Conectare smartphone pe ecranul de navigatie (mirror link)

Discutii despre seria 9-5 '10-'11

Conectare smartphone pe ecranul de navigatie (mirror link)

Postby dragos_77 » 20 Nov 2017, 19:19

Salutare,

Am cautat peste tot si nu am gasit o solutie sa actualizez hartile de pe SAAB 9-5 NG.

Astfel, ma gandesc ca singura solutie sa pot urmari pe ecranul de pe masina este o solutie de mirror link de pe telefon a waze-ului, google maps, etc si astfel sa avem o solutie de navigatie online si actualizata la zi :)

Astfel, vreau sa va intreb daca exista o posibilitate sa conectez pe AV IN (din unitatea centrala) o astfel de solutie....

Acum nu am varinata cu RSA (rear seat audio) si nici AV IN disponibil pe ecran, credeti ca se poate conecta pe unitatea centrala un astfel de device? Se poate activa un astfel de port AV IN pe unitatea principala?

Orice sfat venit este foarte apreciat!

Multumesc,
Dragos
PS. Ca sa nu apelez la o solultie de aftermarket pt unitatea centrala!
Saab 9-5 2011 TTiD 190HP XWD
User avatar
dragos_77
Nou venit
 
Posts: 10
Joined: 11 Oct 2017, 13:09

Re: Conectare smartphone pe ecranul de navigatie (mirror lin

Postby andybumbu » 20 Nov 2017, 21:33

Dragose, nu prea cred ca e posibil..eventual sa intercalezi un device care sa faca operatiunea posibila..totusi masina are aproape 10 ani de la stadiul de plansa.. :?

Incearca la cei de la Budapesta Saab, scrie un email in engleza, da-le seria de sasiu si poate au ei vreo idee, un upgrade/gateway etc :roll:

gyori@saabszerviz.hu
Saab 93 SS 2.2TiD Arc-2004
Saab 97 X 5.3iV8 Arc-2007
andybumbu
Saabist adevarat
 
Posts: 3427
Joined: 22 Apr 2010, 22:21
Location: Timisoara

Re: Conectare smartphone pe ecranul de navigatie (mirror lin

Postby dragos_77 » 21 Nov 2017, 08:26

Absolut sa pun un device intre telefon si navigatia masinii.... ceva de genul asta:
https://www.emag.ro/adaptor-mirror-link ... ction=view sau alta varianta de pe aliexpress, etc..

Eu sunt sigur ca head unit-ul principal are posibilitatea de a conecta o susrsa AV IN, insa nu stiu cum sa o activez....

Am inteles ca pt masinile GM este un device MDI Tool cu care as putea sa activez anumite optiuni din sistemul masinii, doar nu au avut x varinate de navigatie cand au pus pe SAAB. Ma gandesc ca este un singur model la care se pot atasa mai multe optiuni, vad AV IN ca si o optiune nu ca si o alta varinata de navigatie/head-unit diferit. O sa le scriu si celor din Ungaria, acolo comunitatea SAAB este mai mare :)

Thx
Saab 9-5 2011 TTiD 190HP XWD
User avatar
dragos_77
Nou venit
 
Posts: 10
Joined: 11 Oct 2017, 13:09

Conectare smartphone pe ecranul de navigatie (mirror link)

Postby dragos_77 » 22 Nov 2017, 18:07

Dupa mai multe cautari pe internet am gasit o solutie de mirror link, astfel:
http://www.navtool.com/saab-saab-9-5-20 ... rface.aspx

Pareri?
Saab 9-5 2011 TTiD 190HP XWD
User avatar
dragos_77
Nou venit
 
Posts: 10
Joined: 11 Oct 2017, 13:09

Re: Conectare smartphone pe ecranul de navigatie (mirror lin

Postby manolodsv » 22 Nov 2017, 18:28

dragos_77 wrote:Dupa mai multe cautari pe internet am gasit o solutie de mirror link, astfel:
http://www.navtool.com/saab-saab-9-5-20 ... rface.aspx

Pareri?
M-am gandit si eu la solutia cu navtool. Treaba face, se poate pune si camera sau camere singira problema din ce am citit este ca nu merg in paralel.

Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk
EX SAAB 9-3 SS 1.9 TID 120 cp - 2008 SAABinuta.
PRESENT SAAB 9-3 SS 2.0t Hirsch 210CP - 2008 Pa Pa Bum Bum.
User avatar
manolodsv
Saabist adevarat
 
Posts: 1997
Joined: 17 Feb 2012, 10:49
Location: Calarasi


Return to Noul SAAB 9-5

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest