concedii in romania

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

concedii in romania

Postby zamolxe » 09 May 2010, 16:29

salutare,

sunt in pana de idei pt concediul din vara acesta si vazand pozele de la intalnirea din 1 mai m-am gandit sa va cer ajutorul. Salina arata super bine, foarte interesant modul in care a fost amenajata
din motive obiective, bebelus de 3 luni :), nu vom putea iesi din tara si nici la mare nu-i inca momentul sa mergem so ne-am gandit sa facem un traseu interesant in Ro.
daca aveti ceva sugestii, trasee pe care le-ati facut la un mom si v-au incantat, va rog sa le puneti aici.. sunt sigur ca nu sunt singurul care ar putea beneficia de aceste info.
SAAB 95
1.9 TiD, negru, 2008
zamolxe
Junior
 
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2010, 14:56

Re: concedii in romania

Postby zamolxe » 18 May 2010, 14:55

sa inteleg ca nu mai stie nimeni un traseu frumos in tara asta? :(
deci vb poetului pe un picior de plai pe o gura de rai si-a pierdut corespondentul in realitate :(
SAAB 95
1.9 TiD, negru, 2008
zamolxe
Junior
 
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2010, 14:56

Re: concedii in romania

Postby Edy » 18 May 2010, 15:09

Exista în România zeci de rute care reusesc sa strânga laolalta peisaje naturale cu nimic mai prejos decât cele din Austria sau Elvetia, monumente istorice de pe lista UNESCO, asfalt bun si trafic redus. Iata cinci dintre cele mai interesante trasee turistice de parcurs cu masina.

2.500 km de drumuri nationale au fost modernizate pâna în prezent, alti peste 4.000 fiind asfaltati în cadrul „Programului de ­reabilitare primara“

DRUMUL MANASTIRILOR

Bistrita – Vatra Dornei – Câmpulung Moldovenesc (DN 17) – Moldovita – Marginea (DN 17A) – Gura Humorului (DN 2E). Circa 230 km de serpentine ce leaga Ardealul de Bucovina prin pasul Tihuta (zona ce l-ar fi inspirat pe Bram Stoker când a scris „Dracula“) si apoi fac legatura între cele mai celebre manastiri din România: Moldovita, Sucevita, Arbore, Voronet si Humor, patru dintre ele aflate, din 1993, pe lista Patrimoniului Cultural Mondial al UNESCO.

SPRE INIMA TRANSILVANIEI

Ploiesti – Cheia – Brasov (DN 1A) – Sighisoara – Târgu Mures (DN 13). 280 km de asfalt ca-n palma, serpentine mai mult sau mai putin strânse, zeci de urcusuri si coborâsuri. Un drum pentru cei cu adevarat pasionati de condus (în zilele de lucru, portiunea de pâna în Brasov poate fi aglomerata cu vehicule grele). Crestele Ciucasului, cetatile din Feldioara, Rupea, Saschiz si Sighisoara ori numeroasele biserici medievale sunt „premii“ pentru cei care se încumeta la acest traseu.

PE VALEA BISTRITEI

Piatra Neamt - Bicaz – Poiana Largului – Toplita (DN 15). Traseul de140 km parcurge valea Bistritei, ajunge la barajul de la Bicaz si apoi urmeaza, în serpentine, malul lacului Izvorul Muntelui pentru circa 50 km. Urmeaza traversarea Carpatilor, spre Transilvania, trecând prin Borsec si la sud de masivul Calimani. Trebuie spus ca ambele drumuri care merg mai departe din Toplita, spre Reghin si spre Gheorgheni, sunt în stare proasta (primul fiind, pe alocuri, aproape impracticabil).

ÎNTRE OLTENIA SI BANAT

Râmnicu Vâlcea – Târgu Jiu (DN 67) – Baile Herculane (DN 67D) – Plugova (DN 6) – Anina (DN 57B) – Resita (DN 58). Drumul, în total cam 300 km, serpuieste pe la poalele muntilor Parâng, Vâlcan, Cernei, Semenic si Aninei, trecând pe lânga manastiri celebre, ca Hurezi sau Tismana sau prin locurile unde a trait si creat Brâncusi (Hobita si Târgu Jiu). Statiuni precum Baile Govora, Rânca sau Semenic sunt si ele usor accesibile.

TRANSFAGARASANUL

Pitesti – Curtea de Arges - Bâlea – Cârtisoara (DN 7C) – Sibiu (DN 1). Cel mai celebru „drum frumos“ din România este deschis, în general, de la 1 iulie la 1 noiembrie. Manastirea Curtea de Arges, cetatea Poienari, barajul si lacul de acumulare de la Vidraru sau cascada Bâlea sunt printre cele mai interesante locuri ce pot fi vazute pe acest traseu. La altitudinea maxima de 2030 m, privelistea asupra crestei Fagarasului si a lacurilor alpine îti taie rasuflarea.

In concediul de anul asta, o sa fac toate aceste trasee! :mrgreen:
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: concedii in romania

Postby csb » 18 May 2010, 15:48

Pe TRANSFAGARASAN am fost de vreo 4-5 ori dar nu m-am saturat e extraordinar de frumos !

De cand am SAAB-ul n-am fost asa ca ar fi timpul sa vad cum se conduce pe acele curbe... (nu stiu ce fac cu sotia care nu suporta curbele luate cu viteza)
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: concedii in romania

Postby adi_saba » 18 May 2010, 16:07

de Mararamures ce zici? :wink:
SAAB 93 2.0T Aero satge 3 Nordic 275hp
ex :Saab 9-3 1.8T stage 2 Nordic 235hp/360nm
adi_saba
Saabist
 
Posts: 514
Joined: 10 Oct 2008, 20:14
Location: Sighetu Marmatiei

Re: concedii in romania

Postby tony » 19 May 2010, 08:05

Variantele date de Edy suna bine. Personal, anul trecut am facut Maramuresul si Bucovina.
In Maramures m-am simtit cel bine dpdv al ospitalitatii si ai pe unde umbla. In Bucovina drumurile sunt foarte bune, ca de altfel in mai toata Moldova. Aici ai de vizitat manastirile, care sunt extraordinare.
De Transfagarasan, frumos, dar drumul pe Arges in jos e dezastru.
Pe Bistrita-Cheile Bicazului-Toplita, drumul e bun pana la Lacul Rosu. De acolo inspre Gheorghieni :evil: :evil:
Am inteles ca s-ar fi asfaltat in Harghita-Covasna si ca ar fi mai bine.
Pe de alta parte, dat fiind ca esti cu copil mic, sfatul meu este- mai usor cu drumurile lungi. O sa fie obositor pt. bebelus si pt voi la fel. As opta totusi pt. mare. Ii va face foarte bine. Salutari.
Image
User avatar
tony
Saabist adevarat
 
Posts: 1102
Joined: 19 Aug 2008, 08:18
Location: brasov

Re: concedii in romania

Postby zamolxe » 19 May 2010, 15:44

domnilor .. .mi-a venit inima la loc... deci mai exista o sansa :) the land of choice cum ar zice blonda noastra...

multumesc mult de sfaturi si va promit, asta daca va intereseaza :), sa pun cele mai spectaculoase foto ...
SAAB 95
1.9 TiD, negru, 2008
zamolxe
Junior
 
Posts: 37
Joined: 02 Feb 2010, 14:56


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest