Info Achizitie

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Re: Info Achizitie

Postby MagicPenguin » 24 Oct 2012, 12:39

Eu nu m-as baga la asa ceva... Chiar daca nu iei TurboX-ul, poti sa cauti alt 9-5. Nu te grabi! La ce service a fost facuta reparatia?
Sunt curios cati dintre voi v-ati da de fapt banii pe o masina care a fost lovita in asa hal incat au fost deformate lonjeroanele; o masina la care s-a schimbat plansa de bord... Fostul proprietar cu siguranta a vandut-o dintr-un motiv bine intemeiat si a vandut-o foarte ieftin avand in vedere ca acest "samsar" a adaugat si comisionul (care nu cred ca este prea mic fiind persoana juridica) lui la pretul final.
Last edited by MagicPenguin on 24 Oct 2012, 12:48, edited 1 time in total.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby Bogdan99 » 24 Oct 2012, 12:46

nici eu nu m-as baga , una era o usa infundata si intreptata sau o bara + capota indoita , dar daca a strambat lonjeroanele si airbagurile au sarit lovitura a fost destul de serioasa.
desigur decizie e numai a ta .
Ex: SAAB 9.3 VECTOR 1.9TID 150CP A/T 2005
EX: HONDA CIVIC 2.2D 2008
Ex : SAAB 9.3 VECTOR 1.9 TTiD 180CP A/T 2008
FORD MONDEO TURNIER 2.0TDCI 140CP A/T 2011
User avatar
Bogdan99
Invatacel
 
Posts: 93
Joined: 16 Nov 2008, 10:32
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby MagicPenguin » 24 Oct 2012, 12:52

Asa gandesc si eu. O bara sparta, o aripa usor indoita... se intampla des si nu ar fi o drama, desi sunt multi care fug si de asa ceva. Un bot facut praf, deja este prea mult.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby Bogdan99 » 24 Oct 2012, 13:32

in cazul in care nu cumperi 9.5-ul cred ca anuntul ar trebui bagat si la rubrica : Contraanunturi creata de Edy....
Ex: SAAB 9.3 VECTOR 1.9TID 150CP A/T 2005
EX: HONDA CIVIC 2.2D 2008
Ex : SAAB 9.3 VECTOR 1.9 TTiD 180CP A/T 2008
FORD MONDEO TURNIER 2.0TDCI 140CP A/T 2011
User avatar
Bogdan99
Invatacel
 
Posts: 93
Joined: 16 Nov 2008, 10:32
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby Dansb » 24 Oct 2012, 13:49

MagicPenguin wrote: Sunt curios cati dintre voi v-ati da de fapt banii pe o masina care a fost lovita in asa hal incat au fost deformate lonjeroanele; o masina la care s-a schimbat plansa de bord...

Sigur eu n-as face-o. Doar ca atunci cand mi-am spus parerea si am zis ca n-as refuza-o, se stia doar despre ce aparea in poze, nicidecum de lonjerane :roll:.
Clar, cu masina aia nu e de circulat iarna - lasa 4 urme, oricat de bine-ar fi fost facuta :lol: .
Plansa de bord nu e nici o problema ca a fost schimbata, structura de rezistenta-i problema. Parerea mea...
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Info Achizitie

Postby Lixandru Razvan » 24 Oct 2012, 14:00

Parerea mea este ca aceasta masina trebuie bine verificata,cum ,unde s-a reparata si ce elemente au fost afectate si in ce masura.Mergi la mai multe service-uri autorizate cu ea,fiecare va avea mai multe sau mai putine pareri,opinii.Ca s-au deformat putin lonjeroanele si ca s-au activat airbag-urile nu cred ca este un capat de tara.Daca se merita se merita daca nu nu .Daca nu prezinta un pericol pentru tine si ceilalti participanti la trafic este in regula.Fiarele se repara ,omul nu .

Stefan ,noi speram sa te ajutam nicidecum sa nu te incurcam,decizia este a ta .

Mult noroc si mai asteptam vesti .
SAAB - Moves my mind
Lixandru Razvan
Senior
 
Posts: 174
Joined: 10 Sep 2011, 10:38
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby MagicPenguin » 24 Oct 2012, 14:39

Dansb wrote:Plansa de bord nu e nici o problema ca a fost schimbata, structura de rezistenta-i problema. Parerea mea...

In cazul in care s-a facut profi, ai dreptate. Eu totusi nu as sta linistit ca s-a pus totul la loc ok, fara sa se rupa cleme/clipsuri/prinderi sau fara sa ramana ceva suruburi in plus. Este o treaba migaloasa si este bine cunoscut faptul ca "meseriasii" de la noi nu isi dau interesul. Apoi ne miram de ce o masina premium scartaie si are "greierasi".

Lixandru Razvan wrote:Parerea mea este ca aceasta masina trebuie bine verificata,cum ,unde s-a reparata si ce elemente au fost afectate si in ce masura.Mergi la mai multe service-uri autorizate cu ea,fiecare va avea mai multe sau mai putine pareri,opinii.

Verificarile astea nu sunt ieftine deloc si nu stiu daca se merita cheltuiala. Din moment ce exista mai multe SAAB-uri la vanzare, de ce sa insisti pe una care este clar ca a avut o problema grava? Nu e ca si cum ar fi un model rar ca sa spui ca merita pentru ca nu mai gasesti alta la fel. La suma aia chiar are alte alternative. Eu as cumpara mai repede unul cu 50,000km in plus, dar nebubuit...
Last edited by MagicPenguin on 24 Oct 2012, 14:58, edited 1 time in total.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby Lixandru Razvan » 24 Oct 2012, 14:54

Sunt de acord cu tine Antonio dar daca omul doreste sa-si satisfaca curiozitatea de ce nu,poate sa incerce .Pare ca este interesat de ea .

Cred ca l-am zapacit pe saracul om cu atatea sfaturi ,opinii diferite .
SAAB - Moves my mind
Lixandru Razvan
Senior
 
Posts: 174
Joined: 10 Sep 2011, 10:38
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby Dansb » 24 Oct 2012, 15:05

MagicPenguin wrote: Verificarile astea nu sunt ieftine deloc si nu stiu daca se merita cheltuiala. Din moment ce exista mai multe SAAB-uri la vanzare, de ce sa insisti pe una care este clar ca a avut o problema grava? Nu e ca si cum ar fi un model rar ca sa spui ca merita pentru ca nu mai gasesti alta la fel. La suma aia chiar alte alternative. Eu as cumpara mai repede unul cu 50,000km in plus, dar nebubuit...


100% corect ce spune Antonio. N-as lua-o pentru nimic in lume.

Cativa dintre forumisti mi-au vazut-o pe Saabrina. Intr-o prima faza am fost si-am vazut-o/verificat-o cu un prieten, (nu l-as numi "samsar", i-ar trebui si alte "calitati" pentru a-l incadra in categorie, si e si prea finut si educat pentru aia :wink: ) care-a trait studentia asigurandu-si venitul din v/c de masini de tot felul. Stia unde si cum sa verifice. Arata exceptional, am pus OPcom-ul pe ea, era ok, dar am avut o indoiala: capota motorului nu era perfect la nivel cu aripile. In compartimentul motor arata perfect, nici urma de interventie pe parte de tinichigerie. De fapt, pe nici o parte :D .
Neavand insa posibilitatea de a o urca pe o rampa sau elevator (era duminica spre seara) am lasat un avans si am amanat cumpararea ei doua saptamani, pana cand m-am putut duce din nou si am putut-o verifica si pe dedesubt. In cele 2 saptamani, am umblat prin Sibiu dupa 9-3-uri SS, (Dorin si Cosmin stiu...), sa verific daca au aceeasi "problema". Si da, o aveau, pentru ca asa e construita capota: daca o asezi sa corespunda vizual in zona farurilor, pe partea mediana e mai jos decat aripile, Daca o ridici la nivelul aripilor, vizual pare (doar pare, pentru ca tactil e ok) mai sus decat aripa. Asta e...
La a doua vizita am ridicat-o pe elevator, a corespuns - lonjeroane intacte, impecabile, fara urma de lovitura/sudura, drept care am "cerut-o" si-am ramas impreuna.
Inainte de ultima verificare, am discutat si cu doamna mea si am ajuns la concluzia ca o vom lua, chiar daca vom constata ca a avut vreun accident care sa nu fi afectat structura - lonjeroane, stalpi, contraaripi, etc.
Acum intelegi, Antonio, de ce am zis ca as lua 9-5-ul (dupa prima descriere), nu-i asa? :wink:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Info Achizitie

Postby MagicPenguin » 24 Oct 2012, 18:44

Inteleg. Si eu am avut dubii cu diferenta aceea de la capota. :lol: Am un prieten care atunci cand a vazut-o prima data era convins ca a fost lovita frontal si ca am facut o afacere proasta. L-am dus apoi la un alt SAAB din vecinatate ca sa vada ca este la fel. :lol:

Stefan, era un 9-5 Aero argintiu, al unei tipe, pe autovit. In momentul asta nu mai este anuntul, dar s-a vorbit despre el pe forum. Avea f putini km si acela. Un 2.3 in 4 cilindri e mai ok de intretinut decat un 2.8 v6 de TurboX. :mrgreen: Urmareste daca mai apare. Mai este pe mobile.ro sau pe autovit un Aero negru cu 85000km sub 10.000euro destul de bine dotat, vandut de APAN Auto.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby StefanSaab » 24 Oct 2012, 19:44

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi am intrebat azi 3 mecanici de la 3 service-uri diferite ( VW,Volvo,BMW) au spus sa nu cumpar in nici un caz aceasta masina , Masina a apartinut unui director de la BDT unde a si fost reparata acolo am foarte multe poze incluziv dosarul de dauna care a fost undeva la 60% din valoarea masini pagubele s-au ridicat la 70.000 RON ( 700.000.000 Lei Vechi ), nu-i vad rostul sa ma mai plimb cu ea prin service-uri sa platesc diagnoze si verificari pentru ceva ce nu se merita masina este istorie din punctul meu de vedere deci feriti-va de magarus .
Nu ma mai garbesc sa cumpar am sa astept ocazia oricum prin decembrie scad preturile la masini lista sa reinoit si selectia reincepe.

PS Cine vrea sa cumpere o masina si este in dubii cu ea sa imi trimita numarul de imatriculare si seria in 5 min va spun tot :D
Saab 95 3.0 TiD ( 6 Purcelusi in V aka Numai 6`s norocoase )
User avatar
StefanSaab
Invatacel
 
Posts: 70
Joined: 21 Jun 2012, 22:16
Location: Bucuresti Pantelimon

Re: Info Achizitie

Postby Dansb » 24 Oct 2012, 19:57

StefanSaab wrote: PS Cine vrea sa cumpere o masina si este in dubii cu ea sa imi trimita numarul de imatriculare si seria in 5 min va spun tot :D


S-a notat :!: :wink: :lol:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Info Achizitie

Postby n0iz3 » 25 Oct 2012, 09:00

Ai zis, ai zis. Ai PM :lol:
2008 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
ex-2003 Saab 9-3 SS 2.0t. You hear the turbo spooling... aaaaaaand I'm gone.
Image
User avatar
n0iz3
Saabist
 
Posts: 552
Joined: 16 Aug 2011, 10:20
Location: Bucuresti

Re: Info Achizitie

Postby Dansb » 25 Oct 2012, 09:16

Stefan, poti intra si in baze de date din UE?
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Info Achizitie

Postby danezu » 25 Oct 2012, 09:47

Poate sa vada ce apare in service-uri serioase, cele facute la Nea Gica nu le gaseste nimeni, stati linistiti.

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

PreviousNext

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest