Bemve atacat de pasari!!!

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby MagicPenguin » 01 Feb 2013, 01:52

Dan, in Bucuresti cel putin, exista o specie de posesori de BMW care se aduna in general vineri seara (iarna mai rar) intr-un anumit loc (nu are sens sa intru in detalii aici) doar ca sa invarta cauciucurile pana ies sarmele, sa manance seminte si sa asculte muzica nesimtit de tare (manele sau alte genuri). Politia cunoaste fenomenul si vine mereu acolo. Scandalul se repeta, se repeta, se repeta... Se dau amenzi, se ridica taloane, iar dupa scandal, cine mai are gume/gaz iese pe sosele si alearga haotic. Un 318 ii face pe multi sa se simta mult peste oricine. Aceasta este activitatea unei comunitati locale BMW.
Persoanele de pe forum despre care vorbesti tu, nu pot fi comparate cu acele personaje. Sunt curios cum s-ar integra Razvan acolo, pentru ca:
Lixandru Razvan wrote:sincer numai simt ce simteam odata fata de .... tot

"tot" include practic marca SAAB si comunitatea SAAB, nu?
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Gabilsson » 01 Feb 2013, 07:42

BMW e pentru marlani iar Mercedes pentru tigani... Nu este interesant cum asta se aplica doar in Romania? Eu nu am mai auzit pe nicaieri mentalitatea asta deci posesorii din Romania sunt problema (cativa dintre ei) si nu masinile. Eu cred ca toate masinile au bune si rele iar o anumita combinatie din aceste proprietati face ca unii sa indrageasca marca X sau Y
AERO 2002
Image

|˙˙ʇǝuɹǝʇuı ǝɥʇ uo ʇxǝʇ uʍop ǝpısdn ɯopuɐɹ pɐǝɹ noʎ :ǝɯıʇ ǝǝɹɟ ɥɔnɯ ooʇ ʎɐʍ ǝʌɐɥ noʎ ןןǝʇ oʇ ʍoɥ˙˙˙
Gabilsson
Senior
 
Posts: 186
Joined: 15 Jul 2012, 23:25
Location: Kristianstad

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Dansb » 01 Feb 2013, 08:41

Baieti, ambii imi sustineti micuta teorie. Cat despre proprietarii de BMW, va dau doua exemple din Sibiu:
1. Categoria 1: proprietarul (imi displace apelativul de patron, in Ro a capatat conotatii peiorative, impartaseste "soarta" masinii in discutie) grupului de firme la care lucrez, are in familie (sunt 4 persoane) 2 X5, un serie 7 4l xdrive din 2009, un serie 7 4l D mai vechiut (ginerele), si un Cayenne. Desi exista ideea preconceputa (pe care o impartasesc si eu, inr-o oarecare masura) ca BMW = masina de cocalar, bisnitar, tigan, fante "da Dorobanti" etc, in momentul in care ii vezi pe acesti oameni la volan sau dandu-se jos din masini, realizezi ce masina este BMW, realizezi ca este simbioza perfecta om/statut social/masina. Familia este in top 50 in Ro. In acelasi timp, niste bogatani sibieni (eu fac o diferenta intre cei doi termeni - bogati si bogatani), cu statii de benzina de data asta, au Hummer, Escalade, R8. E adevarat, au si vreo doua X5, da' cu alea merg doar la piata :roll: Intre cele doua familii exista o mare diferenta: educatia, discretia, decenta. Tot in Sibiu, tiganii au Maybach, Bentley, Ferrari, Lamborghini, MB SL 600 AMG - doar asa se pot face remarcati, pentru ca in momentul in care coboara din masina put a Aqua di Gio asezonat cu mujdei si sudoare veche :twisted:
2. Am vazut in Sibiu doua numere: SB 69 FUK si SB 69 MUE. Guess what? BMW, nu ma stiu la modele/ani, da-s unele mai vechi de 10 ani, au tobe sparte/sport, suspensii varza si stopuri vopsite.:lol:
INTREBARE: care din cele doua situatii defineste BMW-ul, sau oricare alta masina?
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby sebastian stan » 01 Feb 2013, 11:30

Dansb wrote:INTREBARE: care din cele doua situatii defineste BMW-ul, sau oricare alta masina?


niciuna.
1. replica infamă a fost complet gratuită;
2. mașina este un obiect cu un dublu semnificat: imaginea de marcă (produs al marketingului) și imaginea posesorului/conducătorului auto (produs sinergic al culturii celui din urmă). orice generalizare devine așadar inutilă. un „coca-piți” poate contamina orice mașină în care se va urca, inclusiv un saab;
3. un membru care are peste 100 de posturi pe acest forum fără să dețină un saab dă dovadă, din punctul meu de vedere, de foarte multă pasiune pentru această marcă, lucru pe care personal îl apreciez întotdeauna.

cu deosebit respect pentru nivelul intelectual și logica discursivă a replicilor, cât și pentru timpul și pasiunea investite în tot ceea ce ține de saab,
sebastian S.
spor și berechet!
SAAB ȘI ATÂT.
93SS 1.9 Tid 2007
User avatar
sebastian stan
Senior
 
Posts: 107
Joined: 20 Mar 2012, 23:39

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Lixandru Razvan » 01 Feb 2013, 14:05

Antonio tu ai probleme asadar te rog sa ma uiti ca eu te am uitat de mult.Regret acum cand ti am luat apararea in fata cuiva si am spus ca te cunosc ,chiar esti acid .

Dl. Stan, suntem in regula :) ?

Toate bune.
SAAB - Moves my mind
Lixandru Razvan
Senior
 
Posts: 174
Joined: 10 Sep 2011, 10:38
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Dansb » 01 Feb 2013, 14:25

:shock:
sebastian stan wrote:...obiect cu un dublu semnificat...
:cry:

Lixandru Razvan wrote:Antonio tu ai probleme asadar te rog sa ma uiti ca eu te am uitat de mult.Regret acum cand ti am luat apararea in fata cuiva si am spus ca te cunosc ,chiar esti acid .


Razvan, esti patetic (vezi fragmentul bolduit), Antonio nu a fost mai acid decat tine si-n plus, mama natura a fost darnica cu el "dotandu-l" pentru a-si purta singur de grija :wink: . Nu mai flama, te rog.
Ca si Sebastian, apreciez pasiunea ta pentru Saab, dar incearca sa pastrezi un echilibru, e suficient daca esti fan, nu-i nevoie de fanatism, nici pro Saab, nici pro BMW.

Imi place cum suna, desi nu prea are sens, dar... "spor si berechet".
S-auzim de bine.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby tudoreanu2909 » 01 Feb 2013, 14:46

Lixandru Razvan wrote:Antonio tu ai probleme asadar te rog sa ma uiti ca eu te am uitat de mult.


Asta sigur e citat dintr-un serial sud-american!! :D :lol:
Saab 9-3 SS Vector 2005, 1.9 TiD, 150 CP
User avatar
tudoreanu2909
Senior
 
Posts: 145
Joined: 21 May 2012, 19:07

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby talladega » 01 Feb 2013, 16:33

Prin prisma eosului cognitiv intrinsec ne dam seama redundant,abreviant si in acelasi timp latent de meandrele recognoscibile ale protuberantelor esoterice in deplina concordanta cu plenitudinea exhaustiva a reverberantelor lascive posedate altruist!
Cu alte cuvinte SUNT PLIN DE OBEDIENTA DAR TRAIESC IN OPULENTA!
Lasati-o naibilor de juxtapunere contextuala din pozitia de decubitus ventral in stand pe sternocleidomastoidian....De la ce a plecat discutia si unde s-a ajuns!
Am ajuns sa facem analiza morfo-sintactica si sa declinam verbele,sa folosim tranzitiv-intranzitiv,mai mult ca perfectul si conjugarea a treia la gerunziu pasiv.
Nu aveam nimic de spus dar am vrut sa va arat ca si eu stiu cuvinte multe,chiar daca unele nu stiu ce inseamna...
CRED CA PUTEM MAI MULT DE ATAT si pe acest forum ar trebui sa ne limitam la discutii despre masini si nu la discutii interminabile despre NIMIC....
Mai bine haideti sa vorbim despre pasiunea noastra comuna,SAAB!
Sa fiti iubiti!
SAAB 900SE TURBO TALLADEGA MAPTUN STAGE3+-300 CP VISINIU-1997
SAAB 9-5 VECTOR 1,9 TID 150 CP ROSU-2007
VOLVO V70 AWD D5 185 CP NEGRU-2007
User avatar
talladega
Senior
 
Posts: 137
Joined: 08 Apr 2011, 13:30
Location: brasov

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Dansb » 01 Feb 2013, 16:57

De fapt, ce te-a deranjat? Sa stiu pentru ce-ar trebui sa-mi cer scuze: limbajul folosit? Exprimarea?
Discutia era despre BMW si etichetarea (indreptatita sau ba) ca masina de KKT.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby talladega » 01 Feb 2013, 19:38

Draga d-nule Dan,sper ca nu mie imi era adresata ultima intrebare pt ca eu nu m-am gandit nici o secunda sa va reprosez ceva dvs ci doar am vrut sa persiflez zeflemitor toate acele expresii academice la care s-a ajuns dupa ce o masina a fost gainatata cu gainat de gaina....
Am incercat sa fac o gluma ca sa mai destindem atmosfera si in nici un caz cu referire la persoana dvs.Si inca ceva foarte important:sper ca maine o sa imi faceti placerea sa ne vedem la BV,nu-i asa?Va salut cu respect,Danutz cel micutz.
SAAB 900SE TURBO TALLADEGA MAPTUN STAGE3+-300 CP VISINIU-1997
SAAB 9-5 VECTOR 1,9 TID 150 CP ROSU-2007
VOLVO V70 AWD D5 185 CP NEGRU-2007
User avatar
talladega
Senior
 
Posts: 137
Joined: 08 Apr 2011, 13:30
Location: brasov

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Dansb » 01 Feb 2013, 22:10

Draga d-le Danutz micutz cu Talladegutza (nu prea) micutza,
Ma declar guilty pentru a nu va fi intuit intentia de a persifla zeflemitor interventiile pseudoacademice ale preopinentilor dumneavoastra: da, va era adresata ultima intrebare :mrgreen: , dar va absolv de supliciul raspunsului :roll: .
In privinta participarii la intalnirea din Brasov si a bucuriei revederii cu dumneavoastra si distinsa dumneavoastra doamna, inca n-am reusit sa iau o decizie. Doamna mea lucreaza maine si mi-e cam urat sa vin de unul singur. Am incercat sa conving mai multe persoane, dar toate au program. Una dintre ele (va spune ceva numele de Gabi ? :roll: :wink: ce mica-i lumea :!: ) n-are program, dar are program... de somn. Concluzionand, ma decid dimineata daca plec sau nu, si va asigur ca va atarna foarte greu in balanta placerea de a va revedea.
Va contrasalut cu netzarmurita consideratziune,
Al dumneavoastra Danutz, nu micutz da' batranutz :lol:
PS: dupa unele surse, azi ar fi aniversarea lui Caragiale :mrgreen:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby MagicPenguin » 02 Feb 2013, 00:44

Lixandru Razvan wrote:Antonio tu ai probleme

Daca am, le rezolv. Am fost olimpic la matematica. Este prima si ultima data cand iti permit un asemenea limbaj Lixandru Razvan.

Dansb wrote:
Lixandru Razvan wrote:Antonio tu ai probleme asadar te rog sa ma uiti ca eu te am uitat de mult.Regret acum cand ti am luat apararea in fata cuiva si am spus ca te cunosc ,chiar esti acid .


Razvan, esti patetic (vezi fragmentul bolduit), Antonio nu a fost mai acid decat tine si-n plus, mama natura a fost darnica cu el "dotandu-l" pentru a-si purta singur de grija :wink: . Nu mai flama, te rog.
Ca si Sebastian, apreciez pasiunea ta pentru Saab, dar incearca sa pastrezi un echilibru, e suficient daca esti fan, nu-i nevoie de fanatism, nici pro Saab, nici pro BMW.

Culmea e ca tocmai despre discutia noastra legata de "Club SAAB Sibiu" era vorba...
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby sebastian stan » 02 Feb 2013, 16:55

Lixandru Razvan wrote:Dl. Stan, suntem in regula :) ?


din punctul meu de verere noi am avut un schimbde idei, deci da, suntem în regulă.

spor și berechet,
sebastian S.
SAAB ȘI ATÂT.
93SS 1.9 Tid 2007
User avatar
sebastian stan
Senior
 
Posts: 107
Joined: 20 Mar 2012, 23:39

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby sebastian stan » 02 Feb 2013, 17:19

talladega wrote: ci doar am vrut sa persiflez zeflemitor toate acele expresii academice la care s-a ajuns dupa ce o masina a fost gainatata cu gainat de gaina....

mă simt vizat așa că ma simt nevoit să specific, deși sunt convins că este complet irelevant și drept urmare nu țineam neapărat: sunt doctor în arhitectură și cadru didactic universitar, așa vorbesc eu deobicei cu oameni cărora nu trebuie să le spun „șefu”, „bossu” etc.

spor (rezultat al activității personale) și berechet (rezultat al bunăvoinței divine),

sebastian S,
fericit posesor de saab și mândru membru al acestui forum
SAAB ȘI ATÂT.
93SS 1.9 Tid 2007
User avatar
sebastian stan
Senior
 
Posts: 107
Joined: 20 Mar 2012, 23:39

Re: Bemve atacat de pasari!!!

Postby Dansb » 02 Feb 2013, 17:32

MagicPenguin wrote:Culmea e ca tocmai despre discutia noastra legata de "Club SAAB Sibiu" era vorba...

:shock: :lol:
Asta nu-nseamna ca nu-mi mentin afirmatia :roll:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

PreviousNext

Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest