Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby Edy » 09 Nov 2012, 10:45

Suedia, o ţară care reciclează foarte mult (un sfert de milion de locuinţe sunt alimentate cu deşeuri incinerate), se confruntă cu o dilemă unică: naţiunea a rămas fără gunoi, combustibilul mult-necesar, relatează Mnn.com
Suedia se află într-un mic impas: naţiunea scandinavă extrem de curată, cu peste 9,5 milioane de locuitori, a rămas fără gunoi.

Deşeurile au fost exploatate la maxim, iar rezervele de gunoi au fost epuizate. Şi, deşi acest lucru pare a fi un aspect pozitiv, chiar de invidiat, situaţia dificilă cu care această naţiune se confruntă, a forţat Suedia să importe gunoi de la statele învecinate, în principal din Norvegia.

Pare o glumă, dar aceasta este realitatea: Suedia este atât de “disperată după gunoi” încât oficialii sunt nevoiţi să importe anual aproximativ 80.000 de tone de deşeuri.

Suedezii reciclează atât de mult încât doar 4% din totalul deşeurilor populaţiei sunt depozitate.

Totuşi, obiceiurile extrem de hotărâte ale populaţiei de a recicla reprezintă de asemenea o problemă, având în vedere faptul că ţara se bazează pe deşeuri pentru a produce şi pentru a furniza electricitate pentru sute de mii de case, prin intermediul unui program durabil de incinerare a deşeurilor care sunt transformate în energie.

Aşadar, deoarece suedezii nu generează suficient gunoi pentru a alimenta incineratoarele, ţara a fost nevoită să caute în altă parte acest combustibil neobişnuit.

Catarina Ostlund, un consilier de rang înalt pentru Agenţia de Protecţie a Mediului din Suedia a spus că “producţia de deşeuri este mult mai mică decât capacitatea pe care o avem, şi tot gunoiul produs este folosit la incinerare”.

Potrivit lui Ostlund, soluţia acestei probleme, o soluţie pe termen scurt, a fost aceea de a importa gunoi din Norvegia. Într-un fel, este o adevărată afacere pentru Suedia: norvegienii plătesc statul suedez să preia excesul de gunoi, suedezii îl ard pentru a obţine căldură şi electricitate, iar cenuşa rămasă de la procesul de incinerare, plină cu dioxine extrem de poluante, este returnată statului norvegian şi depozitată.

Totuşi, Ostlund sugerează că Norvegia nu e chiar partenerul cel mai potrivit pentru o astfel de schemă de import-export de gunoi. Ostlund a mai declarat că speră ca “Suedia să importe gunoi din Italia, România, Bulgaria sau din ţările baltice, deoarece aceste ţări depozitează foarte mult”.

“Aceste state nu au centrale de incinerare sau de reciclare, aşa că trebuie să găsească o soluţie pentru deşeurile lor”, a concluzionat Ostlund.

link: http://www.financiarul.ro/2012/11/09/ta ... l-importe/
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby manolodsv » 09 Nov 2012, 11:07

foarte tare, sa ne ia gunoiul, dar aici avem noi o dilema - iau si gunoaiele de oameni :evil: ?
EX SAAB 9-3 SS 1.9 TID 120 cp - 2008 SAABinuta.
PRESENT SAAB 9-3 SS 2.0t Hirsch 210CP - 2008 Pa Pa Bum Bum.
User avatar
manolodsv
Saabist adevarat
 
Posts: 1997
Joined: 17 Feb 2012, 10:49
Location: Calarasi

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby razza13 » 09 Nov 2012, 12:57

manolodsv wrote:foarte tare, sa ne ia gunoiul, dar aici avem noi o dilema - iau si gunoaiele de oameni :evil: ?

Daca au asa mare nevoie de gunoaie nu e mai usor sa le trimitem noi un judet intreg? Ar rezolva problema transportului si intr-un an ar recupera gunoi pentru altii zece, cel putin! Si pariez ca va fi de calitate...„primantai”
Last edited by razza13 on 12 Nov 2012, 13:33, edited 1 time in total.
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby MagicPenguin » 09 Nov 2012, 14:05

Sa ne exportam forta de munca? Sa le trimitem "fabricantii nostri de gunoi"? :lol:
Le instalam la fiecare margine de oras un mic ghetou de "minoritari" si sa vezi cum merge treaba. Perpetuum mobile... :lol:
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby cristian_93 » 09 Nov 2012, 21:16

MagicPenguin wrote:Sa ne exportam forta de munca? Sa le trimitem "fabricantii nostri de gunoi"? :lol:
Le instalam la fiecare margine de oras un mic ghetou de "minoritari" si sa vezi cum merge treaba. Perpetuum mobile... :lol:


Dar nu mai bine importam noi niste suedezi? :roll:
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby Dansb » 09 Nov 2012, 22:19

cristian_93 wrote:Dar nu mai bine importam noi niste suedezi? :roll:

Ca sa-i transformam si pe ei in niste trogloditi :?: :shock:
E demonstrat stiintific ca puterea exemplului negativ e mai puternica decat a celui pozitiv. "Iarba rea nu piere" :roll: :wink:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

R: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby razza13 » 09 Nov 2012, 23:49

Dansb wrote:
cristian_93 wrote:Dar nu mai bine importam noi niste suedezi? :roll:

Ca sa-i transformam si pe ei in niste trogloditi :?: :shock:
E demonstrat stiintific ca puterea exemplului negativ e mai puternica decat a celui pozitiv. "Iarba rea nu piere" :roll: :wink:

Mi-ai anticipat raspunsul, aici eram pe aceeasi lungime! Si japonezi sau nemti de-ar fi, exemplului romanesc e foarte greu sa rezisti! Suntem ai dracului de buni in orice am face, dar niste genii in a perverti tot ceea ce e bun! Probabil suedezii ar pleca dupa o luna, a doua optiune fiind, dupa ce vor gusta traditionala noastra mentalitate, incetatenirea...Ne plangem de mila, in tara sau pe afara, dar avem milioane pana si in gunoaie. Dimitrie Cantemir ne avertiza in urma cu treisute de ani ca preamultul asta romanesc, ginit de cam toti prin Europa, ne va costa...As fi curios sa vad ca se concretizeaza vreo initiativa de a valorifica in tara aceasta "bogatie" atat de en vogue acum sau, ca de obicei, vor profita altii. Oricum, mai inventam noi ceva..:smile:
9-3 ss Vector 175 cp leat 2003
User avatar
razza13
Invatacel
 
Posts: 84
Joined: 20 Jun 2011, 10:21
Location: Pordenone, Italy

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby andybumbu » 10 Nov 2012, 16:56

Tehnologiile astea ECo, de a recicla de toate sau a le transforma in caldura, c electric, biodiesel etc sunt foarte scumpe, repet foarte scumpe, aplicabile doar in tari civilizate, unde si statul te stimuleaza sau obliga la asa ceva :!: , la noi.... unde bogatiile subsolului inca sunt insemnate e mai simplu sa le exploatezi cu costuri reduse si sa le exporti ieftin, dar mult...iar apoi sa le reimporti foarte-foarte scump, pt plebea proasta& redusa....ca doar merge aceasta suveica de sute de ani :lol: :lol: :lol:

dupa cate stiu, in scandinavia nu exista cuvantul mita.... :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby Alex80 » 12 Dec 2014, 00:30

Așa este. Locuiesc in Suedia de 1 an jumate si pot sa-ți spun ca sunt nebuni cu reciclatul. Am avut"ocazia" sa vad live cum e depozitat si ars gunoiul,de asemenea,intr-o uzina energetică. E vorba de HEM din orașul Halmstad. Aici,in Suedia,totul e făcut cu cap,nimeni nu se abate de la reguli. Fiind neobisnuit cu modelul suedez in sensul ca" totul nu trebuie făcut bine ci trebuie făcut perfect",am greșit de vreo 2-3 ori si am pus gunoiul la un loc fără sa-l separ. După 2 saptamâni am primit o scrisoare acasă prin care ma roagă sa fiu atent când separ gunoiul,in caz contrar urmând sa-mi mărească chiria pt a suporta plata selectiei gunoiului de către firma de salubritate. N- am mai greșit,bineînțeles:)))). Asta e Suedia,o tara cu oameni f politicosi si seriosi,dar si cu ffffff multe reguli,prea multe după părerea mea.
Alex80
Junior
 
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2014, 14:26
Location: Osby-Sweden

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby andybumbu » 12 Dec 2014, 09:35

Si RO are foarte -foarte multe reguli, diferenta fata de Suedia sau altii...e ca sunt facultative, sau mai pe romaneste, pentru prosti, iar pt baietii destepti... :lol: :evil: :roll:
Fii bucuros ca te afli intr-o tara adevarata, aluat scandinav... si ai scapat de banditi :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby Alex80 » 12 Dec 2014, 13:50

Aici ai dreptate Andybumbu....Ca si comparație: soția mea are nevoie de un anumit formular de la C.N.A.S. Casa de asigurări din Suedia a trimis prima cerere in august către romani dar,neprimind nici un răspuns au mai trimis doua atentionari precum cazul sotiei mele trebuie urgentat si rezolvat cât mai repede. Au trecut 5 luni si nimic. Cei de aici m-au sunat si,atenție,m-au rugat dacă nu pot legătura cu ei deoarece ei n-au putut nici telefonic nici prin e-mail sa rezolve problema si nu înțeleg de ce. Am vrut eu sa le spun de ce dar am lăsat-o balta...in fine,după zeci de telefoane la care nu răspunde nimeni sau liniile sunt deranjate,abia azi am reușit sa vorbesc cu cineva. Conversația s-a purtat in pur stil românesc adică eterna sfidare si nesimțire. Când i-am dat doamnei numele sotiei am ținut sa precizez ca in Suedia ea apare cu alt nume de familie deoarece ne-am căsătorit recent si e-mail-ul probabil apare cu numele nou,la care d-na a replicat:"domne, pana la urma care e numele sau noi ce facem aici,jucam rebus?". In Suedia in schimb,când suni la ei,intra robotul cu "ne pare rău ca așteptați,bla-bla-bla" si ca mai sunt x persoane in fata ta pand când cineva preia apelul. Sunt curios ce voi rezolva,dacă mai răspunde cineva peste 30 min când trebuie sa sun din nou....
Alex80
Junior
 
Posts: 18
Joined: 07 Dec 2014, 14:26
Location: Osby-Sweden

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby andybumbu » 12 Dec 2014, 15:33

Eu locuiesc in DE, deci cunosc cum lucreaza nemtii fie firme sau privati vs bugetarii cu hemoroizi in romanica :evil:.Nu ca-n occident nu ar fi destule probleme-birocratie, iar pe viitor se impute treaba peste tot :?
M-am trezit acum cu o hartie de la fisul romanesc, cum ca cica datorez 1025ron pt CNS, desii am platit totul la zi, cu acte si-n RO si-n DE :lol:
M-am hotarat sa nu fac nimic :D , adica... ei sa-mi demonstreze ce datorii am- euuuuuuuuu :lol: care-s blindat cu acte, deci sa ma pupe-n cur...

p.s. pastreaza-ti toate facturile, din ambele tari, iar cand esti in romanica, inteapa-i :evil:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby csb » 12 Dec 2014, 21:03

Am patit si eu...
Ma duc sa platesc o datorie de cca 750 pt o recalculare retroactiva si penalizari. Nu comentez din vina cui... dar la caserie imi cere 830 :shock: intreb de ce dar dupa 3 explicatii a ramas si mai bulversat.
Nefiind prea mult ajung la concluzia ca pt inca zece zile iar ma penalizat sau ca o fi un impozit pe care stiam ca sotia o achitase, banuiam ca atunci o fi dat doar juma...
Plates dar in 2 zile ajunge si plicul acasa care a facut 2 sapt cu posta Ro :roll: deschid si :shock: tot 750 :!:
Iar ma duc, de data asta nu la caserie ci la relatii pf, doamna cat de cat amabila verifica si trage concluzia ca am un + de 80 pe care il pot cere (dar dureaza aprobarea si mai tre sa vin odata) sau se va scadea anul viitor.

Imi poate explica cineva de ce la caserie aia a incasat mai mult :?: far sa stie de ce :!: poate ca asai mai sigur, acu statul imi e dator :?
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby andybumbu » 22 Jan 2015, 16:39

Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Ţara care a rămas fără gunoi şi a ajuns să… îl importe!

Postby andybumbu » 08 Jul 2015, 16:42

Barna, uite pt asta ti-au incasat banii...pt investitii :lol: :lol: :lol: :twisted:
Doamne ajuta :lol: suntem pe drumul cel bun...ce intelept e Mr.ghinion :evil:

http://www.gandul.info/financiar/guvern ... a-14561969
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Next

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron