Bemve atacat de pasari!!!

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby andybumbu » 28 Jan 2013, 23:09

Edy, ca bine zici de Trabant...ce masina, ce vremuri
Dane, tu ai fost un pioner in tuning-Trabitunat :wink:
Magic, si ce ai de gand cu micutul din garaj.. :roll:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby MagicPenguin » 28 Jan 2013, 23:31

Trabi a fost al bunicului meu, cumparat de nou. Din cate imi amintesc, este din '78 si are putin sub 200.000 km reali (a mai luat-o o singura data de la 0 - el afiseaza 99.999). :)
Intentia este sa-l pastrez si sa-l "modernizez" putin. Ma gandeam ca daca are centuri si tetiere de BMW, l-ar prinde bine si un Phoenix Yellow de M3... :lol: Buget sa fie! :)
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby andybumbu » 28 Jan 2013, 23:39

Super, si un unchi de al meu a avut unul tot de nou, desi era colonel era innebunit dupa trabi 8) , chiar ca ar arata trasnet cu o asemenea culoare, geamuri fumurii, motor central si o evacuare la fel :mrgreen: in sub 10 ani e auto istoric :idea:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby MagicPenguin » 28 Jan 2013, 23:42

Dar cum un alt motor, nu mai poate fi incadrat la categoria asta... :(
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby andybumbu » 28 Jan 2013, 23:49

doar provizoriu, pana sa se incadreze...mai e :roll: :mrgreen:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Lixandru Razvan » 29 Jan 2013, 08:41

Edy,nu tu ai spus asa ceva ci Dl. Sebastian Stan,poate a avut o asemenea masina si asta este impresia dansului dupa .

Da Edy,putem sa glumim,este liber ,numai ca observ ca se injoseste mai mult decat sa se glumeasca pe seama marcilor nemtesti,in special BMW .Am inteles,nu iti plac,nu va plac unora dintre voi marcile nemtesti,asta este parerea mea de pana acum,tu iubesti Saab-ul si Honda .

Dupa cum stiti eu conduc o Skoda dar sunt realist unde este fata de alte marci, inclusiv Saab si nu ma supara adevarul.

Toate bune si sincer numai simt ce simteam odata fata de .... tot :(
SAAB - Moves my mind
Lixandru Razvan
Senior
 
Posts: 174
Joined: 10 Sep 2011, 10:38
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby danezu » 29 Jan 2013, 10:04

Nu va mai certati mai nene, ca la mine s-au cacat pasarelele pe toate masinile care le-am avut, si paleta de marci a fost vasta :mrgreen: Nu cred ca zburatoarele au preferinte, daca tii masina sub copaci devii WC public pentru acestea :mrgreen:
Iar daca mi-as permite 2 masini una sigur (pe langa Saab) ar fi un cinci-ar din asta nou cu tractiune integrala!(XD530)

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby sebastian stan » 29 Jan 2013, 11:43

Lixandru Razvan wrote:Edy,nu tu ai spus asa ceva ci Dl. Sebastian Stan,poate a avut o asemenea masina si asta este impresia dansului dupa .
......
Toate bune si sincer numai simt ce simteam odata fata de .... tot :(


salut,
răspunzând fotografiei și comentariului lui Edy, postat sub capitolul intitulat „discuții libere” eu nu am încercat decât să fac o glumă ce s-a dorit subtilă (mașină cu găinaț=mașină pe care se poate face găinaț=mașină de căcat). s-ar putea să fii exagerat și să nu-mi fii ieșit gluma. departe de mine gîndul de a jigni valorile unei mărci premium sau de a dezamăgi pe cineva prin asta.

spor și berechet,
sebastian S.

p.s.: ceea ce simți/simt/simțim pentru mașina ta/mea/noastre, indiferent de marca acesteia, nu trebuie să fie influențat de afirmațiile/părerile/vorbele în vânt ale oricui de pe net sau de oriunde. Părerea mea!
(că tot discutam liber)
SAAB ȘI ATÂT.
93SS 1.9 Tid 2007
User avatar
sebastian stan
Senior
 
Posts: 107
Joined: 20 Mar 2012, 23:39

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby andybumbu » 29 Jan 2013, 12:52

Sebastian are dreptate, aici la discutii libere, putem sa scriem liber, stim ca Edy nu inghite marca bmw sau alte marci nemtesti, cum nici eu nu prea inghit japonezele, dar eu cred ca ideea lui era doar o gluma si drept dovada sunt si multele reply si vizualizarile, iar tu Lixandrule, cred ca ai astenie de iarna :roll: :lol:

p.s. Danezule, si eu as vrea un xdrive, dar un 535d cu 8 trepte :mrgreen: sa-i mananc pe toti
Lixandrule, si eu cred ca nimic numai e cum a fost si nici nu va mai fi, asta e, globalizare-canibalizare :?
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Lixandru Razvan » 31 Jan 2013, 09:35

Dane,nu ne certam :)

Andy,putem sa scriem liber dar asta nu inseamna ca sunt vorbe fara rost si sa nu le luam in seama .
Nu cred ca am astenie de iarna dar de primavara sigur o sa am :lol: .

Dl. Stan,sunt sigur ca daca cineva ar face o afirmatie injositoare despre masina Dvs. sigur v-ar fi deranjat
si nu ai avea cum sa nu fi influentat .

PS : usor usor incepe sa -mi placa si sa-mi doresc un BMW ,asta dupa ce am condus unul.Eu sunt mai modest,un 318i - 320i ar fi :)

Toate bune .
SAAB - Moves my mind
Lixandru Razvan
Senior
 
Posts: 174
Joined: 10 Sep 2011, 10:38
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby sebastian stan » 31 Jan 2013, 15:40

Lixandru Razvan wrote:Dl. Stan,sunt sigur ca daca cineva ar face o afirmatie injositoare despre masina Dvs. sigur v-ar fi deranjat
si nu ai avea cum sa nu fi influentat .


1. nu era o afirmație înjositoare
2. nu era mașina dvs. (sau era?)
3. să nu fii se scrie cu 2i

era un joc de cuvinte. las-o așa că devine complicat și un pic absurd. de acum înainte fiecare cu găinațul lui.



spor și berechet,
sebastian S.
SAAB ȘI ATÂT.
93SS 1.9 Tid 2007
User avatar
sebastian stan
Senior
 
Posts: 107
Joined: 20 Mar 2012, 23:39

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby MagicPenguin » 31 Jan 2013, 20:13

Lixandru Razvan wrote:PS : usor usor incepe sa -mi placa si sa-mi doresc un BMW ,asta dupa ce am condus unul.Eu sunt mai modest,un 318i - 320i ar fi :)

Inscrierile pe forumurile/in cluburile BMW (da, sunt mai multe pentru ca nici macar ei nu se inghit intre ei) sunt deschise. Am chiar rugamintea sa te inscrii pe acele forumuri/in acele cluburi, sa participi la intalnirile lor si sa ne dai un feed-back scurt in care sa punctezi macar urmatoarele aspecte:

1. Cum ai fost intampinat acolo in comparatie cu modul in care ai fost intampinat aici
2. Ce fel de persoane ai gasit acolo si cel fel de persoane ai gasit aici
3. Care este reactia lor daca lauzi marca SAAB in ograda lor (eventual reactia celor care stiu mai mult decat "SAAB e OPEL")
4. In care dintre comunitati ti se pare ca se abordeaza subiecte mai interesante pe forum si la intalniri
5. Cu care dintre comunitati consideri ca te identifici
6. Cu care dintre cele doua marci consideri ca te identifici

Evident lista o poti continua in cazul in care consideri ca ar mai exista lucruri semnificative de mentionat.

Dupa acest mic "experiment" poate iti vei da seama unde iti este locul de fapt, sau poate ca intre timp vei merge cu un IS250 si vei deveni fan Lexus... :roll: Pacat ca ei nu au club, dar poti incerca la Club Toyota... Nu, nu am nimic cu Lexus. Era doar un exemplu prin care voiam sa indic faptul ca ai tendinta de a-ti dori orice alta masina cu care te plimbi (SAAB, BMW, etc.) numai Skoda pe care o conduci, nu.

Sa stii ca eu am o idee generala despre ce se intampla prin ograda fanilor/posesorilor BMW. Am cunoscuti in acele comunitati; oameni cu ursi, pisici sau modele BMW de ultima generatie, oameni care stiu numai "hai sa dam cercuri/burnout-uri/liniute" sau oameni cu ceva mai multa minte. Astept si parerea ta dupa ce incerci marea cu degetul.

Consider ca ai fost primit cu bratele deschise de noi toti in aceasta comunitate. Ne bucuram ca apreciezi (apreciai?) SAAB-ul 9-5, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti toleram aceste flame-uri permanente in momentul in care se face referire la BMW. In comunitatile lor erai banat de mult timp, iti garantez.

PS 1: Daca nu stiai, te informez ca unele persoane care arunca cu pietre in BMW pe aici, au fost chiar posesori BMW in trecut.
PS 2: Probabil ca daca iti doreai cu adevarat un SAAB, il aveai deja. Dupa cum ai spus si tu, ocazia si suportul tatalui tau in acest sens, le-ai avut.
PS 3: Nu ne certam; imi exprim eu punctul de vedere intr-un mod mai "primitiv" din cauza frustrarilor personale pe care am tendinta sa le refulez pe acest forum. :roll: NOT! :|
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby tudoreanu2909 » 31 Jan 2013, 20:43

Cu tot respectul Sebastian!
sebastian stan wrote:3. să nu fii se scrie cu 2i
- nu mereu!

sebastian stan wrote:s-ar putea să fii exagerat și să nu-mi fii ieșit gluma.
- de doua ori gresit!

No offense, dar sunt fanul vorbirii si scrierii corecte gramatical si ma bag, uneori, in discutii pe teme din domeniu si daca tot ai deschis subiectul... :)

Sanatate!
Saab 9-3 SS Vector 2005, 1.9 TiD, 150 CP
User avatar
tudoreanu2909
Senior
 
Posts: 145
Joined: 21 May 2012, 19:07

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby sebastian stan » 31 Jan 2013, 21:48

tudoreanu2909 wrote:Cu tot respectul Sebastian!
sebastian stan wrote:3. să nu fii se scrie cu 2i
- nu mereu!

sebastian stan wrote:s-ar putea să fii exagerat și să nu-mi fii ieșit gluma.
- de doua ori gresit!

No offense, dar sunt fanul vorbirii si scrierii corecte gramatical si ma bag, uneori, in discutii pe teme din domeniu si daca tot ai deschis subiectul... :)

Sanatate!


ai dreptate. numărul de i-uri din sufix nu e punctul meu forte. mă luase flama și devenisem mult prea pasional ca să mai fiu atent. greșeala însă rămâne. cu foarte rare excepții structurarea oricărei compoziții, literare, arhitecturale etc. presupune existența unui număr impar de termeni. cum punctele 1. și 2. erau evidente, dar 3. nu se lăsa descoperit, m-am luat de i-uri. ca să și pun punct (pe i, ha ha).

magic, respect!!! ai spus ceea ce eu nu mi-am permis, dar am simțit.

în concluzie:
1. greșeala de ortografie e impardonabilă și mi-o asum;
2. un ritm e creat de minim trei elemente;
3. magic a zis-o pe nume.

și toate astea de la un bmw „de kkt” (...)

spor și berechet,
sebastian S.
SAAB ȘI ATÂT.
93SS 1.9 Tid 2007
User avatar
sebastian stan
Senior
 
Posts: 107
Joined: 20 Mar 2012, 23:39

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Dansb » 31 Jan 2013, 23:13

Un lucru nu-nteleg: de ce, iubind o masina (Saab), trebuie sa-mprosti cu noroi altele (indiferent ca-i vorba de BMW, Opel, VW, MB, Honda, Volvo, etc)?
Mai oameni buni, e loc pentru toate. Eu am explicat la un moment dat de ce nu mi-am luat BMW sau MB (alte doua branduri premium), dar nu-nseamna ca e nevoie sa ma-nversunez impotriva masinior. Inversunarea e impotriva detinatorilor (nu intotdeauna proprietari) si n-am vrut sa fiu asimilat lor.
Sebastian, cu tot respectul, dar n-o sa ma convingi niciodata ca ai vrut sa fii subtil spunand "o masina de kkt" in intelesul pe care-l sustii acum, pentru ca din posturile tale anterioare rezulta in mod evident un nivel superior in privinta cunoasterii nuantelor/subtilitatilor limbii romane (altminteri mare curva :roll: ). Am convingerea ca ai fost pe deplin constient si responsabil cand ai facut afirmatia aia. BMW nu e deloc o masina de kkt, ci de kkt sunt (unii) posesori(i).
La fel ca si MB, SAAB, Jaguar, BMW-ul este o masina care confera celui de la volan distinctie si-i asigura respectabilitate. Sigur, exista si printre posesorii/proprietarii acestor branduri, cocalari, mafioti, persoane dubioase, dar nu inseamna ca trebuie sa incadram masinile intr-un sablon nefericit.

Antonio, am vazut multi saabisti pe forumul nostru chititi pe "dat fumuri" beemveurilor (recunosc ca nu ma dau in laturi, daca pot s-o fac si eu), asa ca si printre noi sunt(em)
MagicPenguin wrote: oameni care stiu numai "hai sa dam cercuri/burnout-uri/liniute"
. Avem masini cu Hirsch-uri sau Maptun-uri fara numar, fara numar. Oare de ce? E omenesc sa-ti doresti sa iesi invingator din diverse competitii, pana la urma, nu?
NU E FLAME, mi-am spus parerea intr-un topic de discutii libere!
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

PreviousNext

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest