Power launch - cutie automata

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Power launch - cutie automata

Postby cristian_93 » 23 Apr 2009, 13:52

O intrebare pentru cei care au cutii automate si nu numai:

Cum procedati pentru a avea un start de pe loc cat mai puternic?

Daca se tine pedala de frana apasata, se calca acceleratia pana cand motorul urca in ture, dupa care se elibereaza frana si se apasa la fund acceleratia, se poate intampla ceva grav? Sincer sa fiu nu imi dau seama prea bine unde se inmagazineaza aceasta energie si cine suporta sarcinile... La scara mai mica, acest lucru se intampla de exemplu de fiecare data cand incerc sa urc o bordura cu roata lipita de bordura respectiva - motorul se tureaza si inaintarea este zero pentru scurt timp. Bineinteles, nu am de gand sa fac prea des asa ceva, decat atunci cand se impune :D

Pana acum nu am incercat asa ceva, am demarat normal, cu acceleratia la fund si cutia in drive, dar mi se pare ca pleaca mult prea greu de pe loc, cu toate ca am 270 de cai. Pe net diferenta intre cutia manuala si cea automata, pentru motorul 2.0 210 cai, este de la 7.5 la 9, adica 1.5 secunde, ceea ce mi se pare foarte mult :?

Daca mai sunt si alte posibilitati mai ortodoxe, le astept cu nerabdare!
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Postby mtudorascu » 23 Apr 2009, 15:38

http://www.youtube.com/watch?v=ddmE2xSjjEA

Ia exemplu de aici ar trebui sa functioneze la fel.
Dar scoate esp-ul!!
Eu am cutie manuala dar iti confirm ca, si asa incercand sa plec tare de pe loc, fara a vrea neaparat sa scot fum din roti esp-ul imi taie gazul astfel incat sa previna orice posibilitate de pierdere de aderenta
Pacat ca 93-ul nu are mod sport la cutie (autoadaptiva din ce stiu eu)
In plus pot sa iti zic ca aceeasi tactica este folosita de un prieten de al meu la BMW. (sport/esp off/ frana+gas) doar ca acolo efectul este si mai mare dat fiind ca invarte pe loc rotile din spate(nu ma intrebati dc nu ii merg placutele spate cand esp e scos si frana actionata....nu stiu)

Bafta si sa ne zici daca iese
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron