de oră. subscriu astfel alegerii tale. Alfa a fost si este pentru mine o pasiune totală. saabul însă adaugă unei pasiuni similare o raționalitate imbatabilă.
mai am de adăugat listei un suzuki jimny. un fel de cubuleț simpatic, perfect valabil in off road dar extrem de obraznic în oraș.
Attachments
Suzuki_Jimny_101-625x416.jpg
SAAB ȘI ATÂT.
93SS 1.9 Tid 2007
User avatar
sebastian stan
Senior
 
Posts: 107
Joined: 20 Mar 2012, 23:39

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby bullet » 20 Nov 2012, 23:23

onyionut wrote:pun si eu un model ....Camaro ZL1


Ideea topicului e de a prezenta masini dragi tie, dar neintelese, adica acele masini care nu sunt pe placul "multimii", ori Camaro-ul ala nu cred ca l-ar refuza nici un om intreg la minte :D

Am ocazia sa vad, dar mai ales sa AUD o Alfa GTA (break, neagra) destul de des (viziteaza service-ul de langa firma unde lucrez :mrgreen: )
E o masina deosebita, intr-adevar, iar V6-le...
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby onyionut » 30 Nov 2012, 14:29

bullet wrote:
onyionut wrote:pun si eu un model ....Camaro ZL1


Ideea topicului e de a prezenta masini dragi tie, dar neintelese, adica acele masini care nu sunt pe placul "multimii", ori Camaro-ul ala nu cred ca l-ar refuza nici un om intreg la minte :D


Sa inteleg ca pana la Camaro toate masinile au fost ok...nu ti-ai dori un Subaru,TVR...
Mie imi place Camaro ca desing dar nu l-as cumpara pt. ca nu inteleg ce face motorul acela da 6000cm
ZGOMOT,450hp,250-300km/h

astea le gasesti si la un motor mult mai mic :?

nu pot sa imi dau seama cum nu intelegi Skyline,tvr,alfa,subaru
Saab 9-3
1.9 Tid
2005
User avatar
onyionut
Invatacel
 
Posts: 75
Joined: 06 Sep 2011, 09:57
Location: Voluntari-Ilfov

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby bullet » 30 Nov 2012, 14:56

Pai tocmai, ca nu se incadreaza nici alea aici, si am mai spus-o si eu si Edy, in posturi anterioare:

bullet wrote:In lista ta sunt destule modele pe care nu le-ar refuza nici un om care e in toate mintile :mrgreen:


Edy wrote:Observ ca topicul s-a transformat oricum in " cele mai desirabile masini" din "masina neinteleasa de nimeni dar care ti-o doresti"!


Chiar daca era quote la post-ul tau, observatia nu-ti era adresata doar tie, ci si celor care vor sa posteze in topicul asta in viitor.
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: That "No one understands" car you've always wanted

Postby Edy » 01 Dec 2012, 16:11

bullet wrote:Chiar daca era quote la post-ul tau, observatia nu-ti era adresata doar tie, ci si celor care vor sa posteze in topicul asta in viitor.

Tocmai in aceasta idee azi o sa deschidem topicul "That car you've always wanted"...si acolo puteti trece Camaro...si in dreptul meu! :mrgreen:
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Previous

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests