Taxa poluare

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Taxa poluare

Postby vicentziu » 20 Aug 2014, 14:57

Salutare tuturor,
Vicentiu este numele meu, imi cer scuze daca s-a mai dezbatut acest subiect si am deschis acest topic aiurea, sunt noul si fericitul :) posesor al unui SAAB 9-3 SS TTid Aero, toate bune si frumoase pana in momentul in care a trebuit sa achit (din nou) prostia si inutilitatea acestei taxe de poluare...
Proprietarul dinaintea mea s-a judecat cu statul, a castigat procesul si i-a fost restituita suma platita.
Eu acum tre sa platesc acea suma din nou... mai trist este faptul ca norma de poluare a masinii mele este euro 5 (data fab 06.2010) desi ea figureaza la RAR ca fiind euro 4.
Diferenta intre euro 4 si euro 5 este undeva la 1400 E.. traiasca statul roman !
Din auzite am inteles ca s-au mai lovit si altii de aceasta problema si au avut castig de cauza, printr-o foaie care justifica norma de poluare de la producator sau din tara din care a fost achizitionata masina.. in cazul meu masina a fost luata din Italia si nu am respectiva foaie :( , nici fostul proprietar ..el inscriind-o ca euro4.
Poate sunt absurd, dar ma simt nedreptatit, de ce sa platesc mai mult decat trebuie ? macar daca banii acestia din taxe si impozite si bla bla bla aveau un corespondent in realitate si se facea ceva bun cu ei, dar asa...
Daca mai sunt ai altii patiti si ati gasit vre-o solutie ..va rog sa imi spuneti si mie ce as putea face.
SAAB 9-3 SS 2010 TTid Aero
vicentziu
Junior
 
Posts: 31
Joined: 26 Nov 2012, 15:44

Re: Taxa poluare

Postby Dansb » 20 Aug 2014, 15:43

Daca stiu bine, codul de motor este similar cu cel de Opel Insignia. Daca e asa, ai putea incerca sa obtii un document de la o reprezentanta Opel, iar restul tine de perseverenta si sistemul tau nervos. Parerea mea e ca se poate, dar, din pacate, cu eforturi mari. Merita pentru 1400 euro, cred.
Succes!
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Taxa poluare

Postby andybumbu » 20 Aug 2014, 21:25

Stai tu linistit...mori cu dreptatea in mana :evil:
Banii astia legati de aceasta taxa :twisted: cu n denumiri nu au fost ganditi cu scop ecologic-infrastructura-educatie rutiera-preventie etc, ci doar, de a lua bani cash cu JAPCA de la prostii care inca platesc, ca de, toti vor un instrument de deplasare :lol:
Acest popor inghite orice, e genetic, deci de ce nu :mrgreen:
Sa inteleg ca ai luat-o crezand ca are taxa...sau omul ti-a spus adevarata situatie :roll:

da-mi mesaj si te ajut: andybumbu@yahoo.com
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Taxa poluare

Postby vicentziu » 21 Aug 2014, 10:28

Dansb wrote:Daca stiu bine, codul de motor este similar cu cel de Opel Insignia. Daca e asa, ai putea incerca sa obtii un document de la o reprezentanta Opel, iar restul tine de perseverenta si sistemul tau nervos. Parerea mea e ca se poate, dar, din pacate, cu eforturi mari. Merita pentru 1400 euro, cred.
Succes!



Multumesc Dan, o sa incerc si varianta asta.
SAAB 9-3 SS 2010 TTid Aero
vicentziu
Junior
 
Posts: 31
Joined: 26 Nov 2012, 15:44

Re: Taxa poluare

Postby vicentziu » 21 Aug 2014, 10:33

andybumbu wrote:Stai tu linistit...mori cu dreptatea in mana :evil:
Banii astia legati de aceasta taxa :twisted: cu n denumiri nu au fost ganditi cu scop ecologic-infrastructura-educatie rutiera-preventie etc, ci doar, de a lua bani cash cu JAPCA de la prostii care inca platesc, ca de, toti vor un instrument de deplasare :lol:
Acest popor inghite orice, e genetic, deci de ce nu :mrgreen:
Sa inteleg ca ai luat-o crezand ca are taxa...sau omul ti-a spus adevarata situatie :roll:

da-mi mesaj si te ajut: andybumbu@yahoo.com


Am stiut ca taxa a fost recuperata, vanzatorul spunandu-mi de la inceput, doar ca mi s-a parut dubios faptul ca pe carte scrie euro 4... cand am fost la verificare la Auto Cobalcescu inainte de a cumpara masina, mecanicul care a examinat masina mi-a spus ca este euro 5 indiscutabil insa imi trebuie un document (o foaie galbena parca zicea) de la dealerul care a inscris masina pentru prima oara.. asta intamplandu-se in Italia :(
SAAB 9-3 SS 2010 TTid Aero
vicentziu
Junior
 
Posts: 31
Joined: 26 Nov 2012, 15:44


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron