Anvelope

Service mai ieftin, piese originale mai ieftine, reparatii de calitate

Re: Anvelope

Postby bullet » 23 Apr 2010, 14:19

Adi, Adi..........ia zi....in centrul Romaniei, de exemplu...ce service de anvelope recomanzi ? :D
Image
User avatar
bullet
Saabist adevarat
 
Posts: 1293
Joined: 29 Jul 2008, 12:38
Location: Sibiu-Bucuresti

Re: Anvelope

Postby Adrian Andrunachi » 22 Jul 2010, 22:12

Dom'ne, am niste prieteni la intrare in Sibiu. Sigemo se cheama! :roll:
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Anvelope

Postby Nick » 01 Mar 2011, 12:33

Am si eu cateva intrebari:
1. Am jenti si implicit cauciucuri pe 15", pe aceleasi discuri se potrivesc jentile de 16", 17'"(fara modificari suplimentare sau discuri de centrare) ?
2. Se poate monta in locul discurilor de 15", discuri de 16", 17" (implicit cu etrieri) pe aceleasi fuzete? Se potrivesc la sistemul de prindere?

Multumesc.
SAAB 9-5/2.3 AERO/2007 - 260CP
Nick
Junior
 
Posts: 40
Joined: 07 Sep 2010, 14:54

Re: Anvelope

Postby danezu » 01 Mar 2011, 14:01

1. Se potrivesc jantele originale Saab. daca pui alte modele s-ar putea sa ai nevoie de flanse de centrare.
2. Se schimba tot de acolo, inclusiv fuzetele si este destul de costisitor (Vector sau Aero). Dar poti incerca la dezmembrari.

Bafta!
Image
User avatar
danezu
Saabist
 
Posts: 827
Joined: 04 Nov 2010, 17:56
Location: Bucaless

Re: Anvelope

Postby Shorty » 18 Mar 2011, 18:27

Salutare,

A venit momentul sa-mi schimb si eu anvelopele si sunt curios sa aflu cateva pareri in legatura cu variantele la care m-am oprit, respectiv Continental PremiumContact 2 si Nokian i3.

Din cate imi dau seama, anvelopele sunt similare, chiar si profilul e foarte asemanator. Despre Nokian am inteles ca isi pastreaza destul de bine aderenta si la temperaturi mai mici, dar nu am gasit foarte multe pareri. Despre Continental am inteles ca se uzeaza ceva mai repede decat alte marci, dar erau in top conform testului ADAC. Am vizitat deja intens tyrereviews.co.uk si tyretest.com, dar as aprecia daca e cineva care poate posta o parere despre oricare din ele din experienta, in special legat de uzura la Conti si de aderenta/performante generale la Nokian.

Ambele variante le-am gasit cam la acelasi cost total, singura diferenta fiind ca Nokian ar fi cu indice H, Conti cu V.
Saab 93 SE Coupe '98
Yamaha TDM 900 '03
Shorty
Junior
 
Posts: 24
Joined: 23 Sep 2010, 10:30
Location: Bucuresti

Re: Anvelope

Postby Adrian Andrunachi » 18 Mar 2011, 21:55

Shorty wrote:Salutare,

A venit momentul sa-mi schimb si eu anvelopele si sunt curios sa aflu cateva pareri in legatura cu variantele la care m-am oprit, respectiv Continental PremiumContact 2 si Nokian i3.

Din cate imi dau seama, anvelopele sunt similare, chiar si profilul e foarte asemanator. Despre Nokian am inteles ca isi pastreaza destul de bine aderenta si la temperaturi mai mici, dar nu am gasit foarte multe pareri. Despre Continental am inteles ca se uzeaza ceva mai repede decat alte marci, dar erau in top conform testului ADAC. Am vizitat deja intens tyrereviews.co.uk si tyretest.com, dar as aprecia daca e cineva care poate posta o parere despre oricare din ele din experienta, in special legat de uzura la Conti si de aderenta/performante generale la Nokian.

Ambele variante le-am gasit cam la acelasi cost total, singura diferenta fiind ca Nokian ar fi cu indice H, Conti cu V.


Trimite-mi un mail, te rog, cu dimensiunea care te intereseaza pe adrian.andrunachi@gmail.com si iti gasesc ceva. Sa-mi spui, te rog si ce buget ai!
BTW, uita de Conti!
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Anvelope

Postby cristian_93 » 30 Mar 2011, 21:43

Sunt si eu in cautare de anvelope de vara, saptamana asta de preferat vreau sa le am montate. Vroiam sa stiu ce parere aveti, poate gasesc pe cineva mai avizat decat mine. Ma gandeam sa aleg intre

- Pirelli P Zero Rosso Asymetric
- Pirelii P7 Cinturato
- Goodyear F1 Asymetric

Ce stiti despre aceste profile...? Aveti alte recomandari (in limita bugetului de 800 ron/ anvelopa)?

Dimensiunea care ma intereseaza este 235/40/R18

Multumesc!
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Anvelope

Postby Adrian Andrunachi » 30 Mar 2011, 22:16

Cristi,

Ti-am trimis raspunsul pe mail!
Legat de Pirelli, in postura in care ma aflu nu pot sa-ti recomand decat sa cauti teste.
In schimb iti pot spune ca Goodyear Eagle F1 Asymmetric e o anvelopa incredibila. Pana acum nu am gasit una care sa performeze mai bine din toate punctele de vedere. E conceputa pentru sportivitate si siguranta, adica nu te lasa oricat de mult ai vrea. Aderenta incredibila pe orice fel de asfalt, umed/uscat, zgomot redus si culmea pentru o anvelopa conceputa sa asigure aderenta maxima, un randament kilometric excelent!
Unii dintre colegii mei merg pe Dunlop. Poti incerca Sport Maxx GT, anvelopa pe care am testat-o la Paltinis cu un grup de piloti de raliu care-mi spuneau ca se apropie foarte mult de o anvelopa racing.
Eu am ales Goodyear si crede-ma, as putea sa-mi montez orice profil vreau, insa am ales ani la rand Eagle F1 GSD3 si Eagle F1 Assymmetric.
In plus gandeste-te la avantajul de a avea pile la Goodyear ;-)

Bafta in alegerea celei mai bune optiuni care sa-ti satisfaca nevoile si asteptarile!
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Anvelope

Postby cristian_93 » 31 Mar 2011, 00:01

Multumesc mult pentru sfaturi, cred ca o sa raman pe F1 Asym in cazul asta. Va tin la curent :wink:
9-3 Aero SS
User avatar
cristian_93
Saabist
 
Posts: 778
Joined: 04 Mar 2009, 16:38
Location: Bucuresti

Re: Anvelope

Postby talladega » 11 Jun 2011, 19:36

Salutare!Eu acum am pe masina GOODYEAR EXCCELENCE 225/40/R18 si sunt extraordinare,pe uscat,pe ud,pe orice,chiar si pt o masina ca a mea care are aproape 300 de cai si un cuplu de 390NM,nu rupe aderenta si sta bine pe franare si in curbe.
Un singur sfat as vrea sa va dau... sa NU CUMPARATI NICIODATA CAUCIUCURI CHINEZESTI,eu am incercat pt un pret mic,e adevarat,le-am luat noi-noute,arata super ca si profil,nu fac zgomot,nu trepideaza masina nici la viteze de 250 km/ora dar....aderenta este zero!Cel putin pe ploaie sunt dezastru,nu poti sa iei o curba nici la 40 km/ora iar pe uscat chiar si la 40-50 km/ora,cand acceleram pierdeau aderenta si fluierau de ziceai ca atunci am plecat de pe loc...deci mergeti pe firme consacrate,cu traditie,mai puneti niste banuti deoparte dar macar ai siguranta ca te intorci acasa cu bine si nu iesi de pe drum ca sa te rastorni atunci cand mergi in urma unei Dacii Logan cu 60 km/ora,el ia curba si tu tot inainte....
La urma urmei,viata e cea mai importanta,deci nu te juca cu viata ta!
SAAB 900SE TURBO TALLADEGA MAPTUN STAGE3+-300 CP VISINIU-1997
SAAB 9-5 VECTOR 1,9 TID 150 CP ROSU-2007
VOLVO V70 AWD D5 185 CP NEGRU-2007
User avatar
talladega
Senior
 
Posts: 137
Joined: 08 Apr 2011, 13:30
Location: brasov

Re: Anvelope

Postby Adrian Andrunachi » 29 Jul 2011, 16:30

talladega wrote:Eu acum am pe masina GOODYEAR EXCCELENCE 225/40/R18 si sunt extraordinare,pe uscat,pe ud,pe orice,chiar si pt o masina ca a mea care are aproape 300 de cai si un cuplu de 390NM,nu rupe aderenta si sta bine pe franare si in curbe.


GOODYEAR te saluta si-ti multumeste! La urmatorul set primesti un discount de fidelitate! :D

Keep in touch!
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Anvelope

Postby shoshon » 29 Jul 2011, 18:23

Trebuie sa-mi schimb anvelopele de vara (225/45/r17) pana pe data de 04.08 - ce parere aveti despre nokian zg2 ("Nokian Z G2 , este destul de sportiv , plasandu-se pe locul 5 , ceea ce este excelent pentru o firma specializata pana recent pe anvelope de iarna. Un pneu bun si sigur pe umed si uscat. Nokian ZG 2 nu este unul dintre cele mai “sport” pneuri din test , dar in acealasi timp nu este cel mai slab pneu din test . O optiune buna pe termen lung." - spune un site de profil din TM)?
In teste a concurat cu cele mai bune anvelope de pe piata - Potenza S001 , Sport Contact 5P, P Zero si alte 7 tipuri de anvelope de mare performanta .
Le-am gasit la un pret bun - 500 ron/buc, made in finland. Sunt si mai scumpe, 6-700 ron in fct de adaosul pe care-l practica fiecare firma, mi-e frica ca la fel e si la celelalte marci (ma refer la cele de traditie), de fapt diferenta de pret nu este doar profitul vanzatorilor???...
Saab 9-3, 2.0t
shoshon
Junior
 
Posts: 41
Joined: 22 Jul 2011, 22:45
Location: Bucuresti

Re: Anvelope

Postby Adrian Andrunachi » 29 Jul 2011, 19:54

shoshon wrote: Sunt si mai scumpe, 6-700 ron in fct de adaosul pe care-l practica fiecare firma, mi-e frica ca la fel e si la celelalte marci (ma refer la cele de traditie), de fapt diferenta de pret nu este doar profitul vanzatorilor???...


E adevarat ca existe diferente de pret in functie de marja fiecarui comerciant. Insa din punct de vedere al produsului exista diferente de pret datorita tehnologiei inglobate. Spre exemplu Dunlop Sport Maxx TT are in structura de rigidizare inclusiv kevlar pentru a-i asigura o mai buna stabilitate in rulare. Dar asta costa...
In segmentul 225/45R17 nu mai vorbim de numar de km ci de performante: aderenta uscat/ud, franare, stabilitate si aderenta in viraje samd...

Revenind la Nokian..nu e o anvelopa rea, insa nu e premium. Daca vrei sa iei ceva din acelasi segment orienteaza-te catre Fulda, Semperit, BF Goodrich, Vredestein pentru comparatiile de pret.

Goodyear, Dunlop, Michelin joaca in liga superioara urmate de Pirelli si Continental.

Orienteaza-te catre Marsorom (http://www.marso.ro). Le spui ca vii din partea mea si iti vor oferi pretul corect.

Cu drag,

Adrian Andrunachi :)
Adrian Andrunachi
Master
 
Posts: 333
Joined: 03 Aug 2008, 23:35
Location: Brasov

Re: Anvelope

Postby shoshon » 29 Jul 2011, 23:40

ok... bagam mana mai adanc in buzunar :) si iata rezultatul:

Goodyear Eagle F1 Asymmetric - 540-550 ron
Dunlop Sport Maxx TT - 575 ron
Michelin Pilot Sport 3 - 610 ron
Continental Sport Contact 3 - 550 ron

Un best buy?
Last edited by shoshon on 30 Jul 2011, 12:04, edited 4 times in total.
Saab 9-3, 2.0t
shoshon
Junior
 
Posts: 41
Joined: 22 Jul 2011, 22:45
Location: Bucuresti

Re: Anvelope

Postby ess1902 » 30 Jul 2011, 07:40

Nu stiu daca vreunul dintre voi mai are pe masina anvelopele originale de 215/55/16, respectiv Goodyear NCT. Eu le mai am, desi masina e din 2009 si are vreo 40.000 km, nu s-ar zice ca sunt roase aproape deloc. Din pacate, cu cit trece timpul ma gandesc ca sunt niste porcarii.E adevarat vad ca se uzeaza greu si au aderenta suficienta pe umezeala si la viteze mari...insa cel putin anul asta am avut probleme foarte mari in a le echilibra (ori de cite ori le echilibram tot aveam vibratii in volan, jentile fiind bune). Mai mult am impresia ca pe zi ce trece capata zgomot la rulare.
Nu stiu ce sa zic dar imi vine sa le arunc la anul asa noi cum par pentru ca incep sa nu le mai suport (desi mi-e tare greu sa scot 500 ron+ pe bucata pentru altele in momentele astea :cry: ).
In alta ordine de idei la masina asta cred ca trebuie sa verificati macar o data la 2 ani geometria, si in special pentru rotile din spate. Tocmai am facut-o de curand si am gasit unghiurile pe spate absolut varza. Nu am schimbat nimic pe masina pana acum la trenul de rulare.
9-3 TID DFP 150 cp
ess1902
Master
 
Posts: 295
Joined: 27 Mar 2009, 08:49
Location: Iasi

PreviousNext

Return to SAAB - Service

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron