senzor ulei

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

senzor ulei

Postby Domokos Ivan » 23 Sep 2009, 13:56

Salut everybody,

am un SAAB 93 din 2004 cumoparat recent (mai 2009).

Prima mea afisare vine cu 2 chestii:

1. problema la motor 2,2 tid- dupa ce o perioada semnul de motor de pe bord( check engine) se aprindea si se stingea( la perioade neregulate), in timpul unei deplasari spontabn s-a aprins iconul de ulei in culoarea rosie si bordcomputerul ma informa sa trag la dreapata si sa opresc motorul.
Rezolvarea: in primul rand o lege nescrisa zice sa schimbi uleiul dupa cumpararea unei masini, lucru pe care am amnata pana nu s-a intamplat ceeace v-am povestit sus.
Am dus masina la mecanic( pe trailer sigur). Aici a stat cam 4 zile si masina a fost "operata" dupa cum urmeaza:
a. schimb de ulei- mecanicul zicea ca nu a mai vazut asa ulei ars
b. a desfacut baia de ulei, si a spalat uleiul intarit( din cate am inteles sunt niste conducte in interiorul baii)
c. a asamblat totul, iconul rosu disparuse, dar dupa ce se incalzise motorul la temp optima, iconul iar se aprindea.

Hai ca nu va mai plictisesc, de vina era senzorul de presiune al uleiul care pur si simplu refuza sa mai functioneze cu asa ulei. Totul m-a costata in jur de 40 Ron( senzorul). Nu vreau sa mai spun ce spaima am tras, ma gandeam la tot ce e mai rau.

2. am nevoie de un dealer de piese care poate sa-mi aduca invelitoarea de cheie de contact( partile interioare electrice se pot muta in una noua, nu?) si care este pretul aproximativ?

Mersi eatentie, Ivan
Domokos Ivan
 
Posts: 1
Joined: 15 Jun 2009, 11:13
Location: Miercurea Ciuc

Postby ess1902 » 23 Sep 2009, 14:45

Cred in primul rand ca discutia ar trebui mutata la " tehnica". In al doilea rand nu cred ca vei gasi vreodata pe cineva care sa iti aduca doar partea de plastic de la cheie. Nu cred ca se poate de fapt la nici o marca sa aduca asa ceva.Din pacate cred ca singura solutie e sa comanzi o noua telecomanda si sa mergi la un dealer pentru a putea sa o faci operabila.
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

Postby mtudorascu » 24 Sep 2009, 06:08

cauta pe site-urile cu piese de afara sau pe e-bay
am citit pe saabscene de cineva care si-a comandata doar carcasa la cheie.
respectivul zicea ca a luat-o de pe e-bay dar ca exista si pe alte site-uri de piese Saab doar ca are pretul mai mare.
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest