asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby andrei_c » 09 Oct 2013, 22:52

de curand am avut un "mic" incident in trafic in care a fost implicat avionul din dotare , problema intervine la cetateanul care a fost devina si asiguratorul acestuia pe nume Euroins acceptarea devizului facut de catre un service agreat de acestia(nu am acceptat regie proprie pentru ca suma oferita nu acopera mai nimic din costul reparatiei) , in urma constatarii de catre constatatorul firmei de asigurari acesta a concluzionat ca spoilerul nu necesita schimbat desi lipseste o bucata din el , bandoul de pe usa este rupt la fel nu a primit inlocuire , janta est fisurata si scapa aer nu am primit inlocuire , usa si aripa am primit indreptat la un barem de lucru destul de in bataie de joc
din punct de vedere legal persoana in culpa o consider absolvita de vina pentru ca are o asigurare valabila acceptata de asigurator , dar cu asiguratorul ce ramane de facut astfel ca masina sa fie reparata , chiar intr-un service agreat de accestia , intr-un termen rezonabil fara a fi nevoit a scoate bani din buzunar ?
SAAB 93 SS Vector 2.0T new hirsch stage 2 184kw
User avatar
andrei_c
Senior
 
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2010, 23:15
Location: Brasov

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby danezu » 10 Oct 2013, 05:52

Nasoala treaba, pasii sunt urmatorii:
-faci deviz la un service serios
-mergi cu un martor sau avocat la dir daune Euroins si le arati cat trebuie sa plateasca, negociezi, etc!
-faci reclamatie la fostul CSA(ASF acum).

In acest mod rezolvi 100%.

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby Dansb » 10 Oct 2013, 09:51

Chestie de onestitate :roll: . Romanul alege varianta cea mai ieftina, in ideea ca nu-i pasa de modul in care-si rezolva problema pagubitul pe care l-a prejudiciat. Are asigurare, gata, e treaba celuilalt. Nasol e cand esti tu in situatia de pagubit, nu?
Uite ce discutie s-a purtat referitor la asiguratori, cu ceva timp in urma:
Dansb wrote:
erplorer wrote:Fara suparare, consider ca pentru un proprietar de Saab este mult mai nelalocul lui sa sara cu comentarii rautacioase...

Nu-s comentarii rautacioase, e o realitate usor de verificat. Probabil te-ai simtit in pericol cu desfacerea produsului pe forumul asta. Pentru stiinta ta, am un amic angajat la una din societatile recomandate de tine, care prieteneste m-a sfatuit sa-i evit. La ei, se pleaca din start cu oferta de reparatie si nu de inlocuire, iar daca nu se poate repara, incearca sa-ti bage pe gat piese sh, sub pretextul ca masina ta e veche (3-4-5 ani inseamna tot veche la ei), e devalorizata si nu se justifica piesa de origine noua. Recomand inca o data vizita pe alte forumuri.

explorer wrote:...cu atat mai mult atunci cand cineva incearca sa vina in ajutorul comunitatii cu o oferta in limita posibilitatilor!

Cred ca multi de pe forumul asta vor IN NPRIMUL RAND sa n-aiba probleme cu recuperarea daunelor, atunci cand isi fac un CASCO. Si sper ca la fel de multi sunt departe de ce-am spus mai sus:
Dansb wrote:...clienti chititi pe chilipiruri - "ma duc unde-i mai ieftin, ma doare la patina ca (asiguratorii) nu-i platesc pagubitului, io am asigurare" :evil:
, sa se judece-ntre ei (am adaugat asta acum, pentru a fi ideea mai clara).

explorer wrote:...am incercat doar sa fiu un pic mai transparent decat majoritatea celor din industria asigurarilor si asta din respect pt majoritatea posesorilor de Saab,


Toti brokerii-s la fel de "transparenti" - pentru a-si vinde produsul ofera in primul rand ce-i mai ieftin, mizand pe saracia (majoritatii) romanilor. Dar, si-n asigurari este valabila zicala "sunt prea sarac pentru a cumpara lucruri ieftine" :wink: . Cat despre respect... :oops:

explorer wrote: Spre stupoarea ta, afla ca am 4 propietari de Saab-uri care au ales pt RCA tocmai cele 2 societati nedigerate de tine, a fost doar alegerea lor, i-a interesat doar pretul,

Congratulations, you did it :!: Motivatia nu mai merita comentata, am facut-o mai sus :roll:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby csb » 11 Oct 2013, 18:07

Din pacate asta e realitatea tarii noastre, cat timp statul permita sa functioneze legal aceste firme de asigurari ele vor trai mult si bine.... sufera cetateanul de rand ca noi.

Eu tocmai am facut la Astra cu 500 lei :roll:
Fiind aceste diferente e tentant pt ca diferenta pana la cei 1200 la Groupama acopera o revizie completa :!:

Din ce am vazut nici la ieftin nici la scump nu e usor sa faci deconturi si ma bucur enorm ca nu tre sa apelez la asiguratori.
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby andybumbu » 11 Oct 2013, 22:31

Astia de la Euroins sunt campioni in acest domeniu :evil:
Le-au fost restrictionat dreptul de a emite polite RCA timp de o luna in aceasta vara...sunt 100% convins ca degeaba.Am un prieten cu epoleti, pagubit si care a ramas stupefiat de tupeul acestor gunoaie.

Unica solutie in cazul de fata, e o discutie directa si plangeri peste tot, inclusiv la adresa directorului de sucursala :idea:
Porcii dracului, normal ca nu despagubesc, la asa mici prime RCA, cred ca au pierderi fantastice...nu stiu cum dracu rezista pe piata :roll: :evil:

p.s. Vinovatul e acoperit legal, dar...l-ai putea putea putin interpela, povesteste-i care e treaba si ai tot dreptul sa-l tragi pe civil, data viitoare sa fie mai atent in trafic si doi, nu e suficient doar sa ai o polita RCA valabila...ci si acoperitoare :idea:

Vezi ca si indisponibilizarea masinii trebuie sa fie acoperita :!:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby manolodsv » 11 Oct 2013, 22:55

andybumbu wrote:
Vezi ca si indisponibilizarea masinii trebuie sa fie acoperita :!:

Unde te crezi Andy ! Traim in Romania si asta ne papa tot timpul. Un saabit mi-a spus sa ii dau si lui EPC ca nu il poate lua de pe torrent ca risca amenda de 800 € - traieste in Germania. Noi ne apropiem cu pasi marunti si repezi de pesterile africii :evil:.
Sent from my airplane 9-3 SS Tid Black 08 TAF and 9-3 SS 2.0 t Hirsch 88 TAF
EX SAAB 9-3 SS 1.9 TID 120 cp - 2008 SAABinuta.
PRESENT SAAB 9-3 SS 2.0t Hirsch 210CP - 2008 Pa Pa Bum Bum.
User avatar
manolodsv
Saabist adevarat
 
Posts: 1997
Joined: 17 Feb 2012, 10:49
Location: Calarasi

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby andybumbu » 11 Oct 2013, 23:15

Apropo de Germania, mi-am incasat prima amenda de radar in peeste 10 ani...38km/h in zona de 30....20euro :mrgreen:

Africa de Nord :roll: , toti escrcocii ultimilor >20 de ani vor fi facuti ciorba pe care nici porcii nu o vor manca, iar apoi tara fiind goala, o vom popula cu o specie noua- vidienii :lol:
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby Dansb » 12 Oct 2013, 20:59

andybumbu wrote:... Vinovatul e acoperit legal, dar...l-ai putea putea putin interpela, ... si ai tot dreptul sa-l tragi pe civil,

Dreptul la actiune este consfintit prin constitutie, singura problema e ca, intr-un astfel de caz, asiguratul nu are calitate procesuala, atata vreme cat este acoperit de un contract de asigurare si nu a incalcat nici una din clauzele prevazute in el, ca, de ex, consumul de alcool :mrgreen: Pe romaneste spus, daca asiguratorul nu plateste, asiguratului nu poti decat sa-i suflii-n goarna :roll:
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: asigurari cum facem sa fim despagubiti ?

Postby danezu » 14 Oct 2013, 05:47

Il dai in judecata in proces civil pe asigurat si el la randul lui firma care nu plateste! Un avocat iti explica pasii care trebuie urmati!

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron