German manufacturers among least reliable engine producers

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Re: German manufacturers among least reliable engine produce

Postby cristian_93 » 25 Jan 2013, 12:01

Lixandru Razvan wrote:Oricum Saab-ul este saracacios in oferta motoarelor,unele fiind si imprumutate.


Ai dat-o cu nuca-n perete :D

Si Maseratti e foarte saracacios in motoare, unele fiind si imprumutate.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: German manufacturers among least reliable engine produce

Postby Lixandru Razvan » 25 Jan 2013, 12:22

Te salut Cristi,

Ma refeream la subiect, avand in vedere defectele motoarelor in comparatie cu cate,ce iti ofera un producator .

Nu cred ca am dat cu nuca in perete sau v-am jignit ?
SAAB - Moves my mind
Lixandru Razvan
Senior
 
Posts: 174
Joined: 10 Sep 2011, 10:38
Location: Bucuresti

Re: German manufacturers among least reliable engine produce

Postby cristian_93 » 25 Jan 2013, 12:33

Nu m-ai jignit, nu e nici o problema! Doar ca, ca mandru posesor de Saab, ti le asumi si pe cele rele si pe cele bune. Nu poti astazi sa te lauzi cu Saab-ul tau ca trage ca nebunul si a doua zi cand se defecteaza motorul sa spui "Aaa, pai stii? Motorul asta nu-i de Saab, e de pe Fiat!"
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: German manufacturers among least reliable engine produce

Postby andybumbu » 25 Jan 2013, 14:17

La cate bucati vand nemtii e normal sa fie in acest top, pai astia produc bine peste 60-70% din productia europeana, si Bmw-ul si grupul VAG sunt pe crestere la volume de vanzari, pe de alta parte, e iar normal ca un bolid de clasa mare, un seria 5 sau un audiA6 care prin definitie sunt masini care inghit multi km, adica 4-50000km/an, sa se defecteze mai des raportat la clasa mica de ex un fiat punto, care ruleaza poate 10-15000km/an, lasand la o parte complexitatea lor& globalizarea, care forteaza testarile si probabil se realizeaza multe simulari pe computer, de unde si multele milioane de rechemari, cam de la orice producator, pt te mai miri ce prostioara nedescoperita la teste :idea:
Oricum aceste topuri sunt de multe ori realizate la comanda si poate din interesul unui grup, deci subiective in cele mai multe cazuri :roll:

Dupa cum am mai si scris, din momentul introduceri motoarelor diesel pe saab, pe scara larga, cred ca % de diesel a depasit bine 50% din volumele de vanzare, iar problemele mai des auzite vis a vis de motoarele diesel de pe saab au mai multe cauze, lumea masinilor diesel e mai noua, in % covarsitor primul proprietar il cumpara pt cost mai mic/km si implicit rulaj mai mare, deci nu poti compara un saab diesel vs un benzinar saab de aceeasi varsta, dar cu 50000km in plus, plus carburant prost in Ro+ distante scurte+viteze medii mici de unde rezulta probleme cu valva EGR, turbo, catalizatoare filtre DPF etc
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Previous

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron