Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Service mai ieftin, piese originale mai ieftine, reparatii de calitate

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby lukebrenner » 14 Jul 2014, 21:16

menelaus wrote:
ess1902 wrote:Eu nu sunt din Cluj ci din Iasi dar totusi ma bag in seama :lol: . Incepand de la 30000 km cei de la Tubman din Cluj mi-au pus Mobil 5w 30 esp formula (are un capac verde) si de atunci numai cu de ala merg (masina are 96.000 km acum). Nu este trecut intre specificatiile GM insa cu el am cele mai putine erori de
" limited performace" care cu celelalte uleiuri am tot avut.E adevarat ca nu stiu daca se recomanda un ulei asa " subtire" la o masina de 250 .000 km insa poti incerca daca stii ca nu consuma.
Ca service era Tubmanul (la iesirea spre Baciu), fosta reprezentanta autorizata Saab despre care eu am fost multumit dar nu stiu daca mai exista.
Iti pun si eu o intrebare offtopic la care daca poti sa imi raspunzi PM ca sa nu poluam topicul: avand in vedere ca avem acelasi motor dar tu cu muult mai multi km imi poti zice la citi km ai schimbat galeria de admisie/alternator/volanta (dc au picat toate astea?)


Atat eu cat si un prieten care merge zeci de mii de km pe an bagam tot mobil1 5w30 esp formula si e destul de bun. mie nu mi-a aparut niciodata chestia cu limited performance si merg mult in oras, insa nu merg subturat. faci schimbul de ulei si filtre la 10.000 km si nu ai probleme. defectiunea la galerie stiu ca apare la cele de 150 cp. la 120 cp nu exista. volanta tine peste 200.000km. alternatorul la fel.


Salutare si merci pentru raspuns ...
Totusi, NU inteleg ... in manual scrie CLAR ca e ori Saab Longlife 5W40 sau daca nu, Mobil 1 0w40.
Lasand la o parte brandurile, de ce producatorul recomanda DOAR 5w40 sau 0w40 si NU 5w30 ?
Asta-i intrebarea ... ca de bagat fiecare e liber sa bage ce vrea ...
Saab 9-3 SportCombi 1.9 TiD Salomon 09/2006
User avatar
lukebrenner
Senior
 
Posts: 163
Joined: 20 Aug 2011, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby Dansb » 15 Jul 2014, 06:00

Marketing. Interese financiare.
Oem - contract avantajos cu producatorul de ulei (nu se stie care...)
Mobil - o mica spaga ("sponsorizare") data producatorului Saab, doar Mobil e unul din cei mai mari producatori mondiali, au de unde
5W40 - probabil ca in urma testelor, rezista cel mai bine la temperaturi mari.
Saab 9-3 Vector 2007 60th Anniversary Edition - 1.9 TiD 147 Kw 430 Nm
Saab 90 1985 - 2.0 (1971 cc/74 Kw) 5 speed
Dansb
Saabist adevarat
 
Posts: 1376
Joined: 23 Jul 2012, 20:50
Location: Sibiu

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby menelaus » 28 Sep 2014, 13:45

Trebuie sa fac in curand schimbul de ulei si filtre la 10k si as vrea sa schimb si marca de ulei. In loc de Mobil 1 esp formula 5w30 as fi interesat de Motul, Red Line, Penzoil. Ce parere aveti? Ati folosit?
SAAB 9-3 The Silver Lightning (1.9 tid 120 cp 2009)
User avatar
menelaus
Senior
 
Posts: 156
Joined: 13 May 2012, 07:25
Location: Craiova

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby menelaus » 28 Sep 2014, 13:46

cipsu wrote:Eu am luat Redline 5w50, saptamana viitoare il "montez" Motorul e B204R iar masina are 598k km la bord (personal suspectez ca-s ceva mai putini de atat...) Revin cu feedback, desi sa fiu sincer nu prea stiu la ce sa ma uit in ceea ce priveste uleiul ca sa dau o impresie.


Cum este cu uleiul Redline ???
SAAB 9-3 The Silver Lightning (1.9 tid 120 cp 2009)
User avatar
menelaus
Senior
 
Posts: 156
Joined: 13 May 2012, 07:25
Location: Craiova

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby cipsu » 28 Sep 2014, 19:40

Nu stiu cum sa-ti descriu, spune-mi ce vrei sa stii :)
Nu am vazut nici o diferenta dar nici nu ma asteptam. Pe mine m-a incantat faptul ca este original, fiind importat si ca pe (unele) teste arata bine. Gaseam si uleiuri mai bine cotate dar as fi avut dubii asupra autenticitatii.
Furnizorul (cel de aici de pe forum) pare dealtfel un tip OK, dar cu mine cel putin a fost nesuferit si desi a fost foarte serios in ceea ce priveste produsul si livrarea a avut din pacate un comportament arogant si neprofesionist.
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby menelaus » 08 Oct 2014, 09:51

Asta intrebam de Redline: daca se simte vreo diferenta la motor (mai silentios, trage mai usor etc.) ? Ca este foarte laudat (ca si altele). Nu ma intereseaza aspectele de laborator ca nu pot sa le verific, iar cu publicitatea sunt lamurit :)
SAAB 9-3 The Silver Lightning (1.9 tid 120 cp 2009)
User avatar
menelaus
Senior
 
Posts: 156
Joined: 13 May 2012, 07:25
Location: Craiova

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby cipsu » 08 Oct 2014, 14:15

Sincer, nu mi-am dat seama de un asemenea efect, nu cred ca exista diferente sesizabile intre uleiuri, mai ales in perioada asta calda. La iarna e posibil sa fie sesizabile intre uleiuri cu vascozitati diferite.
Pentru mine e de mentionat confortul mental care-l am ca moturul are Redline cand trece de...redline :)
'99 Saab 9-3 Coupe SE HOT, now Stage 3 Maptun-ed
cipsu
Master
 
Posts: 473
Joined: 22 Nov 2013, 18:38
Location: Bucuresti

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby menelaus » 10 Oct 2014, 16:31

Legat de ulei, oscilam intre Redline, Motul, LMoly, Mobil1. Am ramas deocamdata tot pe M1 esp formula 5w30 fabricat in franta dupa cum scrie pe bidon. Oricum, la max 10.000 km cat il tin in motor e acceptabil.
SAAB 9-3 The Silver Lightning (1.9 tid 120 cp 2009)
User avatar
menelaus
Senior
 
Posts: 156
Joined: 13 May 2012, 07:25
Location: Craiova

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby leeloo » 14 Oct 2014, 09:08

treaba asta cu uleiurile e o discutie nesfarsita gen benzina vs diesel...si abordata gresit din punctul meu de vedere.
In principiu trebuie sa pui ce grad de vascozitate recomanda producatorul, si sa respecte normele specifice gen dexos 2 , BMW LL04 etc...
Discutia cu ce marca de ulei e marcata de cateva probleme. La nivel european se estimeaza ca pe piata de uleiuri sunt cam 30 % contrafacute, in 2 feluri.
O modalitate de falsificare e patronata chiar de producator, care minte in privinta indicelui de calitate gen zice ca e SM dar a avut un lot mai prost care e SL, dar tot ca SM il vinde.
A doua modalitate e arhicunoscuta gen cumperi Mobil 1 si in bidon e cine stie ce nebunie gen ulei de gatit..
'deci statistic vorbind ai o sansa din 3 sa iei ulei contrafacut in ziua de azi.
Asa ca pe langa dezbaterea nesfarsita ca e mai bun redline decat Mobil 1 sau altceva, din punctul meu de vedere e mai important e sa verifci cat poti de bine sursa si sa respecti ce norme a dat producatorul masinii si sa faci schimbul la timp sau preferabil mai devreme.. sincer intervale dinastea gen 22k km mi se par o nebunie..
Eu personal evit firme supercunoscute ca e probabilitatea mult mai mare sa fie contrafacuta o marca cunoscuta gen Castrol decat Fuchs sau mai stiu eu ce..
Saab 9-3 1.8t SK 2006
leeloo
Senior
 
Posts: 201
Joined: 13 Jan 2014, 20:12
Location: Bruxelles, Belgia

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby MagicPenguin » 18 Oct 2014, 08:34

leeloo, sunt de acord cu tine. In plus, Fuchs chiar face niste uleiuri foarte bune pe baza de esteri.
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby Peter » 02 May 2015, 21:50

Va salut!
De ENEOS SUSTINA ati auzit? Eu il folosesc de cand am cumparat masina, la recomandarea unui prieten, bun mecanic si foarte studios in materie de motoare auto. E facut in Japonia si ambalat in Olanda cel pe care l-am gasit pe piata din Romania, cel mai bun pret este la Autokarma. Personal sunt foarte multumit de el, masina trage de rupe, motorol toarce frumos la relanti si rage in turatii. De la schimb la schimb nu consuma gram.
Benzina pun de la Petrom sau Mol, nu simt diferenta de performante si cred ca, este parerea mea, chestia asta cu combustibilul ca parca trage mai bine cu benzina de la cutare peco e doar o iluzie. Eu am pus benzina de la toate statiile peco mari din Romania si la modul realist nu am sesizat diferente de putere. Sunt multe discutii pe aceasta tema pe forumuri, la fel si cu cifra octanica, pure fabulatii. Daca constructorul recomanda benzina cu cifra octanica 95 poti sa pui tu si cu cifra octanica 101, puterea motorului nu va creste. Am vazut destule documentare la tv. legate si de aceasta tema. Singurele motoare care au avut un plus de putere, in urma testului, au fost motoarele japoneze, nu mai stiu exact despre ce marca era vorba in test. Stiu foarte bine ce inseamna cifra octanica, nu fac confuzii si nici nu sunt ageamiu in ale motoarelor.
Good luck!
Saab 9-3 hatchback SE, 2.0t , 154hp, '99.
Peter
Senior
 
Posts: 100
Joined: 02 Nov 2014, 20:57
Location: Calafat

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby csb » 03 May 2015, 06:43

Referitor la combustibil sutnde acord. Singura regula la mine este sa nu pun de la noname si din cei cunoscuti evit Lukoil.
In rest sunt obisnuit cu Rompetrol motorina Efix iarna-vara nici o problema. Cand am inceput sa alimentez cu ani in urma de la ei am acut imorsia la un drum lung ca a scazut consumul, dar nu as paria.
Im rest cu masina de servici avem indicati Omv-Petrom si Fordul merge bine fara probleme, dar am pus o perioada Mol si era la fel.
Mentionez ca la toate cele 3 masini pe care le conduc pun motorina sau benzina de "baza" de la statiile mai sus mentionate.
In final si eu ma intreb, oare cele aditivate sau speciale de iarna chiar au ceva in plus in afara de pret :?:
SAAB 93 VECTOR, 2007, 1.9 TiD 150cp, Nocturne Blue
SUZUKI SX4 1.6 GS 4WD, 2010, 120cp, Silky Silver
User avatar
csb
Saabist
 
Posts: 726
Joined: 10 Jan 2010, 19:50
Location: Brasov

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby manolodsv » 03 May 2015, 08:30

Mai nou cei de la MOL iau benzina tot de la OMV. Aveau la casa o chestie ca un tabel unde scrie despre combusribilii comercializati apoi am intrebat omul de la pompa si mi-a confirmat - statia in cauza era un AGIP care nu apucase sa fie rebrenduit. Cu benzina AGIP chiar se simtea ceva.
EX SAAB 9-3 SS 1.9 TID 120 cp - 2008 SAABinuta.
PRESENT SAAB 9-3 SS 2.0t Hirsch 210CP - 2008 Pa Pa Bum Bum.
User avatar
manolodsv
Saabist adevarat
 
Posts: 1997
Joined: 17 Feb 2012, 10:49
Location: Calarasi

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby Peter » 03 May 2015, 21:45

Deviem putin de la subiect.
Consumul masinii e influentat de mai multi factori. De exemplu in iarna asta exact dimineata de revelion am facut un drum la Bucuresti cand afara au fost -24 grade, am avut un consum mediu de 9,6 l/100. bine a fost si masina grea la dus, 5 persoane plus bagaje ca la aeroport si un mers putin mai grabit. Anul trecut in vara la acelasi drum cu masina mai usoara si mers mai lin am scos un consum mediu incredibil de 6,2l/100. Deci eu cred ca noi romanii avem o fobie legata de consum, vrem masini puternice dar sa consume cat un fiat uno. Cel mai bine mutati sid-ul pe temperatura si bucurati-va de masina.
Good luck!
Saab 9-3 hatchback SE, 2.0t , 154hp, '99.
Peter
Senior
 
Posts: 100
Joined: 02 Nov 2014, 20:57
Location: Calafat

Re: Cel mai bun ulei, cea mai buna benzina!

Postby MagicPenguin » 03 May 2015, 22:01

Peter wrote:Deci eu cred ca noi romanii avem o fobie legata de consum, vrem masini puternice dar sa consume cat un fiat uno. Cel mai bine mutati sid-ul pe temperatura si bucurati-va de masina.

Cat de adevarat... :lol: :lol: :lol: SID-ul meu a stat mereu pe temperatura. :lol: :lol: :lol:
I drive:
Image
I miss:
Image
User avatar
MagicPenguin
Saabist adevarat
 
Posts: 2045
Joined: 26 Aug 2011, 09:16
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to SAAB - Service

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron