SAAB 9-5

Comparatii intre SAAB si alte marci de auto

SAAB 9-5

Postby Edy » 11 Sep 2008, 13:09

Aceeasi poveste: A6, seria 5 si E-classe. ce are in plus una fata de cealalta?
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Postby franktem » 20 Sep 2008, 09:16

Seria 5 generatiile dupa 2001 sunt mult peste 9-5 la estetica in ceea ce priveste exteriorul, la interior sunt cam pe acolo, mie unu nu imi plac luminile de bord portocali de la bmw sunt infecte.

A6 am avut inaite de saab, sincer e mai mare si asta se simte in interior designul interior este mai reusit, ganteste-te ca la 9-5 e aceiasi plansade bord din 1999, luminile de bord de la audi alb cu rosu sunt superbe. comparativ cu 2.5tdi 180 si saabul de acum audi era ceva mai lenes dar treaba asta nu o simti dacat daca esti atent, amandoua stau la fel pe drum si in curbe, parca la saab ar fi o diferenta ceva mai buna dar e mult prea mica sa iti dai seama.

E-Class, nu am mers cu el dar la fel estetic si interior si exterior este peste 9-5.

DIferenta la variantele astea este faptul ca de la o generatie la alta schimba designul si asta atrage, la saab cineva a uitat sa faca treaba asta.

Parerea mea ca singura masina cu adevarat frumoasa este 9-3, si ultimul face lift e super asta ii va ajuta sa creasca vanzarile. Dar revin la interior care a ramas anost din 2003, daca tot au schimbat exteriorul dc nu au facut treaba asta si la interior.

Sincer saabu cred ca pierde mult prin designul interior.

F
User avatar
franktem
Senior
 
Posts: 103
Joined: 13 Aug 2008, 08:57
Location: Bucuresti

Postby george.mares » 20 Sep 2008, 16:27

eu cred ca e bine sa nu se umble la interior, arata prea frumos asa.
am vazut modelele noi cu climatronic-ul, de exemplu,inlocuit cu acele "manere" rotative si chiar nu imi plac deloc
User avatar
george.mares
Senior
 
Posts: 131
Joined: 30 Jul 2008, 15:20
Location: Bucuresti/Snagov

Postby Edy » 25 Sep 2008, 10:16

Daca se va tinde spre simplificare si bun gust eu sunt de acord; am intrat intr-un A8 recent si erau atat de multe butoane raspandite in jurul soferului ca riscai sa apesi pe ceva la fiecare miscare
User avatar
Edy
Site Admin
 
Posts: 2610
Joined: 10 Dec 2004, 18:07
Location: bucuresti

Luminile la bord ????

Postby saabby-727 » 10 Mar 2009, 12:11

Päcat cä citesc aici cä cineva e impresionat de frumoasele lumini rosii de la bordul unui audi!
Sä vä spun cum stau lucrurile cu luminile din punctul de vedere al cuiva care poate conduce 3300 km dintr-una si pinä la 65000 km pe an:
oricine ar fi in in locul meu s-ar bucura de functiunea "night panel" de la saab, prin care se pot stinge toate luminile la bord (cu exceptia vitezei si indicatorului de plin) si in plus se pot si scädea in intensitate atunci cind toate sunt active.
Cind te concentrezi la drum si eviti oboseala la drumuri lungi te bucuri sä nu fii deranjat de luminile de la bord, mai ales cind sunt ROSII! :shock:
Si apoi: chiar rosu? Lungimea asta de undä este cea mai supärätoare pentru ochiul uman. Asteptati sä cistigati ceva virstä si veti vedea cä si numai stopurile suplimentare de ceatä pe care cel din fatä le foloseste cind nu e ceatä :evil: vä supärä la ochi enorm. Darmite lämpile rosii de la bord!
Asa ceva nu veti vedea la saab niciodatä! Saab se vrea sobru, select, elegant, e de fapt o marcä pentru oameni discreti si care nu vor sä batä la ochi.
Interiorul e voit cäutat sä aducä cu o carlingä de avion, cei de mai sus care nu il gäsesc destul de frumos pot sä-si aleagä altä masinä, la saab acest interior (mai ales bordul) e imaginea de marcä.
Cumva: "sä fie un saab dar sä aibä bordul ca un audi" ????
Ei bine nu e audi, nu are lämpi rosii (care sunt si la vw si alte märci), e ALTFEL si e bine asa! :wink:
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby franktem » 10 Mar 2009, 15:10

Treaba cu luminile rosii este parere personala, daca nu ai citit bine, am zis alb cu rosu. Poate ca nici eu n-a fost prea explicit, dar m-am referit la ceasurile de bord, care au cifrele cu alb si doar acele sunt rosii si cred ca arata foarte bine.

Imi dau seama ca nu ai mers cu nici o masina cu bord rosu incat spui ca sunt obositoare, tot parerea asta am avut si despre VW la culoarea albastra, dar nu e chiar asa.

Personal imi place bordu de la saab (ala vechi) dar am spus ca, comparativ mai ales cu modelele noi (de saab) plansa de bord desenata acum 10 ani a trebui schimbata, si exteriorul la fel.

In ceea ce priveste night pannel, eu nu l-am folosit niciodata si drumuri lungi crede-ma ca am facut, iar treaba cu dimmerul pentru intensitatea luminii bordului are si audi si bmw si vw si mercedes, daca imi aduc bine aminte am vazut si la seat ibiza.

Sa ma fac inteles, este parere personala ca ar trebui sa mai schimbe ceva la 9-5, nici la 9-3 n-au schimbat radical dar oricum arata mult mai bine.

Frumos ar fi sa iti dai si tu cu parerea despre alte modele, nu sa critici ce zice unu sau altu. De criticat cred ca suntem toti satui.

Ura!


P.S. distractiv e ca pe forum sunt multi activi la discutii dar la intalniri pauza...
User avatar
franktem
Senior
 
Posts: 103
Joined: 13 Aug 2008, 08:57
Location: Bucuresti

ha!

Postby george.mares » 10 Mar 2009, 15:35

BUNA ZIUA !!!
Mi se par cam transante si rautacioase remarcile voastre.In fond si la urma urmei - fiecare ramane cu parerea lui.
P.S: Intalnirile sunt obligatorii?Primim absenta?Poate avem si alte treburi...
User avatar
george.mares
Senior
 
Posts: 131
Joined: 30 Jul 2008, 15:20
Location: Bucuresti/Snagov

Postby franktem » 10 Mar 2009, 15:44

George, tu ai fost la unele din intalniri, era vorba ca vrem sa fim CLUB...

Presupune sa ne mai vedem din cand in cand, mai multi ca asa e frumos nu 5-6.

Vorbind strict de Bucuresti, la prima am fost mai multi dupa care liniste, Yo, Raul si Benny... si inca una la care am agatat saab-uri de pe strada pur si simplu.

Nu e nimic obligatoriu, dar asta era ideea.


Ura!
User avatar
franktem
Senior
 
Posts: 103
Joined: 13 Aug 2008, 08:57
Location: Bucuresti

Postby george.mares » 10 Mar 2009, 16:01

Nu e cu suparare,
Incercam sa spun ca nu trebuie sa fie judecate acele persoane ce nu pot veni la intalniri.(asa suna P.S.-ul tau)
Gandeste-te ca unii poate au diferite probleme personale, nu neaparat rea vointa.
Multumesc pentru intelegere,
User avatar
george.mares
Senior
 
Posts: 131
Joined: 30 Jul 2008, 15:20
Location: Bucuresti/Snagov

Postby franktem » 10 Mar 2009, 16:06

Nu trebuie luat asa, era doar o idee, vad ca pe forum sunt peste 100 pers si imi pare rau sa ne intalnim doar aia 5-6, atata tot.


URA!
User avatar
franktem
Senior
 
Posts: 103
Joined: 13 Aug 2008, 08:57
Location: Bucuresti

P.S. ?

Postby saabby-727 » 10 Mar 2009, 16:55

franktem wrote:Treaba cu luminile rosii este parere personala, daca nu ai citit bine, am zis alb cu rosu. Poate ca nici eu n-a fost prea explicit, dar m-am referit la ceasurile de bord, care au cifrele cu alb si doar acele sunt rosii si cred ca arata foarte bine.

Imi dau seama ca nu ai mers cu nici o masina cu bord rosu incat spui ca sunt obositoare, tot parerea asta am avut si despre VW la culoarea albastra, dar nu e chiar asa.

Personal imi place bordu de la saab (ala vechi) dar am spus ca, comparativ mai ales cu modelele noi (de saab) plansa de bord desenata acum 10 ani a trebui schimbata, si exteriorul la fel.

In ceea ce priveste night pannel, eu nu l-am folosit niciodata si drumuri lungi crede-ma ca am facut, iar treaba cu dimmerul pentru intensitatea luminii bordului are si audi si bmw si vw si mercedes, daca imi aduc bine aminte am vazut si la seat ibiza.

Sa ma fac inteles, este parere personala ca ar trebui sa mai schimbe ceva la 9-5, nici la 9-3 n-au schimbat radical dar oricum arata mult mai bine.

Frumos ar fi sa iti dai si tu cu parerea despre alte modele, nu sa critici ce zice unu sau altu. De criticat cred ca suntem toti satui.

Ura!


P.S. distractiv e ca pe forum sunt multi activi la discutii dar la intalniri pauza...


Päcat cä trebuie sä mai scriu aici ceva:
Intii: eu nu MERG cu masinile, (la cei pinä la 530 km parcursi zilnic muncind si cei 65000 km pe an ar fi cam greu! :D ), eu le "conduc"... si de la o vreme m-am obisnuit sä le "pilotez" , mai ales de cind am saaburi.
Cu pärerea despre alte masini pe care le-am CONDUS nu vreau sä-mi dau aici, ci pe scurt pot spune numai cä in ultimii 30 de ani dupä ce am inceput cu un fiat am "trecut" prin: dacia, oltcit, peugeot, vw, renault, mercedes, alfa-romeo, audi, ford, citroen, mitsubishi, opel, (färä a mai cita si diversele modele din fiecare marcä) ca sä mä opresc ( si sä rämin) acum 10 ani la saab. Si cu asta mi-am dat DEFINITIV CU PÄREREA DESPRE ALTE MÄRCI, nu? Am scris doar clar: am trecut! si asta spune tot.
Pe scurt: mie dacä 9-5 nu mi-ar pläcea as schimba-o, oricum producätorii nu schimbä la cerere ceva. Ei fac oferta scotind un model pe piatä si cumpärätorii aleg ce le place.
Cind tu critici saab-ul e "pärere personalä" si cind altii au ceva de zis la asta inseamnä cä "criticä ce zice unu sau altu"... :roll:
Nouä ne place saab. Si nu-l criticäm nu tocmai pentru cä "de critici suntem sätui", ci fiindcä il consideräm cel mai bun.
Problema e de ce? Si nu de ce alte märci sund mai bune, ci de ce un saab e mai bun ca altele!
P.S.: intilniri? Dacä vrei n-ai decit sä cauti in Google: pässefahrt 2007. S-au fäcut fotografii SUPERBE, se pot vedea (saab-cars.de).
Eu am fost! Tu?
Sau: troll rallye 2009. Eu m-am inscris si voi fi acolo. Vii si tu?
Pe lingä toate altele: salutäri sibienilor si distractie pläcutä la intilnire.
Imi amintesc de vremea (cu 40-25 de ani in urmä) cind petreceam aproape fiecare duminicä la pältinis sau bilea (lac). Pe atunci incä mai "mergeam", cu rucsacul si cu schiurile in spate si la deal si la vale, si nu aveam decit 5 L de benzinä pe lunä la dispozitie pentru a "conduce".
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby franktem » 10 Mar 2009, 17:18

Ca sa inchidem traba asta ca suntem off-topic in caz ca nu observi, in ceea ce priveste intalniriile ma referam la astea din BUCURESTI cum am si scris mai sus dar poate ti-a scapat si nu ma refeream in mod expres la tine sa nu intelegi gresit.

Nu-l critic am zis ce mi-ar fi placut sa fie diferit, atat.

Cred ca fiecare de aici are deptul la pararea lui, nu inteleg la ce discutia asta inutila.

Inteleg ca nu iti convine faptul ca eu nu consider 9-5 masina perfecta si nici alta masina nu cred ca poate fi perfecta, si ma repet e parerea mea.

Tocmai asta era si topicul COMPARATII, cred ca asta presupunea sa comparam 9-5 cu alte masini din aceiasi clasa nu doar sa-l laudam.


Cu asta am incheiat.

URA!
User avatar
franktem
Senior
 
Posts: 103
Joined: 13 Aug 2008, 08:57
Location: Bucuresti

Postby erny » 02 Sep 2009, 13:18

In opinia mea problema este ca celelalte marci evolueaza, in timp ce 9-5 nici macar nu stagneaza.
Am avut un 9-5 Griffin : motor 3000 V6; scaune piele cu 3 memorii, incalzite si ventilate; volan, schimbator viteze si bord in piele si lemn; oglinzi heliomate; dublu climatronic; xenon; senzori de parcare - impresionant pentru o masina fabricata in 2001.
Anul trecut l-am schimbat cu un 9-5 Aero : in plus am senzor de ploaie, senzori de presiune in roti, oglinzi rabatabile electric si 60CP in plus - toate deja banale ptr. o masina din 2008. In schimb nu am mai putut lua un motor V6 ptr. ca nu-l mai fabrica pe 9-5, calitatea materialelor din interior este net inferioara, adio volan lemn+piele, adio lemn pe consola centrala, scrumiera,etc., iar plusul de pe stalpi si plafon parca e facut dintr-o patura.
Sunt in continuare fan SAAB, dar nu pot sa nu remarc ca nu mai au aceeasi personalitate ca altadata.
erny
Invatacel
 
Posts: 50
Joined: 02 Sep 2009, 12:23
Location: BUCURESTI

Postby saabby-727 » 02 Sep 2009, 21:18

Citez din nou ce am citit si eu altundeva si am mai citat aici, dar imi face mereu imensä pläcere s-o repet:
"Saab was a beautiful dream bevor GM shit on it!"
Si acum: träiascä Königsegg!!!!
Trebuie sä ai räbdare, pinä saab va redeveni suedez.... :P
Si eu am avut ceva similar , cu lemn de cires, cu piele lucioasä cu cute combinatä cu piele velur, cusutä manual de firma Bridge of Weir din scotia... etc, etc. Cu scune joase si comode :) 1998, ANNI (anniversary)
Si acum ? 9-5 :( Doar un obiect de consum!
Last edited by saabby-727 on 12 Nov 2009, 22:10, edited 1 time in total.
sä joci golf sau polo, sä conduci logan sau mai bine SÄ PILOTEZI UN SAAB?
la saab frinatul murdäreste jentzile
9-5 2,3T vector 220HP
saabby-727
Senior
 
Posts: 141
Joined: 08 Mar 2009, 14:21
Location: kaiserslautern

Postby erny » 03 Sep 2009, 07:55

Avand in vedere ca noul 9-5 e deja gata, deci gandit de GM, s-ar putea ca surprizele sa nu fie tocmai placute - sincer eu nu sunt deloc fan OPEL
erny
Invatacel
 
Posts: 50
Joined: 02 Sep 2009, 12:23
Location: BUCURESTI

Next

Return to Comparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron