Turismul romanesc: realitatea din ziua de azi...

Tot ceea ce nu poate fi incadrat.

Turismul romanesc: realitatea din ziua de azi...

Postby Edy » 20 May 2010, 09:39

Merita atentie turismul din romania sau nu? Ce locatii folositi pentru vacante sau vizite?
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby csb » 06 Sep 2010, 22:51

Realitatea de la DARINA - Tg. Mures :

Am fost la o nunta (frumoasa) la Restaurantul LAGUNA care apartine grupului DARINA.
Mirii au rezervat 7 camere pt. invitatii veniti de departe (eu eram printre ei).
La ora 14:00 am vrut sa ma cazez dar la receptie am fost informat ca nu sunt eliberate camerele si sa stau linistit ca oricum ne trebuie camera dupa nunta... :?
La ora 23:00 la receptie primesc informatia ca nu sunt camere deloc deoarece niste turisti au prelungit vacanta !!! :twisted:
Nimeni nu stia nimic, nimeni nu avea solutii si la 1 noaptea stateam pe scarile hotelului certandu-ma cu fetele de la receptie. :evil:
In final am plecat nervos prin oras si pe la 2 am gasit o camera decenta pt. odihna. Bine am facut pt. ca ceilalti care au ramas au fost imprastiati in alte locatii DARINA in conditii mizere... :cry:
Cel mai mult m-a suparat ca angajatii DARINA in loc sa caute o solutie incercau sa ne convinga ca n-au nici o vina... :!:

Dragi concetateni asa se face turism in ROMANIA ! :arrow: dna Udrea poate sa-si fluture frunza pana se ofileste.. 8)
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby mtudorascu » 07 Sep 2010, 09:18

Prin comparatie:

De 1 Mai anul acesta am fost la Bulgari.
Intre Razgrad si Schuemen drumul era partial decopertat si pe unele portiuni se circula greu, trebuia sa opresti aproape complet.
Asta se intampla intr-o joi.
Duminica (Duminica !) aceea m-am intors acasa si drumul era complet reparat, nu mai ramasese nicio bucata decopertata.
Asta da civilizatie.....iar eu sunt convins ca aceasta reparatie a fost facuta special pentru Romani pentru ca in acea perioada de timp noi eram singurii ce tranzitau Bulgaria, evident cu scop turistic.
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby cristian_93 » 07 Sep 2010, 10:10

Ma, mai scutiti-ma cu bulgarii vostrii ca m-am saturat sa ii tot pupati in fund de parca ar fi mecca civilizatiei si a bunului simt. Daca intrebi pe cineva, Bulgaria in sus, Bulgaria in jos, concediu OBLIGATORIU in Bulgaria. Personal, decat sa ma duc sa imi fac concediul in Bulgaria, doar din mandrie, mai bine as sta acasa. E adevarat ca nu ne comparam cu ei la tursimul pe litoral, dar vad ca prin extrapolare bulgarii au devenit cei mai civilizati si cei mai cu bun simt oameni de pe planeta. De ce nu ii dati ca exemplu si cand va opreste militia sa va ia minim 20 de eur sau cand vand vignieta doar in ron? V-ati gandit vreodata ce cred bulgarii in sinea lor despre romani...? Ganditi-va!

In vara asta am vrut sa fac o incursiune prin Ruse intr-o duminica, asta doar pt ca au insistat niste prieteni. Cum nu aveam bani schimbati, am vrut sa platesc vignieta cu cardul la prima benzinarie, dar zdreanta de acolo efectiv nu m-a lasat: a zis ori 50 ron, ori pa! Si bineinteles ca mi-am bagat ceva in natia lor si am facut cale-ntoarsa in Romanica mea de care deja mi se facuse dor.

Nu stiu, poate am eu o mandrie nejustificata, dar ma rog sa nu ajung sa dau vreodata bani in tara aia de cacao.
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby mtudorascu » 07 Sep 2010, 13:01

Apropo de politie.......aveam vreo 120 pe drum european la Bulgari....la un moment dat a venit din spate un Citroen de politie.....cu girofarul stins!
Am zis ca am pus-o... :D desi mai fusesem la Bulgari si nu avusesem niciodata probleme.
In schimb masina de politie m-a depasit, si-a vazut de drum si am intalnit-o la vreo 20 de KM mai in fata unde facuse un filtru si ii verificau pe soferii lor de dube si camioane, pardon boilere si cazane :mrgreen:
Ideea este ca eu personal prefer sa dau banii in Bulgaria pentru ca acolo nu ma simt "jefuit" ca la noi pentru orice serviciu de cacao :evil:
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby cristian_93 » 07 Sep 2010, 13:06

Iti convine sa dai banii in Bulgaria unde stii ca nu esti jefuit (bine, poate doar tu), dar unde stii ca esti luat de prost?
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby mtudorascu » 07 Sep 2010, 13:17

Cristi uite un exemplu:
Firma la care lucrez a facut team-building pentru 30+ de oameni la Bulagari, 2 nopti-3 zile, cu all inclusive, la mare, la hotel super decent cu piscine termale(nu are rost numele), transport inclus plus alte excursii prin imprejurimi.
De team-building toti oamenii au fost super incantati si nu a costat mai mult de 2000 EUR.
La noi (pe comparat ofertele), pentru banii astia nu primeam decat o cazare la munte sau la mare mai mult sau mai putin infecta :x si fara all inclusive sau alte programe.
Acum spune-mi tu mie cine pe cine ia de prost ?!?
Eu unul sunt fanul lor doar in cea ce priveste turismul.....la altele imi plac mai mult castravetii Romanesti :lol: ..... dar ori de cate ori am fost acolo in vacanta nu m-am intors dezamagit.
SAAB 9-3 VECTOR 1.9 TID
Ford Mondeo Mk3 Tournier 2.0 TDCI
Ford KA 1.3
User avatar
mtudorascu
Senior
 
Posts: 240
Joined: 27 Oct 2008, 18:42
Location: Bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby cristian_93 » 07 Sep 2010, 14:18

Eu vreau sa intelegi ca eu nu rezum Bulgaria si pe cei de acolo doar la turism, mi se pare infim acest aspect. Nici o secunda nu contest ca au oferte mult mai bune decat ale noastre, dar pe mine faptul ca ei ne iau de prosti si de mamaligari in timp ce noi le umplem buzunarele ma face sa ii ignor si sa ma reorientez. Pentru mine demnitatea valoreaza mai mult decat concediul, sunt de parere ca omul face locul si nu invers. Prefer sa imbogatesc un roman de-al meu si sa pastrez banii aici decat sa ii fac pe ei sa prospere. Nu se pune problema de a fi luat de prost atunci cand ai libertatea de a alege, dar am impresia ca nu ai de ales atunci cand militia lor iti cere taxa de 20 eur sau cand te obliga sa le dai 50 de ron pe vignieta. Cu asta nu sunt de acord...!
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby andybumbu » 07 Sep 2010, 15:29

Eu unul sunt plecat din Ro, cam 2-3 luni/an, in Germania in principal si de acolo mai dam o fuga in Italia-Franta-Benelux-Elvetia sau Austria, deci am vazut ceea ce inseamna respectul reciproc, despre bulgari nu pot sa va spun decat ca sunt cam tuciurii si golesc totul de prin curtiile-schrot-urile germane :lol: , iar despre soferii de tiruri cu nr.bulgaresc, niste gunoaie criminale.
Sunt convins ca serviciile de turism din Bulgaria sunt din alta lume, vizavi de sarlatanii din Ro.
Oriunde am fost, m-am simtit bine in primul rand ca nu am auzit manele, injuraturi, urlete, flegme, oameni care put, atat la propriu cat si la figurat, am fost in weekend-ul trecut, pana-n Szeged, la Aquapolis, fiindca nu erau asa de multi turisti, parcarea subterana-gratis si unde am vazut pt. prima data parcat, noul 95 :shock:, accesul la piscine si toate cele, se face electronic, dulap securizat, totul curat, interior+exterior, peste tot oameni de ordine care vegheau si atentionau, daca era cazul; am nimerit chiar de ziua orasului, ceva de genul asta, nimeni nu urla, nimeni nu injura, oamenii zambeau, iti faceau loc printre ei, orasul la fel curat, restaurat ca in povesti, drumurile cam sparte pana-n Szeged, inca nu au centura de ocolire, dar in rest au 100 de ani de civilizatie peste noi, ungurii.....ce sa vorbim de vest europa,deci noi suntem o rusine irecuperabila, ma scuzati poate va deranjeaza ceea ce spun, dar nu se mai poate, traim ca niste barbari :?
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby csb » 07 Sep 2010, 15:31

Turismul de pe litoral e incomparabil cu cel romanesc, dar in mana nemtilor in treaba asta :roll:
In rest nu cred ca avem ce lauda la ei.
Noi in schimb sa exploatam cu cap marea neagra, o facem cu c.... :(
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby Edy » 07 Sep 2010, 15:35

Baieti, calmati-va...
Aveti dreptate toti, fiecare cu punctul lui de vedere....
Bulgaria, trebuie sa recunoastem, a progresat mult in ultimii 2-3 ani. Erau mult sub noi pana in 2007 dar au facut numai miscari bune si progresul este remarcabil. Este adevarat ca au putere mai mica de cumparare dar este si o tara mai mica si mult timp au fost saraci. Din pacate, este un adevar, au invatat repede si turimul inregistreaza numai cresteri exponentiale cu peste 100% de la an la an. Este meritul lor, insa este o "boala" acolo in inima lor la adresa romanilor cum sunt si ungurii cu "geana" pe noi.
In eventualitate unui nou razboi mondial, mi-e teama ca nu va mai ramane mare lucru din tara noastra; prea multa lume are "boala" pe romani, fiind cel mai des confundati cu rromii.
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Re: Pilda despre realitatea din ziua de azi...

Postby manusha » 08 Sep 2010, 09:21

Dezbaterea asta nu-si are locul aici parerea mea, scopul topicului era altul, dar profit de ocazie pentru a-mi expune si eu "impresiile".
Turismul Bulgariei este net superior Romaniei ORIUNDE, nu doar pe litoral, am fost la munte la Bansko, statiunea este foarte aerisita in marea majoritate, curata, hotelurile sunt in stare foarte buna (marea majoritate), tavernele sunt niste mine de aur pentru cei cu foamea pe esofag in permanenta (cum e "neamu' " meu :D ), magazine micute cu preturi decente, instalatiile de pe partie la standarde ridicate (se apropie de cele din Austria), civilizatie si respect pe partie nu ca la noi o coada de 1 Km la teleschi si acolo numai dispute "amicale" intre toti taranii care se baga in fata si etc. Ma rog, acest ultim aspect este dat de turisti nu de loc, dar totusi.
A nu se intelege ca ii agreez pe bulgari, din contra, sunt niste nesimtiti, politia lor este un fel de gasca colectoare pentru mafie, criminalitatea in tara aia este enorma, casele in localitatile normale (nu statiuni) arata groaznic, parcul lor auto este undeva la 1970, refuza sa-ti vorbeasca pe o limba pe care sa o intelegi cu toate ca ei cunosc acea limba (fie ea romana sau engleza).
Faptul ca turismul bulgarilor este in permanenta crestere se datoreaza si romanilor, care de cativa ani migreaza, si sincer cu toate ca port un dispret clasei sociale care reprezinta majoritatea migratorilor nu pot sa-i condamn atata timp cat in Romania CHIAR ESTI LUAT DE PROST (pentru Cristi). Eu consider ca mai degraba sunt luat de prost in Romania cand mi se cere pentru o saptamana de cazare intr-o statiune obosita si intoxicata de manele si HAUSARI / TRENSARI cu coama, o suma suficienta achizitiei stabilimentului, cand dureaza 1 ora sa ti se ia comanda la un restaurant si inca 1 ora sa iti fie servita masa, unde gunoiul este parte din peisaj de parca ar fi vreo lucrare a unui pictor neomodernist, unde respectul lipseste cu desavarsire chiar si atunci cand esti client.
Deci da, nici eu nu port vreun respect sau vreo dragoste pentru bulgari, dar reprezinta o alternativa budget pentru o vacanta, si cum vremurile sunt grele aleg si variante budget. In principiu prefer o destinatie mai speciala pentru concedii, unde stiu ca platesc o suma mai mare dar se merita. De ce as sta in Romania si sa platesc 1000+ EUR pe un concediu mediocru la mare cand pot sa merg de banii aia in Tenerife sau in Caraibe? Plus ca eu ADOR faptul ca nu aud limba romana in concediu, este o binecuvantare. Sunt satul de gibonii si oligofrenii nostri, de taranii cu ceafa rosie si bronz model "maiou" cu usturoi in camera de hotel la mare (intamplare reala) si de tot ceea ce reprezinta Romania la ora actuala.
Asa ca.... prefer Bulgaria in locul Romaniei cu toate ca sunt constient ca Romania are nevoie de consum intern si etc ... totusi sunt banii mei si vreau sa fie folositi cat mai eficient, altfel plateam tot salariul pe o cana cu apa de la Borsec pentru a sustine economia.
SAAB 95 Aero 2.3 Turbo '02 250HP Midnight Blue
User avatar
manusha
Invatacel
 
Posts: 75
Joined: 01 Feb 2010, 11:44
Location: Ploiesti

Re: Turismul romanesc: realitatea din ziua de azi...

Postby Edy » 08 Sep 2010, 11:05

Am modificat rubrica sa fie conforma, e mai bine acum?
Chiar ma intereseaza sa continuam acest subiect asa ca scrieti!
SAAB 9-5 Troll Hirsch, 2007, 2.3T 300 cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2007, 2.8T 300cp, negru
SAAB 9-3 AERO sedan, 2009, 2.0T XWD 210cp, gri
SAAB 9-3 AERO COUPE, 2002, 2.0T Maptun Stg3 270 cp, gri
SAAB 9-5 AERO sedan, 2007, 2.3T 260 CP, rosu
SAAB 9000 AERO, 1996, 2.0T 185 cp Italian Aero, albastru
SAAB 9000 Anniversary, 1997, 2.0T 150 cp, albastru
SAAB 900i SEDAN, 1992, 2.0i
+ inca cateva!
https://xpt.ro/
https://www.facebook.com/nxsautomobile
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti


Return to Discutii libere

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron